Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Divortul din perspectiva biblica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dupa divort ,barbatul are voie sa se recasatoresca .

Asta spune biserica mincinoasa.

 

Marcu 10

 

12şi dacă o nevastă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-ti veni ? Mai citeste o data postul meu si ce ai postat tu .Eu am spus ca barbatul divortat are dreptul sa se recasatoreasca si uite ce raspunzi tu. Pai nu am spus si eu ca atata timp cat fostul barbat traieste femeia nu poate lua pe altul ?

Cat priveste pe barbat el poate ,dar evident ca nu poate lua o femeie divortata al carei fost sot traieste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia spune foarte clar insa oamenii chiar cu pretentii de doctori in teologie inteleg gresit.

Cine isi lasa sotul (sotia) pt. ALTUL (ALTA). Nimic nu contesta faptul ca 2 oameni la un moment dat

pot sa nu mai se inteleaga si convin sa-si vada de drumurile proprii. Neintelegatorii Citesc numai inceputul

frazei si astfel in loc de avevar ajung la minciuna. Cea mai plauzibila minciuna nu se obtine prin negarea

adevarului (ca ar fi prea evidenta) ci prin truncherea adevarului. Asa isi fundamenteaza satanistii biblia lor

pe truncherea adevarurilor biblice.

Divortul este reglementat de Legea lui Moise (neabrogata de Cristos). De asemenea nici familia

poligama nu este incriminata. Avram a avut doua neveste perfect valabile. De fapt asa s-au

format popoarele primitive inclusiv poporul lui Israel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-ti veni ? Mai citeste o data postul meu si ce ai postat tu. Eu am spus ca barbatul divortat are dreptul sa se recasatoreasca si uite ce raspunzi tu. Pai nu am spus si eu ca atata timp cat fostul barbat traieste femeia nu poate lua pe altul ?

Cat priveste pe barbat el poate ,dar evident ca nu poate lua o femeie divortata al carei fost sot traieste.

Nu are voie sa se recasatoreasca decat daca ii moare nevasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre bataie si alte abuzuri nu zice nimica Beblia ? Trebuie stat si indurat sau cum ?

 

Daca e adevarat ce explici tu mai sus si intradevar asa zice Biblia , atunci este pe cat se poate de absurda

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Biblie toate sunt "preacurviri". Nimic nu e simplu, curvie, e doar preacurvire. Suntem toti niste "preacurve". Ce lectie de toleranta da religia asta...haoleu ce psihoza...

Editat de Typhon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre bataie si alte abuzuri nu zice nimica Beblia ? Trebuie stat si indurat sau cum ?

 

Daca e adevarat ce explici tu mai sus si intradevar asa zice Biblia , atunci este pe cat se poate de absurda

Ba da,zice. Sa nu va bateti intre voi ca orbii, in familie. Lasati-i pe cei de alte religii sa o faca... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este relavant in ceea ce priveste divortul si poate fi dat ca motiv, versetul ala ? Unde-l zice ? Mai ales ultima propozitie. Imi dai citatul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre bataie si alte abuzuri nu zice nimica Beblia ? Trebuie stat si indurat sau cum ?

 

Daca e adevarat ce explici tu mai sus si intradevar asa zice Biblia , atunci este pe cat se poate de absurda

Apostolul Pavel a scris:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×