Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca ceea ce au facut a fost in acord cu constiinta lor, atunci da - au avut dreptate !

Dacă cuiva "i se pune" pe conştiinţă să-ţi dea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Personal cred ca Adevarul nu poate fi exprimat. Acesta este poate si motivul pentru care cred eu ca nu a raspuns Cristos la intrebarea lui Pilat. El nu a putut decat sa dea marturie, sa fie o reprezentare a Adevarului. Adevarul nu poate fi pus in cuvinte, el trebuie trait prin acceptarea invataturii lui Cristos: Folosirea iubirii pentru deplasarea continua pe drumul fara de sfarsit catre perfectiune.

 

 

Si totusi, uiti sa iei in considerare vorbele lui Cristos ''Eu sunt Calea, Adevarul si Viata !

 

Iubirea este Suprema, adevarat, dar cati iubesc ? Cati oameni se sacrifica ? Daca Cristos s-a numit Adevarul inseamna ca trebuie sa privim la El si sa intelegem ce a facut . El a exprimat Adevarul prin sacrificiu, prin dragoste si prin umilinta, pana la moarte [si inca moarte de cruce] !

 

adevarul e cand nimic nu e ascuns

Adevar graiesti... :) Adevarul te face liber de orice...de judecata in primul rand [apropo de ce zicea 'cavalerul'], de habotnicsm, de superficialitate si cam de toate mizeriile impotriva carora a luptat si Cristos .

 

Voi ştiţi cu adevărat cine sunteţi? Aţi descoperit adevărul de sub toate straturile propriei personalităţi? Dacă nu, atunci cum puteţi emite pretenţia că aţi cunoaşte lumea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca Cristos s-a numit Adevarul inseamna ca trebuie sa privim la El si sa intelegem ce a facut .

Personal nu cred asta.... nu cred ca trebuie sa privesti musai la Cristos si sa intelegi ce a facut...

Trebuie sa devii Cristos.

 

Nu trebuie sa intelegi Adevarul pentru a beneficia de pe urma lui. Nici curentul electric nu-l inteleg multi si totusi asta nu ii impiedica sa-l foloseasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Personal nu cred asta.... nu cred ca trebuie sa privesti musai la Cristos si sa intelegi ce a facut...

Trebuie sa devii Cristos.

 

Nu trebuie sa intelegi Adevarul pentru a beneficia de pe urma lui. Nici curentul electric nu-l inteleg multi si totusi asta nu ii impiedica sa-l foloseasca...

Foarte adevarat :lol: Dar nu e asa? Cand te uiti la Cristos si vezi ce a facut pentru tine, ''ar trebui'' sa vrei sa devii Cristos. Multi insa te vor contrazice... cum ca noi nu putem fi ca Hristos. Si pe buna dreptate ca nu putem, singuri, de aceea El este in noi desavarsit.

 

Deci da, nu poti sa devii Cristos pana nu Il vezi pe El... si chiar si atunci, multi refuza sa faca urmatorul pas :jester: :lol2: ...

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte adevarat :lol: Dar nu e asa? Cand te uiti la Cristos si vezi ce a facut pentru tine, ''ar trebui'' sa vrei sa devii Cristos. Multi insa te vor contrazice... cum ca noi nu putem fi ca Hristos. Si pe buna dreptate ca nu putem, singuri, de aceea El este in noi desavarsit.

 

Deci da, nu poti sa devii Cristos pana nu Il vezi pe El... si chiar si atunci, multi refuza sa faca urmatorul pas :jester: :lol2: ...

 

Cand te uiti la Cristos ce informatii ai si ce stii tu de fapt despre el? Nimic, absolut nimic. Nu cunoastem decat o fractiune infinitezimala din adevar, iar restul nu este decat ce au vrut alti sa stim. Cand te uiti in urma nu vezi istoria, vezi niste evenimente reconstituite dupa latura subiectiva a fiecaruia. Trecutul istoric este deformat si nu reflecta realitatea de atunci. Ce este Isus pentru voi, daca nu o sculptura pe o cruce si martirizarea unui personaj istoric? Nu aveti nici o dovada, nu stiti nimic doar va place sa credeti ca stiti si acel ceva pe care credeti ca il stiti ii dati numele de Adevar. Autoamagirea...cea mai debila boala a omenirii.......

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci da, nu poti sa devii Cristos pana nu Il vezi pe El...

N-ai ce vedea mai... nu intelegi? Cristos nu devii capatand ceva ci renuntand la ceva. Cristos este deja in tine. Lumina este in tine. Forta este deja in tine.

Nimeni nu ti-l poate arata pe Cristos la fel cum nimeni nu-i poate arata unui peste apa.

Spunea Maestru: "Intelepciunea unei persoane este direct proportionala cu constientizarea propriei ignorante."

Cu cat iti dai seama ca stii mai putin cu atat esti mai aproape de Adevar. Cu cat te apuci sa pui etichete si sa spui "Este asta!" cu atat esti mai departe de Adevar.

"Trebuie sa renunti la ceva. Trebuie sa renunti la iluziile tale. Nu trebuie sa adaugi nimic pentru a fi fericit; trebuie sa renunti la ceva. Viata e usoara, e minunata. Ea nu dauneaza decat iluziilor, ambitiilor, lacomiei, dorintelor."

 

Momentul in care ai sa vezi Lumina din tine ai sa reusesti sa o vezi si in ceilalti. Nu poti vedea in ceilalti ceea ce nu reusesti sa vezi in tine.

 

Autoamagirea...cea mai debila boala a omenirii.......

Debila rau si al naibi de contagioasa... de aia e aproape omniprezenta :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand te uiti la Cristos ce informatii ai si ce stii tu de fapt despre el? Nimic, absolut nimic. Nu cunoastem decat o fractiune infinitezimala din adevar, iar restul nu este decat ce au vrut alti sa stim. Cand te uiti in urma nu vezi istoria, vezi niste evenimente reconstituite dupa latura subiectiva a fiecaruia. Trecutul istoric este deformat si nu reflecta realitatea de atunci. Ce este Isus pentru voi, daca nu o sculptura pe o cruce si martirizarea unui personaj istoric? Nu aveti nici o dovada, nu stiti nimic doar va place sa credeti ca stiti si acel ceva pe care credeti ca il stiti ii dati numele de Adevar. Autoamagirea...cea mai debila boala a omenirii.......

 

Asta o spui din prisma unuia care poate numai a frunzarit Biblia... [sau poate nici macar atat :x ] Asa ca nu ma mai obosesc sa iti explic ce informatii am despre el :D

 

N-ai ce vedea mai... nu intelegi? Cristos nu devii capatand ceva ci renuntand la ceva.

 

La ce anume??? :lol2:

 

Cristos este deja in tine. Lumina este in tine. Forta este deja in tine.

Nimeni nu ti-l poate arata pe Cristos la fel cum nimeni nu-i poate arata unui peste apa.

 

Arata-mi un singur verset in biblie care spune ca Hristos este in toti oamenii, fara ca ei macar sa fie constienti de asta.

Pana una alta, am sa ma leg de cuvintele lui Ioan, care explica clar cum e cu Adevarul si Cristos in noi:

1 Ioan2: 4 Cine zice: "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca mai degraba adevarul este absenta judecatii.
Da. Trebuie sa fii irational sa poti exprima adevarul asa cum este el.

 

 

Uite, eu nu stiu adevarul, spre deosebire de voi.

Nu stiu.

Adevarul e o notiune relativa.Nici eu nu-l stiu.

 

Folosirea iubirii pentru deplasarea continua pe drumul fara de sfarsit catre perfectiune.
Folosirea iubirii la modul inevitabil,nu la cel in care facem uz de ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Arata-mi un singur verset in biblie care spune ca Hristos este in toti oamenii, fara ca ei macar sa fie constienti de asta.

Pana una alta, am sa ma leg de cuvintele lui Ioan, care explica clar cum e cu Adevarul si Cristos in noi:

Iaca scartz. si eu am sa ma leg de cuvintele lui Marcu: "şi iată Eu cu voi sunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta o spui din prisma unuia care poate numai a frunzarit Biblia... [sau poate nici macar atat :flowers: ] Asa ca nu ma mai obosesc sa iti explic ce informatii am despre el :crazy:

 

Adevarul este ca nici tu, nici eu si nimeni de pe planeta asta nu iti poate spune sigur care este adevarul in ceea ce priveste biblia. Daca ati studia mai atenti istoria , veti vedea ca scrierea istoriei este in cea mai mare parte o diversiune si nu se pune niciodata accentul pe lucrurile cu adevarat importante. Asa poate sa vina si un arab de la el din orient si sa zica ca, de fapt coranul este cartea de capatai a omenirii. Unde este adevarul aici ? Nici unul nu are, asa ca ar trebui sa va mai ganditi......

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×