Sari la conținut
Forum Roportal
Kilkoana

Salvatorul Romaniei

Postări Recomandate

Lasă legendele astea, valabile pe vremea lui Văcăroiu premier :evil:
Editat de Arminius

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... exact asta li se spune celor noi. Tergiversam semnarea contractului sa vedem cum mergi, daca te adaptezi, esti in training, vorbim dupa 1 luna, e hartogaraie si nu o facem pt. toti care vin apoi se razgandesc si apoi alta bataie de cap. Intr-un fel au dreptate, dar cu aceste scuze ei se folosesc timp de cateva luni de zile de munca unor absolventi.

Iar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu ma ocup cu contractele de munca, idiotis, insa fiind in sistem, cautandu-mi un job la un moment dat ca nu m-ai facut tu patron, avand prieteni, rude, discutand cu cei care erau deja in firma, mi-am facut o imagine destul de clara.

Dacă vrei să te creadă cineva, vorbeşte despre experienţele tale personale. Eventual, dă şi nume de firme. Nu veni să ne explici care e "regula generală", că nu e o regulă generală:

 

Plasezi anuntul, pescuiesti o gramada. Ii triezi sa fie in domeniu sau ce-ti trebuie. Ii tii 1-2 luni chipurile in "testing/training si vedem dupa daca esti bun semnam contractu'". Unii raman pt. ca prind gustul banilor, sau sunt disperati. Nu-i mai intereseaza amanuntele. Multi pleaca. Apoi iarasi bagi anuntul, mai gasesti cativa, iarasi sistemu'. Si intre timp tu ai batch-ul tau de angajati cu vechime dar exploatezi si prospaturile. Dintre care unii chiar trag tare ca sa "impresioneze" si sa "convinga". Bine, din astia pe care ii rulezi mai opresti din cand in cand vreunul de care chiar crezi ca ai nevoie... De aceea in ultima vreme interviurile sunt o gluma. Ii baga direct la produs.

Ştii ce cred eu? Că după cum vorbeşti, lucrezi

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

arminus are dreptate . si sa nu mai zic ca sin si dastia care uita sa plateasca asigurarile sociale si te trezesti cand ajungi la un spital ca nu beneficiezi de nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
arminus are dreptate . si sa nu mai zic ca sin si dastia care uita sa plateasca asigurarile sociale si te trezesti cand ajungi la un spital ca nu beneficiezi de nimic.

Dacă Arminius are dreptate, şi tu şi el, lucraţi cumva fără contract de muncă? Eu cred că nu. Dar vă place să vă văitaţi aiurea. Că aşa aţi fost obişnuiţi, să credeţi că văitatul atrage compasiune. Şi a devenit obişnuinţă.

 

Ce-ar fi să-ţi primeşti tu salariul brut

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă vrei să te creadă cineva, vorbeşte despre experienţele tale personale. Eventual, dă şi nume de firme. Nu veni să ne explici care e "regula generală", că nu e o regulă generală:

 

Eu nu am generalizat. Dimpotriva, am spus ca exista si firme serioase care au interviuri si criterii de selectie puternice si care incheie contracte de munca. Partea proasta pt. majoritatea absolventilor e ca acestea in mare parte cer experienta.

 

Ştii ce cred eu? Că după cum vorbeşti, lucrezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu lucrez in nici o institutie publica. Nu stiu ce te face sa spui asta si nici nu ma intereseaza. Nu cred ca e nevoie sa repet ca si eu si cei pe care ii cunosc au trecut prin firme cu patroni smecheri. Nu e nevoie sa dau nume.

Spune concret unde lucrezi (domeniul şi forma de proprietate a angajatorului tău, nu numele ). Spune dacă ai sau nu contract de muncă. Spune cu m

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Păi, dacă nu te ocupi, taci!
Adica despre contracte trebuie sa vorbeasca doar angajatorii? Angajatii nu sunt in masura? Vad ca te cam supara adevarul, probabil ca ti-am dat schema in vileag.
Spune concret unde lucrezi (domeniul şi forma de proprietate a angajatorului tău, nu numele ). Spune dacă ai sau nu contract de muncă. Spune cu m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă Arminius are dreptate, şi tu şi el, lucraţi cumva fără contract de muncă? Eu cred că nu. Dar vă place să vă văitaţi aiurea. Că aşa aţi fost obişnuiţi, să credeţi că văitatul atrage compasiune. Şi a devenit obişnuinţă.

 

Ce-ar fi să-ţi primeşti tu salariul brut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×