Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai te inchini la un principiu sau la ceva adevarat? cat te poti minti pe sine sa te inchini la un principiu.

si da idolatria asta presupune sa te inchini la o piatra cu atributii date de tine, nimic mai penibil

 

:tease: extraterestrii exista si ne vor invada, anul 2012 vine peste noi, trebuie sa ne roadem unghiile intr-un colt

intunecat din baie, nu intelegi ca sunt diversiuni, se vrea o populatie sub papucul fricii, pt ca asa e usor manipulabila :)

 

Daca Dumnezeu este iubire, numai prin iubire se poate ajunge, o fi manipulat religia, dar sunt multe pe pamantul asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai te inchini la un principiu sau la ceva adevarat? cat te poti minti pe sine sa te inchini la un principiu.

si da idolatria asta presupune sa te inchini la o piatra cu atributii date de tine, nimic mai penibil

 

:) extraterestrii exista si ne vor invada, anul 2012 vine peste noi, trebuie sa ne roadem unghiile intr-un colt

intunecat din baie, nu intelegi ca sunt diversiuni, se vrea o populatie sub papucul fricii, pt ca asa e usor manipulabila (w00t)

 

Daca Dumnezeu este iubire, numai prin iubire se poate ajunge, o fi manipulat religia, dar sunt multe pe pamantul asta.

Dragule, in primul rand cand vorbeam de religia manipulatoare, la crestinism ma refeream, ca sa inlaturam orice confuzie.

In al doilea rand: principiile sunt atemporale? Eterne? Nemuritoare? Eu zic ca da. Dumnezeu nu este si el la fel? Cine a venit cu notiunea de Dumnezeu? Omul. Spui ca Dumnezeu este iubire. Iubirea este si ea un Principiu. Mai citeste putina filosofie greaca, ca aia nu erau chiar prosti.

Si inca o data iti spun, piatra in sine nu are nici o atributie, ea reprezinta un principiu, dar daca pentru tine e mai greu sa sesizezi diferenta, asta e. Probabil pe tine te framanta problema icoanelor si a sfintilor, si banuiesc ca faci parte dintr-un cult care respinge idolatria, de insisti asa de mult pe tema asta.

SI da, 2012 si conspiratiile oculte, sunt diversiuni create pentru a induce psihoza in mase, aici ai dreptate. :tease:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai ideea e atat de simpla: sa facem o analogie a vorbi cu Dumnezeu care te-a creat e ca si cum as vorbi eu cu persoana de langa mine si a vorbi cu idolii si etc e ca si cum mi-as inchipui eu ca as vorbi cu cineva, asta mi-ar pune stampila de nebun, intelegii ideea? Cat despre icoane si sfinti (erezia sectarilor), icoane plangatoare ai vazut?, moaste de sfinti in jurul carora sunt zeci de bastoane lasate de oamenii invalizi care s-au vindecat acolo rugandu-se, moaste care nu au putrezit? Aici nu e vorba de inchinare ci de cinstire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai ideea e atat de simpla: sa facem o analogie a vorbi cu Dumnezeu care te-a creat e ca si cum as vorbi eu cu persoana de langa mine si a vorbi cu idolii si etc e ca si cum mi-as inchipui eu ca as vorbi cu cineva, asta mi-ar pune stampila de nebun, intelegii ideea? Cat despre icoane si sfinti (erezia sectarilor), icoane plangatoare ai vazut?, moaste de sfinti in jurul carora sunt zeci de bastoane lasate de oamenii invalizi care s-au vindecat acolo rugandu-se, moaste care nu au putrezit? Aici nu e vorba de inchinare ci de cinstire

Stampila de nebun ti-o poate pune orice psihiatru daca afirmi ca vorbesti cu Dumnezeu, in termeni mediali nu e nici o diferenta. TI-am demonstrat ca Dumnezeu e un Principiu.

Si mai scuteste-ma cu moastele si sfintii, inseamna ca nu cunosti ce inseamna termenul de intermediar. Ca unii se roaga direct la sfantul cutare, e greseala lor, dar sfintii pentru asta sunt: intermediari. Nu vorbesti direct cu seful firmei, vorbesti cu secretara care ii transmite mesajul. INcheiem aici orice discutie pe tema icoane si sfinti, ca nu ajungem nicaieri, [pentru simplul motiv ca tu nu intelegi corect problema.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
TI-am demonstrat ca Dumnezeu e un Principiu.

 

:)

 

Un principiu este ceva himeric, un Dumnezeu care da viata este ceva real :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este parerea ta. :tease: s-a mai discutat despre asta. si nu s-a ajuns la nici o concluzie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mama doar te-a purtat in pantece si te-a adus pe lume, nu inseamna ca esti creatia ei in sensul absolut, intelegi tu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da Enki dar nu e o problema de ratiune sa intelegi ca natura nu este ceva brut care a fost dintotdeauna, este ceva creat, cred ca este o problema de alta natura, stii tu omul are ratiune, sentiment, vointa, cum despre ratiune am vorbit, vointa nu-si are loc in context, a mai ramas sentimentul adica inima, stii nu te judec Doamne fereste, mi-am spus doar o parere..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×