Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Divortul din perspectiva biblica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu nu te obosesti cu nimeni Hans, dar vrei ca lumea sa-ti dea dreptate. :) Pai pe ce baza, daca nici macar nu iti argumentezi parerile si desconsideri din start pe oricine ? :)

Scuze, abia acuma am vazut ce spuneai...

Nu vreau sa-mi dea nimeni dreptate. De fapt, vreau, dar numai unii. :D

Nu desconsider pe nimeni. Insa nici nu o sa incerc vreo argumentare intr-o discutie despre "iadul biblic" in care partenerul de discutie vine cu balarii de genul: iadul e o planeta... :blink:

Editat de Amarena
scos citat sters

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am vazut pe toti oamenii din fotbalul romanesc care au divortat de sotiile lor, pentru simplul motiv ca erau batrane. Nu zbarcite, insa in mod sigur nu aveau funduletzul asa fin ca fufele pentru care le-au parasit prin divort. :o: Imi e suficient ca motiv pentru a condamna divortul.

Editat de Amarena
scos citat sters

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar e o chestiune serioasa mai ales cand esti fortat sa imparti o viata cu cineva pe care nu-l doresti..fortat, amenintat si condamnat...prin porunci, blesteme...in fine....ia sa ma duc sa mai ascult niste muzica.. :roll:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar e o chestiune serioasa mai ales cand esti fortat sa imparti o viata cu cineva pe care nu-l doresti..fortat, amenintat si condamnat...prin porunci, blesteme...in fine....ia sa ma duc sa mai ascult niste muzica.. :roll:

Nu-l doresti...

Dar cum naiba de ai ajuns cu el in pat si mai apoi in fatza popii? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l doresti...

Dar cum naiba de ai ajuns cu el in pat si mai apoi in fatza popii? :D

la fel ca tine...diferenta este ca noi nu am vrut sa traim in minciuna...ca naiba..nu? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-am vazut pe toti oamenii din fotbalul romanesc care au divortat de sotiile lor, pentru simplul motiv ca erau batrane. Nu zbarcite, insa in mod sigur nu aveau funduletzul asa fin ca fufele pentru care le-au parasit prin divort. :o: Imi e suficient ca motiv pentru a condamna divortul.

 

Inteleg acum unde bati...totusi oamenii sunt cum sunt...nu le poti cere prea multe. Multi oameni nu stiu practic ce vor, sau alte sisteme de "valori" care de multe ori mai sunt si prea flexibile. Nu doar fotbalistii fac asta, ci multi. Sunt oameni si oameni peste tot, nu merg toti intr-o oala.

 

Eu nu condamn atat divortul, cat casatoria facuta fara cap. Ca divortul vine ca o consecinta a acesteia. In fond omul nu poate face o alegere pentru o viata, sunt n motive pentru care oamenii nu se mai inteleg, si nu sunt doar motive puerile. Ca se poate face ceva in orice situatie, sunt de-acord, totusi dupa ani de lupta multi se retrag, si in fond nu le poti cere prea mult. Sunt oameni ! Fiecare pe puterea lui. In fond nu trebuie sa le ceri altora mai mult decat pot duce. Degeaba fac ei angajamente pe viata daca nu si le pot respecta.

 

Solutia ar fi sa nu le mai faca. Sincer, eu cred ca divortul salveaza psihicul in multe cazuri. Ai vazut ca pe vremea bunicilor mei (nu stiu ce varsta ai tu) nimeni nu divorta...(ca divortul era pacat). Stateau amandoi intr-o casa, se dracuiau, se omorau intre ei ziua, noaptea se impacau... De dimineata o luau iarasi de la capat.

 

Si nu mai spun cati oameni au suferit din cauza acestei idei cum ca divortul e pacat. Asa se suportau reciproc, isi spargeau capetele, varsau frustrarile lor pe copii, nu e de mirare ca mentalitatea adultului de rand din Romania e cum e si ca suntem o natie de nevrozati... De ce ar fi mai bine asa ? Nici casatorii superficiale si 2-3 ani nu sunt bune, dar asta e omul. Trebuie sa incerce pana se maturizeaza. Nici nu poate sta in lant toata existenta lui. Trebuie sa si cada de cateva ori, pana invata sa mearga. Daca sta mereu in carut, nu mai invata deloc.

 

Cel mai bine e sa traiasca omul neconstrans de idei, care in fond sunt idei si atat. Daca mie unul nu-mi place ceva, nu o fac. Dar nu am aceleasi pretentii la ceilalti. Stiu ca ei privesc altfel.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la fel ca tine...diferenta este ca noi nu am vrut sa traim in minciuna...ca naiba..nu? :tease:

Te rog sa reformulezi. Ce treaba am eu cu popa? :blink:

 

Asadar, te recunosti si ca mincinoasa? Nu pot sa inteleg asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te rog sa reformulezi. Ce treaba am eu cu popa? :blink:

 

Asadar, te recunosti si ca mincinoasa? Nu pot sa inteleg asta...

stai ma ca e o greseala acolo..intai la popa si pe urma in pat...ehhhh...si ce copil frumos eram :roll:

 

da tu ce cautai cu popa in pat mah? :crazy:

 

 

bai, mai mint si eu cateodata si care zice ca n-o face e cel mai mare mincinos...da ce am mintit ma?.. :blink:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu condamn atat divortul, cat casatoria facuta fara cap. Ca divortul vine ca o consecinta a acesteia.

Aici mare dreptate ai. Lipsa capului e mare belea in orice situatie, si in special in cazul casatoriilor.

Totusi, in marea majoritate a situatiilor, divortul e un soi de lacomie. In momentul cand nu te mai multumesti cu ceea ce ai, "solutia" e divortul. E limpede ca nu exista perechi perfecte. Adica, perechi ce sa se potriveasca perfect. Oricine ar spune asta[ca exista perechi ce se potrivesc perfect], nu o cred. Toti suntem atat de diferiti, si casatoria ar trebui sa fie si o adaptare a fiecaruia dintre cei doi, la cerintele/pretentiile celuilalt. Insa de multe ori, decat sa accepti ceva pentru celalalt, se alege calea divortului. Ma intreb ce o fi vazut rau J. Lopez la sotul sau? Sunt aproape sigur ca doar lacomia ei a facut-o sa ajunga la divortul anului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×