Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Fobiile, temeri inexplicabile.....

Aveti fobii?  

102 membri au votat

  1. 1. Aveti fobii?

    • DA
      80
    • NU
      19
    • Am avut si m-am vindecat
      3


Postări Recomandate

Termenul de "boala" nu mai este folosit in psihologie/psihoterapie/psihiatrie (cel putin) de mai bine de 6 ani. Acest termen a fost inlocuit cu afectiune (in Romania), disorders (in SUA) tocmai pentru ca termenul de "boala psihica" nu este realist. Repet, fobia nu este o boala iar, in momentul in care se acutizeaza, este, deja anxietate

:- draga Roberta daca spui tu, te cred, mai ales ca ai si studiat. (a nu se percepe ca o ironie) Insa tot am ceva de comentat: Afectiune sau disorders tot boala "se cheama"la urma urmei indiferent de exprimarea pe care o accepta psihologia/psihiatria/psihoterapia. Tare mi-as dori sa existe pe acest forum un etimolog care sa imi explice si mie diferenta intre afectiune si boala. Sincer, eu nu vad diferenta.

 

Repet, fobiile sunt explicabile, trebuie, doar, sa cauti in biblioteca de date, riguros organizata, care este mintea ta.
si mai spuneai tu ca se pot explica prin interdictii, frustrari traite in copilarie.

Te rog sa imi explici si mie de unde m-am pricopsit cu aquafobia asta a mea, pentru ca eu oricat as rasturna cu fundul in sus "biblioteca" :cry: (mi-a placut metafora asta) nu gasesc nici o explicatie. Parintii mei nu mi-au interzis niciodata sa intru in apa. Tocmai...... au insistat sa iau lectii de inot. HA-HA. Ce ironie!

Iar o explicatie de genul ca as fi murit inecata intr-o viata anterioara nu prea imi vine sa accept.

 

Uite ca si un dictionar medical spune ca fobia este o "teama patologica".

 

Si mai adaug ca PATOLOGIE este ramura medicinei care studiaza cauzele si simptomele bolilor. iar BOALA se "traduce" printr-o deviere de la starea normala de functionare a organismului; tulburare; afectiune . :roll:

 

Te pupic si astept raspuns la intrebarea mea. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si mai spuneai tu ca se pot explica prin interdictii, frustrari traite in copilarie. Te rog sa imi explici si mie de unde m-am pricopsit cu aquafobia asta a mea, pentru ca eu oricat as rasturna cu fundul in sus "biblioteca" :- (mi-a placut metafora asta) nu gasesc nici o explicatie.

 

Hmmm.... este mult de explicat si... sunt mai multe teorii emise de psihologi care au studiat si practicat psihoterapia dar am sa incerc sa iti spun (prin cea mai simpla teorie, care mie mi-a placut cel mai mult) cateva lucruri despre psihic si anume: psihicul are 3 nivele constient, subconstient si inconstient. Constientul cuprinde tot ceea ce "vedem" noi ca individ despre sine, tot ceea ce suntem constienti ca stim. De subconstient tin ticurile nervoase, de exemplu... reactiile pe care nu stim cum sa ni le explicam. Inconstientul este partea cea mai intunecata, se poate spune dar... si cea care ne reprezinta cu adevarat pentru ca nu o putem controla prin vointa. Fobiile sunt undeva intre subconstient si inconstient din aceasta cauza nu ai sa gasesti niciodata, singura, explicatiile lor. Poate, doar, in cazul in care reusesti sa duci la absolut sinceritatea fata de tine ceea ce este extrem de greu fara ajutorul unui psihoterapeut.

 

Teama ta de apa poate sa vina, pur si simplu dintr-o experienta a altcuiva, dintr-o poveste care te-a impresionat, dintr-un film, dintr-o poveste, dintr-o stire din ziar asta ca sa nu mai pun la socoteala (ca as intra si in teorii de psihologie sociala) constiinta sociala... Ceva care, in mod constient, nu te-a afectat dar in subconstient te-a impresionat iar acesta te avertizeaza de fiecare data cand incerci sa te apropii de apa...

 

Oricum... sunt multe de explicat pe tema asta si multe multe de discutat pentru a ajunge la un raspuns concret al tau fata de tine iar lucrurile astea nu se fac pe internet... nici la telefon si nici repede...

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Robertica explica-mi si mie ,te rog, ce e cu atacurile de panica! Cum se explica starea aceea frica de nimc? Cum e posibil?

As vrea sa mai stiu care ar fi cauza TOC-urilor! In ultimul timp subiectii care sufera de astfel de tulburari au "explodat" la numar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Teama ta de apa poate sa vina, pur si simplu dintr-o experienta a altcuiva, dintr-o poveste care te-a impresionat, dintr-un film,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum e o explicatie mai plauzibila decat cea cu................pai sa vezi ca...intr-o alta viata.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt etimolog dar incerc sa gandesc cat pot de logic.E u cred ca boala este sistemul(ca sa fac o paralela),iar afectiunea este componenta.Nu toti pacientii care sufera de aceeasi boala au in acelasi grad afectat organismul,organul...Ma gandesc si la copii mei care sufereau de aceeasi boala dar cel mare desi era mai vioi avea o stare mult mai proasta.Si nu ma refer la evolutia bolii(el avea 11 si cel mic 6ani).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm Mie imi este frica de paienjeni si de gandaci, numai gandindu-ma acum la ei si mi se zbarleste pielea...; mai imi este frica si de spatii f mici, sau daca iubitul ma tine strans in brate mai multe minute, in pat de exe., ..simt ca nu mai am aer, ma foiesc si tre sa ma ridic neaparat ca sa-mi revin; la fel se intampla si cu hainele stramte, un sutient incomod, etc.; slava Domnului..iubesc apa iar la inaltime am un sentiment ciudat, imi este teama mai mult pentru ca de mica am fost curioasa sa vad cum e sa zbor si eram tentata sa-mi dau drumul de la etaj numai pentru asta, ... in ideea ca n-o sa ma zdrobesc de asfalt :) :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-e frica sa nu imi pierd memoria

nu as avea taria necesara sa o iau de la capat in procesul cunoasterii

uneori devin paranoicaa si am impresia ca sunt urmarita........nasoala senzatie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pot spune ca am fobii...cnd eram mica nus dc da' mi-era frica de prima scara a blocului. aveam impresia ca e o pata neagra si daca o ating o sa iasa de acaolo un monstru mare si negru..de aceea de fiecare data treceam rpd pe acaolo..pe parcurs mi-a trecut :lol2:. in schimb nu suport gandacii..sunt atat de scarbosi iachii si nici sobolanii (in ciuda faptului ca am un hamster).orcum..sobolanii aia de la gunoi..gri si cu coada aia lunga..najpa..iar frica de intuneric..nus daca e cineva care sa nu o fi avut..si acau o mai am uneori, dupa c ma uit la un film horror..pana sa ajung in pat vad tot felul de ochi si fel de fel de chestii..scary da tot nu renunt la filmele alea :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi-e teama de penibil.da,asta e cea mai mare frica a mea..De multe ori ma visez desculta pe strada,citesc in ochii trecatorilor dispret si o ironie care ma arde,ma simt penibil..firesc nu e decat un vis.ceea ce vreau sa spun este ca mi-e teama de gafe si de penibil.si sunt si putin claustrofoba..eh..asta este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×