Sari la conținut
Forum Roportal
kyroptus

NEGLIJENTA Romanilor!

Postări Recomandate

O fi avand o baza reala dar nici chiar asa incat sa-ti refuzi dreptul la viata.

Acei medici de care spui tu sunt "formati" de catre sistemul sanitar din Romania. Cum? Simplu.

Nu e usor sa faci facultatea de medicina si sa inveti mai bine de 10 ani, sa stai 6 ani intr-o sesiune continua...pt ca in cele din urma sa ajungi medic rezident si sa fii platit cu 4 mil de lei pe luna. Nu e cumva o bataie de joc? Si pt ca sunt si ei oameni multi renunta la juramantul depus si accepta spaga...care in cele din urma ajunge o obisnuire si o indatorire a pacientului si asa batut de soarta.

Mi se pare inadmisibil ca sa nu tratezi un om pt ca nu-si permite sa dea spaga. dar se pare ca romanu s-a obisnuit cu ea si am vazut oameni in spitale care desi ar fi primit ingrijirea necesara neconditionata de acea spaga, au preferat sa o ofere...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare inadmisibil ca sa nu tratezi un om pt ca nu-si permite sa dea spaga. dar se pare ca romanu s-a obisnuit cu ea si am vazut oameni in spitale care desi ar fi primit ingrijirea necesara neconditionata de acea spaga, au preferat sa o ofere...

Chiar daca nu luam in calcul legislatia, si tot ramane o chestiune de moralitate, sa ceri sau sa pretinzi spaga. E tot o chestiune de moralitate, sa accepti spaga oferita voluntar de pacient. Mai putin grava, dar totusi criticabila.

 

Ai impresia ca mie nu mi s-a oferit spaga ? Pentru angajări, nu pentru servicii medicale, dar era tot spagă. Asa ca n-am acceptat-o. Desi, fii convinsa, exista lucruri pe care mi le-as dori, dar nu mi le pot permite. Asta nu e o justificare. Nici timpul petrecut in scoala nu e o justificare pentru a cere sau a primi spaga.

 

"Romanu" s-a obisnuit cu spaga pentru ca asa au fost relatiile sociale de sute de ani, asta incercam sa spun cu cele 20 de generatii, spaga a fost un mod de a cumpara bunavointa celui mai puternic. Iar legislatia a avut permanent grija sa lase loc si pentru aceasta spaga. Dar asta nu inseamna ca e si corect. Si e si mai incorect sa gasesti o justificare pentru un medic care primeste sau cere spaga. E treaba lui daca o face, dar ar trebui sa-i fie rusine, nu sa gaseasca justificări.

 

Iar cand pacientul fuge de serviciile medicale, unul din motive e reprezentat de cheltuielile implicate. Cheltuieli in care spaga detine o pondere importanta.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...pt ca in cele din urma sa ajungi medic rezident si sa fii platit cu 4 mil de lei pe luna. Nu e cumva o bataie de joc?

Nu, nu e o bătaie de joc. M-am certat cu una dintre fetele de la firma, de la un punct de lucru dintr-un oras mai mic, iar ea a incercat sa plece. A cautat 6 luni un alt serviciu, incepand din noiembrie 2005, iar in acel orăsel nu i-a oferit nimeni mai mult de 4 mil.net. Acum o luna mi-a spus ca a renuntat sa mai caute, asa ca pot sa contez pe faptul ca ramane in continuare la firma.

 

N-o sa-ti spun ce salariu primeste, dar e semnificativ mai mare decat cele 4 mil. oferite de firmele locale. E absolventa de invatamant superior, si asta e tot ce i s-a oferit, la 10 ani de la terminarea facultatii. Pentru ca atat produce, in realitate, economia romaneasca. Nu pentru ca si-ar bate cineva joc. Societatea nu-ti datoreaza nimic pentru ca esti medic, nu ti-a stabilit nimeni destinul, ai facut niste alegeri constiente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Romanu" s-a obisnuit cu spaga pentru ca asa au fost relatiile sociale de sute de ani, asta incercam sa spun cu cele 20 de generatii, spaga a fost un mod de a cumpara bunavointa celui mai puternic. Iar legislatia a avut permanent grija sa lase loc si pentru aceasta spaga. Dar asta nu inseamna ca e si corect. Si e si mai incorect sa gasesti o justificare pentru un medic care primeste sau cere spaga. E treaba lui daca o face, dar ar trebui sa-i fie rusine, nu sa gaseasca justificări.

deja ca "spaga" nu e ceva tipic rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cheltuieli in care spaga detine o pondere importanta.

 

Intreb: daca ai merge intr-un spital ai da (sau ai dat) spaga? Se poate si fara...mai rar, dar se poate. Nu tre sa fim chiar atat de pesimisti.... si sa acceptam spaga ca pe o normalitate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intreb: daca ai merge intr-un spital ai da (sau ai dat) spaga? Se poate si fara...mai rar, dar se poate. Nu tre sa fim chiar atat de pesimisti.... si sa acceptam spaga ca pe o normalitate...

Pot sa accept spaga ce pe o normalitate. Am o parere prea buna despre mine ca sa primesc spaga, indiferent pentru ce. Dar pot sa ofer spaga, ba chiar imi face placere sa vad ce slugarnic si lingusitor devine cel care primeste spaga, mai ales cand ii ofer de doua ori mai mult decat pretinde.

 

Salariatii de la firma au destule ocazii sa accepte spaga. Dar daca o fac, lucrurile se termina prost pentru ei, cum s-a si intamplat in doua randuri. Pentru ca la firma imi pot impune punctul de vedere. In schimb, nu am retineri sa ofer spaga, daca e necesara pentru cine stie ce act de la Primarie. E amuzant cand vin controale, discutiile se desfasoara in prezenta salariatilor, cu Registrul Unic de Control pe masa, la care am capsat Legea 252. Cu aranjamentul asta, nimanui nu-i trebuie spaga. Si nici nu vin din 3 in 3 luni, cum spunea [mirelutza]. Vin o data pe an, si cu foarte multa grija sa nu ma deranjeze cu ceva :blink: .

 

Alte exemple: Pot sa circul cu 160 km/h. in localitate si cu 500 mii spaga se rezolva. Nu e vorba de orasul unde locuiesc, acolo nu circul astfel, pentru ca mi-e jena de cei care ma mai stiu. Dar la 100 km. distanta, intr-un alt oras, masina a ajuns sa aiba chiar un fel de imunitate. E amuzant sa dai spaga cand vezi cu ce slugarnicie te alegi in schimb.

 

Foarte recent, i-am alocat 5 mil. uneia dintre fetele de la firma, pentru spaga necesara ca sa isi ia permisul de conducere. Eu am o idee despre cat si cum stie ea sa conduca, problema se va rezolva pe cont propriu, in sensul ca o sa am grija sa invete sa conduca "pe bune", dar nu merita efortul de a invata sa conduca inainte de a lua permisul. Pe ansamblu, a fost mai ieftin asa. Instructorii de la scolile de soferi aduna acesti bani pentru spaga si politistii isi construiesc vile cu ei. Dar legislatia prevede in continuare ca examenul se da cu Politia. De ce ? Pentru ca spaga sta la baza cotizatiilor piramidale, care ajung pana la Guvern.

 

Nu am nici o retinere sa dau spaga in vama, indiferent pentru ce vor ei, indiferent daca e vorba de 10 euro sau de 500. Nu am nici o problema sa dau spaga in spitale, desi nu prea am avut ocazia. Cand am apelat la unele servicii medicale, am apelat la medici si asistente care se considerau demult datori, asa ca n-a fost nevoie de spaga, dar n-as avea nici o retinere sa dau spaga, pot sa inteleg ca "asa merg lucrurile".

 

Asa ca nu trebuie sa-ti faci griji, spaga va veni in continuare, nu ai tocit degeaba bancile facultatii. Dar lipsa de consideratie pe care o primesti impreuna cu spaga, sa nu te mire.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este ceva foarte important la "dreptul" care i se cuvine doctorului: este necunoscut. Lucrul asta este o "parghie interventionala" (ca sa folosesc o neaosa limba de lemn) si un instrument de manipulare. Daca doctorul este la un cabinet particular, are un tarif definit. Atat cere el pentru ceea ce poate face pentru bolnav, sau ceea ce incarca sa faca pentru bolnav. Dar spaga nu se cunoaste. Trebuie bolnavul sa se intereseze la altii. Orice minuscul gest al medicului este vanat si interpretat. Poate n-am dat destul? Ce ma fac? Daca nu face tot ce poate sa ma ajute? Daca s-a suparat? etc. Prin acesta practica, bolnavul are deseori impresia ca nu a dat "pretul corect". Relatia este de putere. Bolnavului, care si asa se simte in inferioritate datorita bolii, ajunge sa-i creasca nesiguranta.

 

Asta caracterizeaza o subspecie medicala care e pe cale de disparitie si la noi... Nu e doar o speranta, ci si o constatare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca nu trebuie sa-ti faci griji, spaga va veni in continuare, nu ai tocit degeaba bancile facultatii. Dar lipsa de consideratie pe care o primesti impreuna cu spaga, sa nu te mire.

 

Nu fac o facultate ca dupa sa primesc spaga...oricum tine foarte mult de moralitate. Fiecare face ce vrea...da spaga sau primeste, poate chiar amandoua. Unora asta le simplifica mult viata... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×