Sari la conținut
Forum Roportal
marius533

Help!cum pot sa o readuc inapoi in viata mea !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu te contrazic intr-o oarecare masura. Nu se poate trece chiar peste orice.

 

Aici cred ca depinde de persoana,si de mandria fiecaruia.

Sunt unele persoane pe care iubirea i-a facut sa renunte la ego si la mandrie si pe care i-a invatat sa ofere fara sa ceara nimic in schimb.Sunt unii care au invatat ca iubirea este neconditionata,si ca daca iubesti cu adevarat si din tot sufletul,dragostea nu va muri niciodata -orice greseala ar face partenerul.

De ex.luam partea cu inselatul-daca partenerul te inseala,te desparti de el,caci te-a ranit,ti-a inselat asteptarile,etc.dar asta inseamna oare ca nu il mai iubesti??

De obicei,mintea este cea care nu ne lasa sa trecem peste orice.Mintea/ratiunea si mandria personala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici cred ca depinde de persoana,si de mandria fiecaruia.

Sunt unele persoane pe care iubirea i-a facut sa renunte la ego si la mandrie si pe care i-a invatat sa ofere fara sa ceara nimic in schimb.Sunt unii care au invatat ca iubirea este neconditionata,si ca daca iubesti cu adevarat si din tot sufletul,dragostea nu va muri niciodata -orice greseala ar face partenerul.

De ex.luam partea cu inselatul-daca partenerul te inseala,te desparti de el,caci te-a ranit,ti-a inselat asteptarile,etc.dar asta inseamna oare ca nu il mai iubesti??

De obicei,mintea este cea care nu ne lasa sa trecem peste orice.Mintea/ratiunea si mandria personala.

Tu de ce parere esti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu de ce parere esti?

 

La ce anume te referi?

La cat de mult as putea suporta din partea partenerului?la "peste ce as putea sa trec?"

 

Mmm...greu..nu am fost pusa in situatia asta..si desi impulsivitatea este destul de ridica in cazul meu..

Sincer nu stiu..momentan spun ca as ierta multe...cu toate ca recunosc foarte bine ca acest lucru nu ar merge la nesfarsit.Eu as reactiona ceva de genul.... :) :lol2: :P dar dupa ce m-as mai calma...s-ar mai putea purta o discutie

Oricum,daca as ajunge la concluzia ca nu ma iubeste si ca numai eu iubesc...nu as ramane cu el.L-as iubi in continuare...dar de la mine de acasa (si bineinteles ca nu ar sti lucrul acesta)

 

Daca te refereai la altceva...esti binevenita cu alte comentarii :)

Editat de Dark_Dragon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu despre ce vorbesti si imi pot imagina cum te simti dar nu o sa iti dau sfaturi pentru ca altii ti-au dat deja, vreau doar sa iti spun cateva lucruri...

Iubirea adevarata nu moare niciodata iar daca amandoi va iubititi cu adevarat o sa treceti peste tot si o sa ramaneti impreuna.

In viata poti fi sigur 100% legat de ceea ce simti tu dar nu poti fi sigur 100% in ceea ce priveste persoana de langa tine, pentru ca lumea este cum este si majoritatea joaca teatru.

Dar exista exceptii, exista persoana in care ai incredere oarba inca de la inceput prin modul lor de a fi...

Atunci cand iubesti o persoana nu poti sa simti alte sentimente fata de alta persoana, cum a spus ea. Trebuie mai intai sa "treaca" acele sentimente, chiar daca uneori acea durere nu trece si va ramane mereu acolo unde este. A spune cuiva ca il iubesti nu este suficient, trebuie sa ii arati acest lucru. Tu esti gata sa faci orice pentru ea pentru ca o iubesti mult, acest lucru insa nu este suficient pentru ca nu poti obliga o persoana sa te iubeasca..daca iubirea este, ea este pur si simplu. Daca ea te iubeste va face acelasi lucru.

Daca ea nu te iubeste nu o sa stea cu tine doar pentru ca tu nu poti renunta la ea, nu poti gandi in acest mod pentru ca este egoist..nu poti sa stai cu o persoana doar pentru ca te simti bine tu..asta nu e iubire adevarata.

Dupa parerea mea cea mai mare dovada de iubire este sa ii daruiesti persoanei iubite ceea ce ai tu nevoie mai mult...si nu ma refer la lucruri materiale si la ce am spus mai sus.

Nu poti da o comanda simpla sa spui ca o uiti sau nu, acest lucru se poate intampla sau nu de la sine.

Timpul nu cicatrizeaza ranile si nu strege durerea si doar o transforma in niste sentimente si dureri de alta natura.

In viata nu intotdeauna se termina cu happyend ca in majoritatea filmelor.

 

Eu sunt de parere ca dragostea adevarata nu se stinge niciodata si ca acolo unde exista cu adevarat se poate trece peste orice.

 

Nu am inteles nimic din ceea ce ai scris! Boh Si ce sunt frazele acelea pe care ti le-am evidentiat? Si sa nu te autosugestionezi acum ca nu scrii pentru tine. Iubirea asta adevarata bat-o vina! Adica daca e iubire adevarata cu A mare vor fi impreuna, daca nu vor fi impreuna, iubirea a fost neadevarata. La ce alte concluzii ai mai ajuns de unul singur?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sure. Then u fuck up. AGAIN.

Daca tu nu inveti din greselile tale... Tot ce facem in decursul vietii.. sunt etape de pregatire pentru relatia visata. (la momentul potrivit)

 

la majoritatea va dau dreptate....las asteptarea ...mai mult nu stiu ce sa fac...aceasta asteptare care e tot mai grea :) !

Pai ai putea sa incerci sa nu te mai gandesti DOAR la ea.. lumea, universul.. nu se invarte in jurul ei.. Fa in asa fel incat centrul universului tau sa fii chiar tu. Fa tot ce iti place tie, ocupa-te de pasiunile tale.. descopera altele.. ocupa-ti mintea si timpul.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la majoritatea va dau dreptate....las asteptarea ...mai mult nu stiu ce sa fac...aceasta asteptare care e tot mai grea :) !

 

 

cu actuala ,ce ai de gand ? o cantitate neglijabila sa inteleg ,o gonflabila ce s-a nimarit la locul si timpul nepotrivit ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in continuarea raspunsului lui nightwish: iesi la bere cu prietenii, mergi la fotbal/tenis/popice ce vrei tu, fa-le cu ochiul fetelor care-ti plac...traieste si veseleste-te...prilejuri mici aduc bucurii mari...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marius, in anul doi de facultate ar trebui sa demonstrezi mai multa maturitate. Du-te la ea! Vorbeste-i deschis si direct. Iubirea nu asteapta, ori te iubeste azi ori nu te iubeste. Daca se balbaie este doar o fata slaba si lasa pentru ca nu este in stare sa-ti spuna adevarul privindu-te in ochi, sau mai mult, te poate face sa crezi ca esti tu prea bun pentru ea. Vei suferi. O sa te doara. Trece!

Dar acum sincer, are sens sa-ti "storci" mintea cu jocuri a introspectiei situatiilor dintre tine si ea, ea si actualul, ma iubeste nu ma iubeste, oare vine sau nu vine, oare cum sa ma comport acum, oare sa pun in aplicare sfatul acesta sau... sau ce sa fac?... Ai sa sfarsesti ca ai sa o iei din loc. Si nu ai sa ajungi la nici o solutie, dimpotriva! Daca nu iti convine ce ti-am scris atunci poti pune in aplicare ce ti-am scris in precedenta. Du-te in camera ta si studiaza bine toate tacticile posibile (ai grija ca ar fi de ordinul de sute sau chiar mii). Poate asa o vei readuce la tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da sabina am vrut sa ma duc la ea...dar a zis ca daca vin acum nu rezolv nimik...ca vrea sa mai treaca timpul pt ca e nehotarata....da stiu ca e ciudata!...oricum ea stie ca pana dupa bacul ei nu prea mai avem cum sa ne vedem pt ca eu tocmai incep sesiunea si imi e greu sa pot pleca...ea stie asta ...si probabil de asta ''ii e bine acum''... (...nu m-am izolat..am iesit cu pritenii, am destul activitati....fata cu care sunt tin la ea ...dar simt ca o iubesc pe celalata....si cand vad ceva de la ea, imi aduc aminte. iubirea e lucrul care ma leaga de ea..stiu totodata ca poate mi-ar fi mai bine cu fata cu care sunt acum..e aici e langa mine...)... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×