Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Fobiile, temeri inexplicabile.....

Aveti fobii?  

102 membri au votat

  1. 1. Aveti fobii?

    • DA
      80
    • NU
      19
    • Am avut si m-am vindecat
      3


Postări Recomandate

Exista trei tipuri de oameni - cei care au fobii, cei care CRED ca NU au fobii, si cei care au fobii dar le e rusine sa recunoasca. :roll:

Si sincer sa fiu nu cunosc pe nimeni caruia sa nu-i fie frica de inaltimi. Pe de alta parte, nu cunosc nici un alpinist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi mai este inca frica de intuneric :">, desi vad ca e ceva comun. In plus, mai am o mica teama: cand trec pe strada pe langa cineva cu tigara aprinsa ma feresc ca de o minge de foc. Daca se poate ma indepartez de "pericol" marind pasul. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CUTREMUR CUTREMUR CUTREMUR....cea mai mai frica a mea este aceasta de cutremur si implicit de MOARTE...cineva zicea ca "nu imi este frica de moarte dar, pur si simplu nu as vrea sa fiu de fata la venirea ei "......SI MAI AM O FRICA MARE DE TOT...DE SINGURATATE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fobiile nu sunt inexplicabile. Si, tocmai, pentru ca sunt explicabile psihoterapia le poate rezolva.

 

Daca suferi de o fobie (sau mai multe) nu esti nici bolnav, nici nebun. Ai, intr-adevar o problema atunci cand temerile nu iti dau voie sa iti desfasori activitatile zilnice in mod normal.

 

Un exemplu care mi-a ramas in minte legat de fobii este acela al unei tinere fete careia ii era teama sa nu plece de acasa cu hainele imbracate pe dos si, oridecateori ajungea la usa, trebuia sa se intoarca sa verifice daca hainele ei sunt in regula asa ca... se dezbraca pana la piele, se imbraca la loc... ajungea la usa si o lua de la capat astfel ca nu ajungea niciodata, la timp, acolo unde avea treaba. Cam asa arata un om chinuit cu adevarat de o fobie. Partea buna este, asa cum am spus mai sus, ca se trateaza.

 

Pe de alta parte, orice om are, cel putin o fobie. De unde vin? Din educatia primita de acasa (de exemplu: copiilor mici li se spune ca nu e bine sa se duca intr-un loc intunecat pentru ca... ii mananca nu stiu ce. In conditiile astea este foarte normal ca pe parcurs acel om sa capete o teama nejustificata de intuneric); din cultura populara; din cartile citite; din societate etc. Sunt multe de spus si nu mai am timp acum... ar trebui sa va povestesc, cel putin, un manual de psihoterapie :roll:.

 

Oricum, cea mai frumoasa treaba este aceea cand parintii le spun copiilor "joaca-te acum, ca la toamna mergi la scoala" sau "daca nu o sa fii cuminte, o sa vezi tu cand te duci la scoala"; "daca nu esti cuminte, te dau la gradinita!" si sa te tii bocete si scandal cand ajung bietii copii la scoala sau la gradinita iar "nevinovatii" parinti nu pricep de ce copii au acel comportament. Din fericire fobia asta se vindeca repede, pentru ca la scoala sunt si lucruri placute... atata, doar, ca unii copii nu reusesc sa invete asa cum ar trebui (se poate citi "asa cum si-ar dori parintii"). De ce? Pentru ca toate informatiile pe care le primim de-a lungul vietii ne influenteaza chiar daca noi nu suntem constienti de asta.

 

 

Fiecare dintre noi este suma experientelor din trecut.

 

Roberta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De intuneric cred ca le e frica tuturor copiilor cand sunt mici.. eu una daca ramaneam acasa singura(seara in special) aprindeam luminile in toata casa :) si cand mergeam la somn.. le stingeam pe rand pana ajungeam in dormitor:de

Acum am o oarecare frica de inaltime.. stiu ca eram pe terasa blocului meu si am vrut sa obs cum se vede de la inaltime si am simtit cum parca nu mai pot sa stau in picioare si ma lua cu valuri valuri de emotii.. asa ca am renuntat la ideea de a mai sta sau de a mai privi de la inaltime.. :roll:

 

Ah.. era sa uit.. fobia mea porta numele de albina:)

Editat de Tear

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fobiile nu sunt inexplicabile. Si, tocmai, pentru ca sunt explicabile psihoterapia le poate rezolva.

 

Probabil ca ar fi fost mai bine daca as fi dat de la bun inceput definitia fobiei.

Asa cum am gasit explicat in DEX online:

 

"FOB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... nu deschideam niciodata sifonierul fara un cutit in mana  :blinca:  . 

[snapbacca]35471[/snapbacca]

Si eu pateam la fel.. dar nu m-am apropiat de arme ... aveai tupeu tu draga.. ::roll:: ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e fobie, dar mie mi-e sila sa deschid usile in locuri publice cu mana. Mai bag un cot, un picior, niciodata cu mana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fobie de gandaci :roll: pur si simplu innebunesc daca vad unul...mi-e scarba de ei dar si frica...nus de ce...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×