Sari la conținut
Forum Roportal
kyroptus

NEGLIJENTA Romanilor!

Postări Recomandate

Suntem intradevar una dintre tarile cele mai neglijente in ceea ce priveste sanatatea noastra. e ca si cum nu ne-ar interesa aspectul acesta. Ne plingem ca medicamentele sunt scumpe, dar fumama pe rupte si bem pina la loc comanda.

Ne plingem ca avem o mortalitatea ridicata, dar pe partea cealalta nu ne acordam un pic de timp noua insine!

Stresati, obsedati doar de alte cum sa ne fie bine, vazand acest bine doar din partea financiara nu si alta.

Putem oare trece peste astea?!

Esta e cu adevarat o provocare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, daca am fi mai atenti cu sanatatea noastra:

- am fi atennti cu ce mancam (evitarea grasimilor in exces);

- am face exercitii fizice regulat;

- am face analize o data pe an;

nu ar fi atata lume bolnava.

Unele afectiuni pot fi stopate daca se intervine la timp.

Aici cred ca e de vina si o anumita educatie pe care o avem.

In america de exemplu au pauze speciale pentru exercitii fizice. Companie le pune la dispozitie anagajatilor o sala de fitness unde angajatii se pot relaxa in voie (nu cred ca este peste tot asa dar companiile mari este din cate am auzit). Mai avem mult pana vom ajunge la nivelul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In america de exemplu au pauze speciale pentru exercitii fizice. Companie le pune la dispozitie anagajatilor o sala de fitness unde angajatii se pot relaxa in voie .

 

Si culmea, tot la ei gasesti cei mai multi obezi... :dee :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si culmea, tot la ei gasesti cei mai multi obezi... :dee  :de

 

Asta din cauza fastfood-urilor si semipreparatelor. La noi sunt putini care au bani sa manance asa.

In plus la noi inca se mai gaseste carne de la animale care nu au luat tot felul de hormoni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ptr incepatorul discutiei, ai pus puncul pe i, si tot ce sa'a comentat dupa aceea agreez cam cu totul, pot adauga unele informatii care poate ptr. cei care locuiesc in Ro, si nu face sens, de ce asa multi obezi in SUA. Nu numai semi-preparetele sint multe si bune, si fastfoods peste tot, si ce preturi, de aproape nu'ti vine sa gatesti acasa.... chiar esti tentat sa zici "nu mi se merita sa ma muncesc atit", bineinteles depinde si de numarul de membri in familie. Mincarea la americani este buna si varietate de nu'ti poti inchipui deoarece "America" este formata din "toate" natiunile lumii..... Relativ la salariile omului de rind mincarea este "destul" de ieftina, si iti permiti sa le incerci pe toate.... si daca iti mai si place sa maninci si nu sa mai si exersezi OBEZITATE scrie pe fruntea ta.... Deci, daca nu ai un control personal, iti garantez ca te ingrasi de nu stii de unde a venit, sa mai mentionez prajiturile, (cheesecacae, slabiciunea mea) inghetata, si toate ispitele de tot felul...... toate aste fiind din belsug la orice ora din zi si noapte, si le poti avea cind vrei.....Exersatul este ceva care "se predica" la tot pasul si " la cei ca mine" le intra in singe si devine un fel de a trai, si cind vezi cum este cind exersezi devii mult mai atent ce pui in gura, conteaza foarte mult , eu sint una din oamenii rari, MANINC CA SA TRAIESC, NU TRAIESC CA SA MANINC. M'ai este si chesia aia, cind unii oameni sint stresati maninca de nu se pot opri, eu sint invers, nu mai intra nimic in mine...si alta care se numeste "emotional eating" , pe'asta nu o mai explic. Eu le incerc pe toate dar in moderatie, si stau la greutate mea de adult de cind ma stiu, chiar daca am avut 2 copii, la multe femei americance asta este cea mai mare faza, pun prea mult cind sint gravide nu mai pot da jos, si daca au 2,3 copii, unul dupa altul este ceva de asteptat sa arate cum arata. Si cind esti gravida, ai o "pofta de mincare ca de lup", nu credeam pina nu am experimentat... totul are a face cu disciplina personala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In unele cazuri si doctorii sunt de vina. Eu cand mergeam la doctorul de familie mergeam cu groaza. Ma gandeam ca va trebui sa astept ore in sir intr-o sala de asteptare parca desprinsa din filmele de groaza, dupa care in urma unei examinari foarte superficiale sa mi se spuna ca nu am nimic. De atmosfera din spitale sa nu mai vorbim.

In plus, in momentul in care te duci la doctor stiind ca ceva nu este in regula si el iti spune ca esti bine, increderea in serviciile acestora incepe sa scada.

Eu de exemplu m-am dus la doctor pentru ca am coloana vertebrala deformata destul de rau. Dupa ce m-a examinat a intrat in panica, m-a trimis repede la radiografie, dupa care mi-a declarat foarte senin ca nu am nimic pentru ca pe radiografie nu se vedea nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar si doctorii au partea lor de vina, dar sunt si doctori buni. Eu am fost de curand la un medic reumatolog (nu stiam daca sa ma duc la un reumatolog sau nu, aveam senzatia ca nu am nimerit unde trebuie) pentru o durere la calcai...nu puteam sa merg normal, ma durea groaznic cand calcam in calcai...Credeam ca o sa ma puna sa fac doar radiografie la calcaiul bolnav, dar m-am inselat, a trebuit sa fac si o multime de analize la sange...Mi-a pus diagnosticul de entezita, mi-a dat un tratament de 10 zile, iar in caz ca nu simt ameliorare definitiva imi va face laseroterapie (e singurul de la mine din oras care face asa ceva)...In 2 saptamani am fost la el cat n-am fost eu in toata viata la medic...si asta doar pentru un calcai. Imi imaginez cate analize si cate consultatii as fi facut pentru coloana si cat de curand o sa ii zic si de ea...

 

De obicei cand ma duc la medic imi trec instantaneu toate durerile, dar acum dupa ce am vazut cum este reumatologul meu imi ies la iveala dureri nebanuite...

 

Cert e ca am dat peste un medic reumatolog extraordinar...Nu stiu cati dintre cei care au mers la medic au reusit sa se imprieteneasca cu respectivul doctor, dar eu dupa numai 4 consultatii m-am imprietenit cu el...si nu i-am dat nimic, insa o sa il rasplatesc pentru ca merita...

 

Datorita lui am mai facut si analize la sange ca altfel cine stie cand faceam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cand mergeam la doctorul de familie mergeam cu groaza. Ma gandeam ca va trebui sa astept ore in sir intr-o sala de asteptare parca desprinsa din filmele de groaza...

Uite din cauza asta romanii nu se duc la doctor! Din cauza ca sunt ingroziti de felul in care arata policlinica/spitalul, dar si pentru ca exista aceea frica de boala si de doctor care ii tine departe de cabinetul medical. Eu una prefer sa stiu ce boala am, nu as putea sa stau asa in nepasare..

 

In plus, in momentul in care te duci la doctor stiind ca ceva nu este in regula si el iti spune ca esti bine, increderea in serviciile acestora incepe sa scada.

Alta problema a romanilor: ajung la doctor doar atunci cand ii doare intr-adevar foarte tare si, din pacate, unii ajung prea tarziu cand nu se mai poate face nimic. De unde frica asta? Probabil ca din lipsa de educatie.

 

 

Conteaza foarte mult si relatia medic-pacient; ca in orice relatie, totul depinde de verbul a comunica. Nu exista comunicare, mai greu rezolvare. De cele mai multe ori pacientilor le vine greu sa explice doctorilor ce simptome au exact, unde anume e "buba" sau de unde vine durerea. Si de aici, o mare piedica in rezolvarea problemei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-adevar si doctorii au partea lor de vina, dar sunt si doctori buni. Eu am fost de curand la un medic reumatolog (nu stiam daca sa ma duc la un reumatolog sau nu, aveam senzatia ca nu am nimerit unde trebuie) pentru o durere la calcai...nu puteam sa merg normal, ma durea groaznic cand calcam in calcai...Credeam ca o sa ma puna sa fac doar radiografie la calcaiul bolnav, dar m-am inselat, a trebuit sa fac si o multime de analize la sange...Mi-a pus diagnosticul de entezita, mi-a dat un tratament de 10 zile, iar in caz ca nu simt ameliorare definitiva imi va face laseroterapie (e singurul de la mine din oras care face asa ceva)...In 2 saptamani am fost la el cat n-am fost eu in toata viata la medic...si asta doar pentru un calcai. Imi imaginez cate analize si cate consultatii as fi facut pentru coloana si cat de curand o sa ii zic si de ea...

 

De obicei cand ma duc la medic imi trec instantaneu toate durerile, dar acum dupa ce am vazut cum este reumatologul meu imi ies la iveala dureri nebanuite...

 

Cert e ca am dat peste un medic reumatolog extraordinar...Nu stiu cati dintre cei care au mers la medic au reusit sa se imprieteneasca cu respectivul doctor, dar eu dupa numai 4 consultatii m-am imprietenit cu el...si nu i-am dat nimic, insa o sa il rasplatesc pentru ca merita...

 

Datorita lui am mai facut si analize la sange ca altfel cine stie cand faceam...

 

Buna. Se pare ca am si eu aceeasi problema la calcai (ultimul diagnostic a fost cel de entezita) iar de un an de zile nu reusesc sa gasesc un tratament eficient. Am urmat tratamente cu antiinflamatoare, am facut si infiltratii, fizioterapia si recent chiar si laserterapie dar nici una din metode nu m-a ajutat. Chiar mai mult de cateva luni durerea s-a extins si la celalat calcai(dreptul)... So sunt disperat si as dori sa stiu dak tu ti-ai rezolvat in final cumva problema... Mersi mult si astept un raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. Se pare ca am si eu aceeasi problema la calcai (ultimul diagnostic a fost cel de entezita) iar de un an de zile nu reusesc sa gasesc un tratament eficient. Am urmat tratamente cu antiinflamatoare, am facut si infiltratii, fizioterapia si recent chiar si laserterapie dar nici una din metode nu m-a ajutat. Chiar mai mult de cateva luni durerea s-a extins si la celalat calcai(dreptul)... So sunt disperat si as dori sa stiu dak tu ti-ai rezolvat in final cumva problema... Mersi mult si astept un raspuns

 

Buna. Eu am scapat de durerea urata de la calcai, desi la un moment dat nu mai credeam in vindecare mai ales ca dupa ceva timp de cand am terminat laserterapia mi-a revenit durerea...Am scapat de ea facand urmatoarele lucruri: folosesc in incaltaminte branturi din silicon pentru calcai marca rehband (sunt f bune si eficiente, mie mi le-a recomandat un dr din Bucuresti), prin casa papucii cu talpa moale sunt nelipsiti, a trebuit sa mai slabesc (desi nu greutatea mi-a cauzat durerea din calcai, dar mi-o cam accentua, am reusit sa ajung la 79 kg dupa cele 90 kile...la o inaltime de 1,78 m), port incaltaminte ff comoda cu talpa joasa, mai cauciucoasa care sa mai preia din socurile calcaturii, am mai facut in fiecare seara (acum cand si cand) balaceli cu picioarele in apa calduta si imi sunt nelipsite exercitiile de stretching speciale pentru calcai care sunt foarte eficiente si usor de executat oriunde...Cand am facut aceste exercitii la inceput simteam ca ma tine ceva in talpa, dar acum nu mai simt nimic insa eu le fac pentru ca ajuta fff mult chiar si cand ai picioarele obosite...Si de fapt mai pe intelesul meu, am avut fasciita plantara care se mai cheama si entezita in termeni medicali romanesti.

 

Exercitiile pe care le fac le gasesti aici http://www.med.umich.edu/1libr/sma/sma_xplanfas_art.htm

 

Si am atasat si imaginea cu branturile pe care le port.

 

PS: Da o cautare pe google dupa "plantar fasciitis" atat pe web cat si la imagini si o sa gasesti informatii interesante...sau cauta si dupa enthesitis si ai sa vezi ca in strainatate aceste afectiuni sunt diferite si cu simptome diferite, desi acestea pot semana in unele puncte...adica si entezita da dureri dar mai mici decat fasciita plantara, si in plus locul cu entezita se cam umfla din cate am citit eu si din cate am retinut eu.

post-1675-1142541466_thumb.jpg

Editat de pisicutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×