Sari la conținut
Forum Roportal

Exista extraterestri?  

293 membri au votat

  1. 1. Exista extraterestri?

    • Da
      249
    • Nu
      44


Postări Recomandate

Zilele acestea am avut practica pedagogica. Am predat la liceu lectia "Abducted by Aliens". Tema a fost draguta, eu m-am documentet foarte mult de pe internet. Sincer, cred ca exista si alte forme de viata, si cred ca ar fi o dovada de egoism sa credem ca suntem singurii din univers... si doar ecoul nostru sa rasune printre galaxii.

 

La urma urmelor, anticii credeau ca toate planetele se invarteau in jurul Pamantului... si nu era asa. :good: Deci: exista sau nu ...extraterestri?

 

Niste informatii dragute gasiti la http://www.world-mysteries.com/. Daca aveti timp, cititi cat mai multe de acolo. :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta problema se refera la ceva ce nu este material, nu se poate repeta prin experiente de laborator, cum cer materialistii, si de aici parerea ca nu exista. Dealtfel si credinta in Dumnezeu, e cam la fel privita. Dar VIATA, care nu poate fi creata in laborator ( nu ma refer la clonare, la viata in vitro, etc. ), nu poate fi explicata. Magia ei... Dar apare... De unde provenim ? Teoria evolutionista isi are o arie de raspindire, si de acceptare, dar arhelogia ne atrage atentia la saltul nr. de cromozomi, care poate fi o noua aparitie a vietii pe Terra. Nu cred ca poti trage concluzia ca sintem o specie privilegiata. Poate fi mai degraba invers, adica pe scara evolutiei sa fim inca ignorati si poate si ignoranti cu viata sub alte aspecte.

M-a intrigat intotdeauna faptul ca din Biblie sa-au scos unele capitole, unele evanghelii n-au fost acceptate si aceasta in urma cu multa sute de ani, dar nu sa-a mai reluat problema...N-am evoluat in gindire ? Ba mai mult, circula inf. ca multe papirusuri de la Marea Moarta au fost cumparate pentru a fi "depozitate" de cei curiosi.Se pare ca Biblia din Etiopia ar fi cu toate capitolele ( inclusiv cel cu reincarnarea ). Dar discutii, zero. Si astfel, din neadevar apar ca ciupercile... sectele. Astea mai lipseau, vorba lui Bula, ca incolo aveam de toate.

Sint si multe zvonuri false. Lumea , noi, cei multi, cred ca sintem neinformati in continuare, de o anumita clasa din societate care nu stiu cum sa-o denumesc, dar tare mi-e frica de denumirea de "clasa selecta".

Adica detin un adevar care nu prea ne este pe plac. Deocamdata, scuze de nr. de rinduri. Cu multa stima .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crys,

As suplimenta tema cu " si daca da ... ce parere au despre noi ?"

Incerc sa arat citeva lucruri care nu ne fac cinste, noua, pamintenilor, si daca ei le observa, ori ar trebui sa ne ajute sa le indreptam, ori au alta parere ne ignora deocamdata ).

In primul rind stricam echilibrul natural al globului.

- Paduri taiate, plus doboriturile datorita calamitatilor naturale,paduri arse de diferite ploi acide( oricum imaginile din avion sint dezolante ).Rata de pierdere a padurilor e mai mare, decit rata de impadurire.

- Extrageri de minereuri. Oare nu stricam un alt gen de echilibru, spre ex. geo - magnetic ?

- Impurificarea stratosferei cu gaze care au dus la gauri in stratul de ozon, cu alte cosecinte grave si aici.

- Folosirea energiei atomice in scopuri distructive, depozitarea in fel si fel de metode a deseurilor radioactive ( sub apa sau in pamint in cuve , care mai tirziu vor crea probleme )

- Nu folosim suficient energia din natura si din cosmos ( de ce nu ? ).Etc. ...

In al doilea rind, razboaiele ( ordinea este aleasa arbitrar ) care duc la luarea vietilor omenesti. In conditii de pace este cel mai grav amendata, dar pe timp de razboi e chiar o fala sa-ti zdrobesti adversarul. Cine da acest drept asupra vietii ?

Medicina opereaza doar la nivelul corpului fizic cind exzista un organ bolnav, dar nu se intereseaza de machetele energetice ale organului bolnav, nici de straturile energetice cu informatii despre boala, asa ca medicina azi doar perie boala, cu toate institutele de cercetari din domeniu.

Dupa mine exemplele ajuta la tragerea concluziei, desi sint doar o parte.

Desigur ca sintem ignorati.Dar voi incerca sa arat intr-o postura viitaore de ce cred ca sintem si ignoranti.

Cu multa stima

Proweb.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu, la randul meu cred ca exista si alte forme de viata, pe alte planete. Totusi lumea se intreaba de ce nu ne contacteaza. Si de ce nu dam de dovezi ale existentei lor. Pai ar trebui sa facem un experiment: sa ne uitam la emisiunile pamantenilor de stiri, la programele de televiziune. Si cred ca asta este de ajuns. Exista acolo la violenta si la rautate, incat nu cred ca vrea cineva sa aiba de a face cu noi.

Plus ca suntem asa dexenofobi si de inchistati, incat nu putem contacta pe nimeni. Cred ca daca ar veni o civilizatie la noi intai am pune tunul pe ei, si dupa am intreba "ce vreti". Plus ca mai apare o intrebare: de ce nu incercam sa-i contactam pe "intraterestrii" sa discutamcu ei, si abia dupa sa ne gandim la alte chestiuni??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu, la randul meu cred ca exista si alte forme de viata, pe alte planete. Totusi lumea se intreaba de ce nu ne contacteaza. Si de ce nu dam de dovezi ale existentei lor.

[snapbacca]36495[/snapbacca]

 

Pai daca ei deja ne contacteaza, dar e tinuta sub tacere problema? Se zvonea la un moment dat ca NASA are contacte bine stabilite cu extraterestrii. Sunt multe lucruri noi, tehnologii si informatii pe care am putea sa le punem pe seama extraterestrilor si a unor idei "suflate" din "banca" lor. :cry:

Acum intrebarea mea este urmatoarea: credeti ca ati suporta o astfel de intalnire face-to-face(cu extraterestrii?). Eu vreau sa fiu sincera cu voi: chiar daca ma pasioneaza suiectul si as vrea foarte mult sa aflu daca ne contacteaza, prefer sa nu-mi doresc experiente de genul intalnirilor de gradul III. Inima mea nu e chiar atat de puternica, ma gandesc ca as ceda repede... Prefer sa-mi povesteasca altii si sa nu "vad cu ochii mei". :cry:" :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adi, proweb a dat niste raspunsuri frumoase. Si eu as zice la fel. Pe Dumnezeu nu la-ati vazut dar credeti in El.

 

Este diferenta intre a exista si a crede ca exista.

 

"A exista" se bazeaza pe dovezi reale, palpabile. :soc:

 

"A crede ca exista" se bazeaza pe presupuneri si fara sa aiba la baza dovezi clare. :soc:"

 

 

So, ca sa reformulam putin. :pee

 

Credeti ca Dumnezeu exista sau Dumnezeu exista ? :soc:

 

Moise, argumentul ca extraterestii nu ne contacteaza datorita stirilor de la ora 5 ("sa ne uitam la emisiunile pamantenilor de stiri, la programele de televiziune. Si cred ca asta este de ajuns. Exista acolo la violenta si la rautate, incat nu cred ca vrea cineva sa aiba de a face cu noi.".....e cam fortat, nu crezi ? :blinca:

 

Proweb, eu am o alta parere:

 

In al doilea rind, razboaiele ( ordinea este aleasa arbitrar ) care duc la luarea vietilor omenesti. In conditii de pace este cel mai grav amendata, dar pe timp de razboi e chiar o fala sa-ti zdrobesti adversarul. Cine da acest drept asupra vietii ?
Daca reusesti sa gandesti la nivel macro, razboaiele, tornadele, incendiile, si ceea ce implica pierderile de vieti omenesti sunt un lucru benefic. Stiu ca o sa-mi sara multi in cap pentru chestia asta dar asta este parerea mea.

 

Daca nu mai gandim la nivel de individ, ci la nivel de populatie, concluziile sunt altele. Daca nu ar fi existat toate aceste lucruri care sa limiteze cat de cat numarul oamenilor, acum eram de mult fortati sa cautam alte locuri sau chiar sa inceapa o lupta anarhica pentru supravietuire.

 

Omul aproape ca nu mai evolueaza pe o scara a evolutiei pentru ca este singurul animal capabil sa isi modifice mediul asa cum doreste, nemaifiind necesar sa se adapteze la mediu. Cand insa nu o sa mai poata transforma mediul asa cum doreste si nu mai poate obtine resursele necesare nu stiu ce se va intampla. :cry:

 

Medicina opereaza doar la nivelul corpului fizic cind exzista un organ bolnav, dar nu se intereseaza de machetele energetice ale organului bolnav, nici de straturile energetice cu informatii despre boala, asa ca medicina azi doar perie boala, cu toate institutele de cercetari din domeniu.

 

Medicina a facut pe langa bine si un deserviciu imens, pentru ca a alterat foarte mult selectia naturala. Sunt multe lucuri care se transmit genetic si atunci cand o persoana cu probleme are mostenitori tocmai pentru ca medicina i-a dat zile si la-a mentinut in viata, face sa apara si mai multe persoane tarate.

 

Si in loc sa avem o selectie naturala sanatoasa, ajungem sa avem persoane cu foarte multe probleme de sanatate.

 

 

M-am gandit de 2-3 ori daca sa dau "Adauga raspuns" insa....am decis totusi sa public raspunsul care probabil va irita pe unii. :cry:

Editat de -=Adi=-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca exista....am vazut o emisiune pe discovery pe tema asta si procnosticau ca aproximativ una din 10 000 planete ar avea conditiile ideale pentru a avea viata acum cate dintre ele au viata si cate din acestea au viata inteligenta ....si la ce distanta se afla de noi asta e alt lucru...

 

Dar daca ne gandim numai la nr stelelor care se vad cu ochil liber de pe pamant.Cate din acestea au viata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca exista....am vazut o emisiune pe discovery pe tema asta si procnosticau ca aproximativ una din 10 000 planete ar avea conditiile ideale pentru a avea viata acum cate dintre ele au viata si cate din acestea au viata inteligenta ....si la ce distanta se afla de noi asta e alt lucru...

 

Dar daca ne gandim numai la nr stelelor care se vad cu ochil liber de pe pamant.Cate din acestea au viata?

[snapbacca]36639[/snapbacca]

Am vazut si eu emisiunea asta si stii ce cusur i-am gasit? De unde stiu cei care au realizat-o ca alte fiinte sunt de timpul nostru? Ca respira oxigen si mananca proteine? Daca sunt fiinte care traiesc cu clor, si care mananca siliciu? Eu ma gandesc ca numai la noi viata cunoaste o diversitate imensa, de nici nu am reusit se descoperit totul. Daca extrapolam aceasta posibilitate de diversitate la o scara mult mail mare? Rezultatul ar putea fi extrem de uimitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×