Sari la conținut
Forum Roportal
sharkie

Rezervele mondiale de hidrocarburi?

Postări Recomandate

Facultate. Unde am zis eu ca ce am prezentat mai sus produce energie din nimic ?

Dar produce cu 30% mai mult decat intra.

, de fapt n-ai spus nimica.

Articolul este intradevar interesant si realist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Facultate.

 

Aoleu! :)

 

 

Unde am zis eu ca ce am prezentat mai sus produce energie din nimic ?

Dar produce cu 30% mai mult decat intra.

 

Aici:

 

 

Azi la ora 6 PM in Londra, cea ce inseamna cam 8 la noi niste irlandezi vor face o demonstratie cu masina lor care produce energie din nimic.

 

http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...st&p=914601

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah ...pai vad ca esti opimist ... Nu e nimic rau sa fi asa ...dar nu inteleg de ce cand e vorba de munca ...vrei schimbare ?hAh ...pai vad ca esti opimist ... Nu e nimic rau sa fi asa ...dar nu inteleg de ce cand e vorba de munca ...vrei schimbare ?h

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
According to the Food and Agriculture Organization of the United Nations, more than 25,000 people die of starvation every day, and more than 800 million people are chronically undernourished. On average, a child dies every five seconds from starvation.

 

http://www.chinadaily.com.cn/bizchina/2007...tent_912170.htm

 

In 2005, easily extracted oil from the oilfields peaked. From now on, the flow will be at a reduced rate, eventually running dry. Oil extracted from the more difficult oilfields, requiring more technology and consequently more expense, is expected to peak in four years, according to some experts in the United Kingdom. Since the global demand for oil exceeds supply, oil prices are going to continue rising.

 

In the US, there is growing awareness that the country should not depend on foreign oil from unstable regions like the Middle East. More importantly investors have realized there is profit to be made by converting corn into ethanol which can be used as motor fuel.

 

As more and more ethanol production distilleries come on line, 30 percent of the US corn harvest next year will go into ethanol production.

 

The US is the world's biggest grain producer and exporter. Almost 70 percent of all the grain imported by many nations around the world comes from the US.

 

Fermieri si firme in intreaga lume se apuca sa cultive culturi pentru combustibili "ecologici". Tot ce ii intereseaza e profitul, in unele tari sunt si subventii pentru astfel de culturi, si astfel fermierului nu ii pasa cat e de eficienta transformarea porumbului in etanol cata vreme obtine profit. In acest timp se cultiva mai putine alimente cea ce le creste pretul. In Mexic de exemplu pretul fainii s-a dublat. Rezultatul : mai putina mancare pentru cei care nu si-o permit, vedeti primul citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.chinadaily.com.cn/bizchina/2007...tent_912170.htm

Fermieri si firme in intreaga lume se apuca sa cultive culturi pentru combustibili "ecologici". Tot ce ii intereseaza e profitul, in unele tari sunt si subventii pentru astfel de culturi, si astfel fermierului nu ii pasa cat e de eficienta transformarea porumbului in etanol cata vreme obtine profit. In acest timp se cultiva mai putine alimente cea ce le creste pretul. In Mexic de exemplu pretul fainii s-a dublat. Rezultatul : mai putina mancare pentru cei care nu si-o permit, vedeti primul citat

 

 

OK

Ai sesizat o problema. Care ar fi solutia dupa umila ta parere?

Sau esti specializat numai in detectarea de probleme? Cum crezi ca trebuie sa procedeze fermierul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fermierii din ziua de azi de obicei au multe datorii de aceea ii intereseaza numai profitul. Ar trebuii sa produca alimente nu culturi pentru etanol, dar nu sunt numai ei de vina, intregul sistem care ii obliga la profit cu orice pret, sau faliment etc e de vina

Sau ar putea sa nu ii intereseze profitul sa nu investeasca - in felul asta sa nu faca datorii, si sa obtina o recolta oricum ar daca pot o vand daca nu o mananca. In felul asta se ajunge la acelas lucru preturi mari la alimente

Pentru alimente ieftine si din abundenta societatea noastra depinde de tehnologie, de tractorul care ara, ingrasamintele si insecticidele folosite, etc

Aici se intelege mai bine problema :

 

http://video.google.com/videoplay?docid=-9...h&plindex=0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema ta, jet li, este ca nu esti obiectiv. As putea sa ma apuc (din nou) sa demontez pas cu pas argumentele din mesajele tale, dar mi-e lene. Ideea este alta: tu, ca si Schimbarea, manipulati informatia in acelasi mod in care pretindeti ca o fac cei pe care ii criticati. Folosesti crampeie de informatie, nu verifici exactitatea lor, nu verifici contextul in care sunt emise, s.a.m.d.

 

Esti fix pe "invers" in raport cu o cercetare stiintifica. In loc sa aduni cat mai multe date si sa argumentezi in momentul in care ai o imagine completa, tu ai deja o parere formata chiar si in lipsa argumentelor, si tot ce faci e sa extragi informatiile care se potrivesc parerilor tale. Si esti evident suficient de incantat de ele incat sa nu le mai verifici, sa nu le aprofundezi, sa nu le contextualizezi. Genul asta de pseudoargumentare e obositor pentru cititorul cat de cat informat, si nu te ajuta deloc in incercarea de a deslusi adevarul (pentru ca vei inlocui doar o minciuna cu alta). ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care ar fi solutia dupa umila ta parere?

Sau esti specializat numai in detectarea de probleme? Cum crezi ca trebuie sa procedeze fermierul?

Toata lumea e specializata in asta. Toti cunosc toate conspiratiile mondiale ultrasecrete. ULTRASECRETE repet. De aceea e plin internetul de polologhii despre ele. Exact cum spune Fitzroy, au aflat si ei un crampei de informatie, neverificata, nedovedita, s-au entuziasmat si gata, sunt experti in conspiratii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce conspiratie vedeti aici ?

enoch mi-ai cerut o solutie am spus una, de fapt nu prea exista solutie. Ziceti voi o solutie, eu asa vad lucrurile. Petrolul se termina , guvernele tarilor bogata incurajeaza productia de etanol mai ales a altor tari - USA a semnat un contract cu Brazilia pentru etanol.

Fermierii din Brazilia vor renunta la ce produc ei , si vor produce trestie de zahar pentru etanol. Mai multa padure va fi taiata, si prestul aliemntelor va creste, a crescut deja. Cititi articolul din postul meu. Ce e asa incredibil in povestea asta ?

 

Uitati aici stiri :

http://www.whitehouse.gov/news/releases/20...20070309-4.html

http://americas.irc-online.org/am/4049

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×