Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

idem ... nu imi place combinatia

in rest si mie imi place pizza cu blat subtire, asta cel mai mult, dar le rontai pe toate :lol: si cu mult topping :cheer:

Si eu prefer pizza cu blat subtire si bine copt. Nu-mi place blatul gros de zici ca-i felie de franzela sau plin de toping-uri incat se prabuseste felia. Cel mult 3 toping-uri si cate putin din fiecare, in special sosul de rosii. Altfel imi fac o felie de paine imbibata cu sos si zic ca-i pizza. Cea mai mare tampenie e pizza cu ananas, da na...nu ne putem cracana in gusturile oamenilor. :lol:

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai mare tampenie e pizza cu ananas,

 

De o vreme exista si pizze cu fructe chiar si cu bomboane si ciocolati, se cheama pizze dulci insa varianta de canadian bacon cu ananas e iz vechi, eu ador aceasta combinatie insa foarte rar maninc pizza si cum nu maninc porc demult ... e scos din inventarul meu dar ar merge cu feliute de curcan afumat la fel de bine!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte rar maninc pizza si cum nu maninc porc demult ... e scos din inventarul meu dar ar merge cu feliute de curcan afumat la fel de bine!!!

Vai ce-mi place curcanul afumat. Eu cum nu mananc porc, nu pot gati fasole sau varza cu costita afumata sau piftie, dar de cand gasesc copane de curcan afumat la magazin, gatesc felurile alea de mancare intr-o veselie. Mereu cand mergeam la vreo prietena romanca sau la rude, miroseam mancare cu afumatura si imi lasa gura apa. Acum fac si eu. Presupun ca nu are acelasi gust ca si mancarea preparata cu porc, dar macar gust de afumatura are si carnea de curcan e mai sanatoasa (chiar si decat puiul).

 

Deci...long live smoked turkey ! cheer.gif pe pizza sau nu...:lol:

Editat de Stifler's Mom
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O pizza aproape perfecta :)

 

reteta este de la Codruta si o gasiti aici si din cantitatile de mai jos faci 2 pizza de 30 cm diametru

 

te apuci de seara si faci un starter numit biga: 80 gr faina alba, 48 gr apa si drojdie uscata cat poti sa apuci cu doua degete. eu am folosit faina alba de la Dobrogea speciala pt pizza550 , apa plata si drojdie dr oetker. amesteci ingredientele si iese un aluat tare. il modelezi in forma de bila, il pui intr-un vas il acoperi cu folie si-l lasi pana dimineata la temperatura camerei.

 

a doua zi

 

pentru restul aluatului ai nevoie de: 317 gr faina, 221 gr apa, 7 gr sare si 2.7, gr drojdie uscata. cantitatea de drojdie inseamna cam 3 sferturi de lingurita.

 

primul pas: amesteci bine faina cu apa si o lasi deoparte 20 minute.

al doilea pas: peste amestecul de faina cu apa adauci in bucati mici biga pe care ai facut-o in urma cu 12 ore si care acum ar trebui sa-si fi dublat volumul, adaugi sarea si drojdia. pentru amestecat si framantat ar fi bine ca ai un mixer pentru aluat. eu n-am asa ca am inceput cu lingura dar este destul de greu. mi-am facut curaj si am inceput framantatul cu mana. Initial aluatul este moale si lipicios si destul de greu de manevrat. te inarmezi cu rabdare si continui.... cam vro 15 minute de framantat. cu timpul nu se mai lipeste si devine din ce in ce mai fin si elastic. in nici un caz nu mai adaugi faina ! dupa cele 15 minute de chin ungi cu foarte putin ulei de masline un vas in care lasi aluatul la odihna 2 ore. la jumatatea intervalului este necesar sa-l intinzi si sa-l impachetezi. tehnica se numeste stretch and fold si ai un exemplu

.

dupa ce au trecut cele doua ore e cazul sa aprinzi cuptorul. eu am cuptor pe gaz, am folosit fundul tavii de aragaz pentru copt, asa ca am aprins cuptorul, l-am pus la pozitia maxima 240 de grade si am lasat si tava inauntru.

 

Aluatul il imparti in 2, framanti un pic sa mai iasa aerul, formezi doua bile si le infainezi bine.

le mai lasi inca 20 de minute pe masa sa se relaxeze, le acoperi cu un prosop. intre timp iti pregatesti topingul. eu am facut margherita: pulpa de rosii intregi cu putina sare, piper si ulei de masline si mozzarella. din pacate nu am avut mozzarella proaspata.

 

iti pregatesti hartia de copt, o infainezi bine, si intinzi aluatul. cu mainile, cu degetele cu pumnii in nici un caz cu sucitorul. aluatul va fi destul de elastic, nu se va rupe, vei vedea bulele de aer prin el. pui blatul pe hartie, il ungi cu sos de rosii, pui mozzarella si mai stopesti cu putin ulei de masline, scoti tava fierbinte din cuptor, transferi baltul pe tava ajutandu-te de marginile hartiei si la cuptor. in 10 minute ar trebui sa fie gata daca cuptorul este incins. am taiat-o aproape imediat, am mai stropit cu putin ulei de masline si am presarat busuioc uscat de mine.

 

este cea mai buna pizza pe care am facut-o si nu mi-e rusine sa spun ca e chiar cea mai buna pe care am mancat-o pana acum :)

pozele nu sunt extraordinare, le-am facut in mare graba cu telefonul pentru ca se racea pizza si nu mai aveam rabdare :

post-2493-0-38593300-1371118161_thumb.jpg

post-2493-0-38567100-1371118177_thumb.jpg

Editat de `jojo`
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva zile am facut (dupa parerea mea) cel mai bun blat de pizza de pana acum. Am pus faina , drojdie, sare, apa si foarte putin ulei. De obicei combinam o groaza de ingrediente dar de data asta nu am avut. L-am lasat sa se dospeasca timp de 1 ora si a iesit genial.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Castraveti amari ai pus?


De obicei combinam o groaza de ingrediente dar de data asta nu am avut.

Daca acum ai fost nevoita sa pui putine ingrediente, din cauza frigiderului vantos, si a iesit geniala pizza, treptat renunta la ingrediente, si vei descoperi pizza fara ingrediente, va fi einsteiana, de Nobel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hot News!!!   Presedintele Islandei ar interzice ananans pe pizza daca ar putea ... ocoleste planeta aceasta stire foarte importanta cu viteza sunetului!!!

 

Cred ca s-au terminat problemele lumii, au mai ramas doar retetele de pizza de revizuit tocmai in Islanda inde NU creste NIMIC intre gheata iar ananas este un fruct divin adus pe Pizza Congelata din State precis.   Mai mult decat tiranie fata de omenire consider actiunea ca nu toata lumea e dupa pesti sau ce mai mananca ei pe acolo.

260px-Hawaiian_pizza_1.jpg


Iceland's President said he would ban pineapple on pizza if he could

eadercall.com/2017/02/iceland-leader-reveals-desire-to-outlaw-hawaiian-pizza/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pizza day!

 

blatul e crocant, topingul simplu: sos de roșii făcut de mine, mozzarela și suncă pădurea neagră, busuioc crescut în balcon, ulei de măsline. 

 

post-2493-0-18861600-1494075252_thumb.jpgpost-2493-0-87497800-1494075259_thumb.jpg  post-2493-0-67381200-1494075270_thumb.jpg

Editat de -olivia-
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×