Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pe scurt: wiccanii cred in natura! si magia care o practica este inspirata numai pe baza lunii sau soarelui si stelelor,a mediului inconjurator..(stiu asta ca am vb cu o wiccana acum cativa ani)...nici vorba de secta sau de satanism la mijloc..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Natura(de fapt intreg Pamantul) este vazut de multe ori ca o zeita,mama a tot ce exista aici.Soarele si Luna reprezinta de fapt o "imagine" a Zeului si a Zeitei.Zeul este vazut sub forma soarelui,iar Zeita sub forma lunii(iar fazele lunii(in crestere,"luna plina" si in descrestere,ar reprezenta Zeita in cele trei perioade ale sale:tanara(fecioara),mama si in varsta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Natura(de fapt intreg Pamantul) este vazut de multe ori ca o zeita,mama a tot ce exista aici.Soarele si Luna reprezinta de fapt o "imagine" a Zeului si a Zeitei.Zeul este vazut sub forma soarelui,iar Zeita sub forma lunii(iar fazele lunii(in crestere,"luna plina" si in descrestere,ar reprezenta Zeita in cele trei perioade ale sale:tanara(fecioara),mama si in varsta.

eu am zis asa mai pe intelesul tuturor..esenta si la mine si la tine este aceeasi,wiccanii cred in natura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii cred si in Zei,ingeri,demoni,unicorni,dragoni..........dar da,f multi sunt interesati de protectia naturii,isi fac ritualurile in natura,considera ca tot ce are viata are si suflet.......

bine sincer parerea mea personala nu cred deloc in wiccani cred ca este doar fandoseala sau o moda..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred.........este o religie interesanta,imi place ca incorporeaza respectul si grija ptr mediul inconjurator,ca sunt f deschisi fata de idei noi(nu au dogme pe care trebuie sa le respecti ),nu te ameninta cu iadul daca nu crezi in ceea ce cred ei,nu se considera "singura cale"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok, lalea, mi se pare ca iti faci cultura generala din desene animate. no offence.

mai, eu am respect pentru toate religiile, nu am nimic cu credinta nimanui. dar nu pricep ce-i cu discutia asta pe tema care dumnezeu e mai tare. :P sincer. important este ce faci cu religia, cat si cum o intelegi. si, draga mea lalea, un lucru sigur nu l-ai priceput din crestinism . este o religie a oamenilor toleranti, care isi iubesc dumnezeul in liniste si pace, nu sacaindu-i pe altii. ca sa nu mai spun ca religia crestina spune ca dumnezeu a dat in primul rand omului libertate de alegere. daca iti iubesti religia si o respecti, eu zic sa respecti si lucrul asta. chiar nu vreau sa mi se tina predici legate de faptul ca am ales o cale pacatoasa. nici macar parintii mei nu fac asta, so, pls.

trecand de povestea asta. apartine cineva de Wicca? chiar as fi vrut sa vorbesc cu cineva care cunoaste bine subiectul din interior. eu mi-am inceput calatoria pe drumul acesta acum un an si patru luni, ca vrajitoare solitara, dar am nevoie de cineva care sa imi mai dea cate un sfat.

10x

 

Ma intrebam daca putem sa vorbim undeva privat; am sa iti spun atunci si motivul ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am cateva informatii despre wicca ce inseamna cu ce se ocupa...dar as vrea sa aflu mai mult...daca sunt cunoscatori in acest domeniu..as fi foarte bucuroasa s ii ascult..... :crazy:

Editat de Amaterasu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt f bine documentata,dar este o religie neo-pagana,in general bazata pe credinta intr-un Zeu si o Zeita,fortele feminine si masculine care exista in univers.Dar si mai sunt si politeisti(care cred in mai multi zei si zeite,fiecare cu personalitatea sa distincta),si chiar ateisti(nu cred propriu-zis in Zeu si Zeita,ii privesc ca pe niste concepte sau forme de energie).Wicca este,de multe ori legata de practici de vrajitorie,si cei mai multi Wicca-nii iubesc si incearca sa protejeze natura.O credinta destul de raspandita este ca Zeul si Zeita(sau zeii),se gasesc in natura din jurul nostru si in sufletul fiecarui om.

Exista mai multe grupuri in cadrul acestei religii.

Wicca traditionala-trebuie sa fii initiat in aceasta religie de catre un preot sau o preoteasa,sunt mai "secretosi",multi preferand sa tina secrete ritualurile lor si sa le dezvaluie doar initiatilor(oricum,la cate carti si informatii sunt pe internet,multi au dubii ca stiu vreun ritual pe care sa nu il poti afla de pe net)

Dianic Wicca-sunt de obicei feministe(dar nu neaparat),venereaza mai ales Zeita(sau Zeitele),si de obicei influenta Zeului nu este considerata atat de puternica(mai exact,unii cred ca exista si un Zeu,dar ca influenta primordiala asupra Universului o are Zeita,altii neaga existenta vreunui Zeu,oricum ar fi,ei venereaza in primul rand "forta feminina din Univers").

Eclectic Wicca-acepta practicarea acestei religii in afara oricarei structuri organizate,si accepta preluarea unor idei,concepte,norme morale din alte religii.

Etc...

 

Codul moral al acestei religii il reprezinta "Wiccan Rede",a carui principala idee este "Atat timp cat nu ranesti pe nimeni,fa ceea ce vrei".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×