Sari la conținut
Forum Roportal
sharkie

Rezervele mondiale de hidrocarburi?

Postări Recomandate

Aici nu, dar e plin forumul despre conspiratii ultrasecrete ale masonilor, si unii au mai postat si aici. :D Bine, ce sa-i faci, cand nu stiu decat "castravetele face parte din familia curcubitaceelor" si repeta asta peste tot... inclusiv la forumul despre copii... :lol2:pana si acolo vad masoni ;)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
enoch mi-ai cerut o solutie am spus una, de fapt nu prea exista solutie. Ziceti voi o solutie, eu asa vad lucrurile.

Tu nu ai oferit, din pacate o solutie, ci o UTOPI, o povestioara care sa se potriveasca tipului de personaj pe care-l intruchipezi.

Orice sistem economic real se bazeaza pe cerere si oferta.

Din fericire, personajele intruchipate de tine sunt intotdeauna ireale, altfel s-ar alege preful de umanitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu ai oferit, din pacate o solutie, ci o UTOPI, o povestioara care sa se potriveasca tipului de personaj pe care-l intruchipezi.

Orice sistem economic real se bazeaza pe cerere si oferta.

Din fericire, personajele intruchipate de tine sunt intotdeauna ireale, altfel s-ar alege preful de umanitate.

 

Pentru tot ce am spus am dat si articole din ziare. Nu credeti ca USA a semnat un acord cu Brazilia pentru productia de etanol ?

Nu credeti ca pretul mancarii a crescut in USA, in Mexic si in Brazilia ? Sunt sigur ca peste tot a crescut dar de astea am auzit eu mai mult.

Pentru oameni care oricum nu isi permit sa cumpere atata mancare incat sa se sature -da exista si din astia, nu sunt ireali, o crestere in pretul alimentelor nu e buna de loc

 

Ce e atat de greu de inteles ? Teren ocupat cu culturi pentru etanol = mai putin teren ocupat pentru alimente = preturi mai mari la alimente. Poate in imaginatia voastra terenul arabil e infinit si mancarea creste in supermarket

Zi mi tu enoch o solutie, eu nu vad nici una. Poate e prost ce am zis zi mi tu cum e mai bine, m-ai intrebat , ti-am raspuns, daca nu iti raspundeam ziceai ca spun numai problemele ,daca ti am raspuns zici ca nu e bine, astept sa aud parerea ta acum

 

As more and more ethanol production distilleries come on line, 30 percent of the US corn harvest next year will go into ethanol production.

 

The US is the world's biggest grain producer and exporter. Almost 70 percent of all the grain imported by many nations around the world comes from the US.

 

As well as providing food for humans, corn is used as feed for livestock - chickens, cows, pigs. So, as the US turns corn into ethanol, the world community experiences a food shortage. The result is higher prices for foods such as meat, milk, eggs and ice cream.

 

This inflation initially hit countries like China, India, Mexico and the US, containing 40 percent of the world's population. In China, compared with last year, January pork prices were up 20 percent, eggs up 16 percent. Food prices rose 3 to 4 percent just in the month of May compared with the corresponding period last year.

 

In India, food prices are now 10 percent higher than last year. In the US, the forecast for 2007 is that the price of chicken will rise 10 percent, eggs 21 percent, and milk 14 percent.

 

It should be noted that if the entire US corn crop were converted into ethanol, it would satisfy only 16 percent of US transport needs. The amount of corn that goes into the gas tank of a large automobile could feed one person for a year.

http://www.chinadaily.com.cn/bizchina/2007...nt_912170_2.htm

 

Ce nu se intelege din ce am scris mai sus ?

Previziuni de care am auzit : pana in 2012 productia de etanol o sa fie de vreo 2 milioane si ceva de barili pe zi. Mai intai : etanolul spre deosebire de petrol are nevoie de enrgie pentru a fi produs, apoi in ziua de azi lumea consuma 80 milioane barili petrol pe zi. Etanolul nu e o solutie pentru problema petrolului, e o utopie , unii se vor imbogati din urma lui dar ata, mult mai multi vor avea de suferit - mancare mai putina si distrugerea solului prin agricultura intensiva

 

http://www.timesonline.co.uk/tol/news/worl...icle1917927.ece

China

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zi mi tu enoch o solutie, eu nu vad nici una. Poate e prost ce am zis zi mi tu cum e mai bine, m-ai intrebat , ti-am raspuns, daca nu iti raspundeam ziceai ca spun numai problemele ,daca ti am raspuns zici ca nu e bine, astept sa aud parerea ta acum

 

Spre deosebire de tine, care lansezi o "solutie" sau "concluzie", inainte de a o filtra prin materia cenusie, eu ma abtin pana in momentul in care voi gasi una. Momentan nu cred ca exista vre-o solutie inafara de diminuarea consumului de combustibili fosili prin crearea de motoare mai eficiente.

 

 

Etanolul nu e o solutie pentru problema petrolului, e o utopie , unii se vor imbogati din urma lui dar ata, mult mai multi vor avea de suferit - mancare mai putina si distrugerea solului prin agricultura intensiva

 

 

Problema ta este ca ai inconstanta in directie. cand ataci combustibili fosili si ceri solutii alternative, cand ataci solutii alternative si te legi de alte probleme colaterale, etc.

Cand faci omleta trebuie sa spargi ouale. Sau ai cumva senzatia ca lumea este un loc ideal in care efectele colaterale nu exista?

Orice activitate umana are efecte colaterale. Problema este cum diminuam aceste efecte, nu de alta dar de anulat este imposibil.

In alta ordine de idei, cei ce se imbogatesc de urma activitatilor umane nu sunt cei ce furnizeaza alimente sau bunuri de necesitate imediata, cu exceptia unor tari ca Romania unde buticarul face avere peste noapte, iar ciobanul tinteste spre presedentia statului , ci aceia care furnizeaza bunui considerate DE LUX.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Etanolul nu e o solutie pentru petrolul care se termina.

Solutie : toata lumea in orase numai cu biciclete si transport in comun, si trecerea pe energie solara si eoliana , pastrarea petrolului tocmai pentru constructia acestor sisteme, si pentru productia de bunuri importante care nu se pot produce fara petrol. Asta e solutia mea

 

http://news.independent.co.uk/world/americ...icle2697788.ece

 

Mexico was ablaze in late January. Just two months after the election of Felipe Calderon as Mexico's President, protests had broken out across the country.

 

Thousands of people were marching on the main cities calling on their pro-free trade businessman President to halt a phenomenon threatening the lives of millions of Mexicans.

 

In their hands the protesters clutched cobs of corn, the staple crop that makes tortillas and for many of Mexico's poor the main source of calorific sustenance in an otherwise nutritionally sparse diet.

 

The reason for such a substantial increase in the price lay north of the border. In order to wean itself off its addiction to oil, the US was turning to biofuels made from industrial corn like never before. Farmers in Mexico and America had been replacing edible corn crops with industrial corn that could then be processed into biofuels, leading to a decrease in the amount corn available on the open market.

 

As corn imports and domestic production dropped, greedy wholesalers in Mexico began hoarding what supplies they could get their hands on, forcing the price of corn to rise astronomically. Eventually tortillas became unaffordable, so people took to the streets.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e atat de greu de inteles ? Teren ocupat cu culturi pentru etanol = mai putin teren ocupat pentru alimente = preturi mai mari la alimente. Poate in imaginatia voastra terenul arabil e infinit si mancarea creste in supermarket

Zi mi tu enoch o solutie, eu nu vad nici una. Poate e prost ce am zis zi mi tu cum e mai bine, m-ai intrebat , ti-am raspuns, daca nu iti raspundeam ziceai ca spun numai problemele ,daca ti am raspuns zici ca nu e bine, astept sa aud parerea ta acum

 

Vreau raspunsuri daca stiti voi mai multe, mi se apre ca orice scriu v-ati hotart sa ziceti "nu e asa", si eu vorbesc singur

 

Vreau doar sa-ti atrag atentia ca aceasta e o problema foarte veche, sa nu crezi ca a aparut acum cu etanolul! Problema cash crops vs. food crops e veche in lumea a treia. Doar nu se mananca mamaliga de zahar in Cuba sau in stiu eu ce alta tara nu se mananca boabe de cafea pe paine. Daca cererea de etanol creste atunci tarile care il cultiva vor scoate bani buni din acele culturi. Fara indoiala vor aparea tari care sa se specializeze in asa ceva, care-i problema? Eu mi-as face griji mai mult de schimbarile climaterice care sa afecteze culturile la nivel global decat de culturile pt. obtinerea etanolului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Etanolul nu e o solutie pentru petrolul care se termina.

Solutie : toata lumea in orase numai cu biciclete si transport in comun, si trecerea pe energie solara si eoliana , pastrarea petrolului tocmai pentru constructia acestor sisteme, si pentru productia de bunuri importante care nu se pot produce fara petrol. Asta e solutia mea

 

http://news.independent.co.uk/world/americ...icle2697788.ece

 

Modul la care expui tu problema seamana a impunere, ORI-ORI. Nu ti se pare ca solutia ta seamana teribil de mult cu "solutiile" pe care le condamni atat de tare?

Solutia Mon Chere Ami nu rezida intr-un mod de impunere ci intr-o alternativa viabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Modul la care expui tu problema seamana a impunere, ORI-ORI. Nu ti se pare ca solutia ta seamana teribil de mult cu "solutiile" pe care le condamni atat de tare?

Solutia Mon Chere Ami nu rezida intr-un mod de impunere ci intr-o alternativa viabila.

Eu incerc sa arat ca etanolul despre care toata lumea vorbeste ca despre un lucru salvator nu e viabil. Nici daca nu ne-ar mai trebuii mancare si am semana peste tot pentru etanol tot nu am ajunge sa producem destul incat sa sustinem modul de viata de azi.

Asta e "solutia" pe care o condamn, nu e o solutie e o greseala, sper ca tot ce am scris mai sus sa te convinga.

In ce fel seamana solutia mea cu "solutia" etanol ? Nu pierdem decat putin comfort, oamenii nu mai ies in strada pentru ca mancarea devine prea scumpa ca sa o cumpere

Solutia data de mine e foarte viabila, sunt sigur ca daca toata lumea ar folosi biciclete am ajunge mult mai repede oriunde in oras si am fi tot mai sanatosi - sport + aer curat.

Sau sa construim centrale nucleare si trecem totul pe electricitate - solutie buna doar ca nu imi plac mie centralele nucleare.

Si o problema tot ramane, sunt mii de produse create din petrol de care nu nu putem desparti usor - e nevoie de petrol pentru a crea medicamente de exemplu. Plus orice e facut din plastic. De aceea petrolul trebuie pastrat cat mai e, si folosit unde trebuie

 

Arminius zici "tarile care il cultiva vor scoate bani buni" ? Nu citesti ce scriu ? Vezi articolul cu demonstratiile din Mexic. Nu toti oamenii au pamant sa produca etanol sa se imbogateasca. In Brazilia 80% din populatie e foarte saraca, in nici un caz nu detine pamant - detinut de bogati si corporatii. Ce o sa faca astia in caz ca pretul alimentelor creste pentru ca nu se mai cultiva alimente se cultiva etanol ? 1907 ? Ce e aia cu "tarile", cei care detin pamant si sunt putini astia vor scoate bani buni.

Au tot dreptul nu ? Aici cred ca am gasit o limita a capitalismului, daca nu o vedeti asta e. Banii nu pot cumpara mancarea daca nu e. Cineva undeva trebuie sa mai produca si mancare.

Poate ca o sa produca cineva si mancare, pretul o sa fie prea mare pentru cei saraci, dupa cum se vede nimeni nu are nevoie de ei, sunt cam in plus ?

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu incerc sa arat ca etanolul despre care toata lumea vorbeste ca despre un lucru salvator nu e viabil. Nici daca nu ne-ar mai trebuii mancare si am semana peste tot pentru etanol tot nu am ajunge sa producem destul incat sa sustinem modul de viata de azi.Asta e "solutia" pe care o condamn, nu e o solutie e o greseala, sper ca tot ce am scris mai sus sa te convinga.In ce fel seamana solutia mea cu "solutia" etanol ? Nu pierdem decat putin comfort, oamenii nu mai ies in strada pentru ca mancarea devine prea scumpa ca sa o cumpere Solutia data de mine e foarte viabila, sunt sigur ca daca toata lumea ar folosi biciclete am ajunge mult mai repede oriunde in oras si am fi tot mai sanatosi - sport + aer curat.Sau sa construim centrale nucleare si trecem totul pe electricitate - solutie buna doar ca nu imi plac mie centralele nucleare.Si o problema tot ramane, sunt mii de produse create din petrol de care nu nu putem desparti usor - e nevoie de petrol pentru a crea medicamente de exemplu. Plus orice e facut din plastic. De aceea petrolul trebuie pastrat cat mai e, si folosit unde trebuie
Sa le luam pe rand.In primul rand ca etanolul despre care se vorbeste atat de mult nu va inlocuii in totalitate combustibilii fosili, daca ai fi studiat problema indeamanunt ai fi stiut asta, in al doilea rand este o solutie pe termen scurt pt prelungirea resurselor fosile tocmai pt motivele prezentate de tine.Referitor la circulatia pe bicicleta si transport in comun, citeste cam cum era viata in Albania Comunista unde Nimeni nu avea dreptul sa posede autovehicul. In alta ordine de idei tu propui un atentat la libera decizie a consumatorului, pe care de altefl o condamni in alte ipostaze. Sunt convins ca daca o astfel de decizie ar fi venit din partea UE sau SUA ai fi sarit de fund in sus ca-ti ingradeste libertatile.Centralele nucleare nu sunt nici ele o solutie, vezi Franta care si-a castigat libertatea energetica tocmai datorita acestor centrale, ele produc deseui radioactive care au nevoie de conditii speciale si extrem de costisitoare de depozitare.Depsre mancare s-a spus acelasi l;ucru cand s-a trecut la industrializarea agriculturii si iata ca deja exista produse agicole crescute ORGANIC care nu mai costa o avere si sunt la indemana oicaui om de conditie medie. Nu uita ca orice societate umana stabila economic si politic se sprijina pe patura de mijloc. Saracii si bogatii sunt doar extremele si nu sunt reprezentative.
Arminius zici "tarile care il cultiva vor scoate bani buni" ? Nu citesti ce scriu ? Vezi articolul cu demonstratiile din Mexic. Nu toti oamenii au pamant sa produca etanol sa se imbogateasca. In Brazilia 80% din populatie e foarte saraca, in nici un caz nu detine pamant - detinut de bogati si corporatii. Ce o sa faca astia in caz ca pretul alimentelor creste pentru ca nu se mai cultiva alimente se cultiva etanol ? 1907 ? Ce e aia cu "tarile", cei care detin pamant si sunt putini astia vor scoate bani buni. Au tot dreptul nu ? Aici cred ca am gasit o limita a capitalismului, daca nu o vedeti asta e. Banii nu pot cumpara mancarea daca nu e. Cineva undeva trebuie sa mai produca si mancare. Poate ca o sa produca cineva si mancare, pretul o sa fie prea mare pentru cei saraci, dupa cum se vede nimeni nu are nevoie de ei, sunt cam in plus ?
Tarile respective vor scoate bani buni pe un termen scurt pana apare competitia dupa care vor trebuii sa caute alte tipuri de culturi pt ca produsul isi va pierde din valoare.
Jet Li - Enoch este omul globalistilor... ce om normal si-ar pierde vremea pe un forum sa se certe cu "nebunii" ca sa apere corporatiile si ineptiile politicinilor americani ?!?poate doar un mason, stiu si eu... :) :lol:
Papusa Draga,De dragul tau intru pe acest forum.Cine se tachineaza se iubeste. :cheer: :cheer: :doh: :) :good: :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×