Sari la conținut
Forum Roportal
Broscuta_Fermecata

Despre contabili

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc frumos pentru sfaturi. Sheeda, chiar dupa Paste ma apuc sa fac ce zici tu in listuta ta. Problema mea este ca am plecat de la premisa ca fiecare stie ce face. La mine clientii habar nu au cum anume fac eu sa aiba ei anumite rezultate, nici nu vreau sa ii intereseze, pentru ca pentru asta iau bani: clientul zice ce are nevoie, eu ii propun solutii, el alege varianta care ii place mai mult. Toate astea le fac cu maxima responsabilitate, indiferent de bugetul clientului. Ei, m-am gandit ca asa e si cu contabilii, de aia mereu am cautat sa fie omul expert, sa aiba experienta.

Cel putin cu primii doi, am constatat la un moment dat ca habar nu au de fapt ce inseamna pe bune activitatea mea. La mine e foarte important sa vezi contractele, de pilda, pentru ca mie o lucrare finala e posibil sa imi iasa din achizitii de la mai multi furnizori + munca mea, iar factura se face pe servicii conf. unei anexe la contract. Eu intrebam: nu vrei si copii dupa anexe la contracte, sa vezi ce si cum e la fiecare factura? Raspunsul: aaa, nu e nevoie. Abia contabilul de acum m-a intrebat si macar asta mi-a placut.

Nu stiu, in general, sunt foarte dezamagita, mi se pare ca predomina o lipsa de interes si de profesionalism ingrozitoare. Cu siguranta sunt si contabili ok, dar e destul de greu sa gasesti unul. Poate o imbarlig pe Mirelutz sa se mute in Bucuresti :P

Cat despre obligativitatea de a avea nu stiu ce cunostinte, mi se pare total absurd. Pai, jobul meu e sa fac bani, nu sa invat contabilitatea, ca daca e asa fac un curs de ala de recalificare si nu mai am nevoie sa platesc contabil decat de stampila pe bilant. Dar nu cred deloc ca e o varianta buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Ar putea exista condiţii pentru cei care vor să administreze o firmă. Ca să
Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa ar fi ideal cum zici tu,broscuto,dar....

 

Uite, eu de exemplu "imi invat" angajatorii.Consider ca tot ce stiu eu, trebuie sa stie si ei.Nu neaparat functiunea conturilor,dar macar sa stie sa citeasca rezultatele.Sau sa puna intrebari corecte.

In fiecare trimestru,imi fac timp 5 minute sa le explic ce s-a intamplat in lunile anterioare.Daca apare ceva pe parcursul lunilor,ii sun sau ne intalnim.Ar fi culmea sa vad ca a gresit, ca nu intocmeste corect bonul de consum,si sa nu-i spun.

Si in acelasi timp listez tot ce gasesc in legatura cu bonurile de consum,per exemplu.Sa citeasca,sa vada.

 

Astfel in timp ajungem sa colaboram,nu doar sa ne intalnim o data pe luna ptr schimb de acte.

 

In schimb, am avut si angajatori mai incapatanati, care pur si simplu nu-mi aduceau actele la timp sau nu vroiau sa faca cum spuneam eu(cum spunea legea).Si ne-am despartit. :) Ptr ca nici eu nu am timp si energie de pierdut.

 

Consider ca un angajator trebuie sa stie tot ce se intampla in firma lui.

Sa stie in orice moment de unde scoate un borderou la fisa fiscala din 2004 de ex...

 

Da, e adevarat ca ai angajat pe cineva sa-ti faca treaba asta,sa stie toate astea.Dar eu zic ca oricat de cinstit ar fi un om cu care lucrezi,merita sa stii si tu ce se intampla.Doua persoane vad mai multe.Si la urma urmei tu iei deciziile finale.

 

Nu trebuie neaparat sa faci curs de contabilitate.

Dar poti sa-ti inveti oamenii sa colaboreze.Sa ceri asta.Sa ceri informatii lunar.Sa verifici.Sa te implici.

In timp veti forma o echipa.

 

In ceea ce priveste contabilii care au venit si au plecat de la tine...poate ar fi bine sa cercetezi un pic persoana.Cere referinte.

Iar conditiile de salarizare...eu de ex nu cer niciodata.

Daca firma e mica degeaba cer eu zeci de milioane daca nu are de unde sa-mi dea.Daca e mai mare, si vede in timp ca totul e in regula, toti apreciaza asta.

 

Din ambele parti cred ca trebuie sa existe o perioada de "test".

 

 

Tu nu eşti sigură de multe. :lol2: Ştii care e diferenţa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai fi suparat,Harald, ca se poate si altfel!

Chiar si intr-o afacere.Chiar si in contabilitate.

Ştiu că se poate şi altfel, dar asta abia după ce am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deviezi de la subiect. :P

 

E bine sa fii critic,dar cu masura...si critica e bine sa fie constructiva.

 

In ceea ce priveste contabilii, nu ii apar.Sunt multi contabili intr-adevar care nu isi dau interesul in ceea ce priveste munca lor...

 

Broscuta a deschis un topic si am incercat sa raman la subiect.

 

Fii sigur ca in cativa ani nu vor mai fi atat de multi contabili.

Vor ramane doar cei care stiu.

Si e valabil ptr orice domeniu.

 

Nu fi atat de suparat pe lume. Viata e prea scurta ca sa-ti consumi energia ptr asta.

 

Nu se ridica cineva la nivelul asteptarilor tale?

Ai doua variante: ori il trimiti la specializare ori il trimiti la gara si-ti iei pe altcineva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fii sigur ca in cativa ani nu vor mai fi atat de multi contabili.

Vor ramane doar cei care stiu.

Si e valabil ptr orice domeniu.

Well, ştiu că ai să fii dezamăgită, dar va fi exact pe dos: activitatea economică va creşte, numărul de firme la fel, iar deficitul de forţă de muncă, inclusiv contabili, se va accentua şi el. vor fi din ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, e complicata rau treaba asta. Oricum, am hotarat sa fac o chestie care sper sa nu fie pierdere de vreme: sa dau la verificat toate actele, pentru ca am cosmaruri deja. Cand unui contabil nu i se pupa debitul cu creditul intr-o luna, deja am probleme mari cu ce o fi facut in urma.

Sheeda e foarte fain daca tu comunici bine cu clientii tai. Daca ar fi mai extinsa viziunea asta, am dormi toti mai linistiti noaptea .... cel putin unii dintre noi :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca problema cu contabilii este generala.

Si inca ceva - eu de exemplu nu am cerut niciodata contabilelor sa fie "creative". Le-am cerut sa fie corecte ca sa nu am probleme cu fiscul sau garda. De cate ori vine un control si trec pe la ele sa le vad ce fac ma trag intr-un colt sa-mi zica ca ar trebui sa vin sa stau si eu de vorba putin cu organele de control ca sa nu-mi puna o amenda prea mare.

Iar amenzile le platesc mereu eu - desi sunt greselile lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu intrebam: nu vrei si copii dupa anexe la contracte, sa vezi ce si cum e la fiecare factura? Raspunsul: aaa, nu e nevoie. Abia contabilul de acum m-a intrebat si macar asta mi-a placut.

:crazy: si cum iti dadeau in consum materialele daca n-aveau nevoie de devize sau anexe??

 

Poate o imbarlig pe Mirelutz sa se mute in Bucuresti :crazy:

:crazy:

Si daca ai stii cat mai am inca de invatat ;) e un domeniu f vast, sfera de cuprindere e fff larga

 

Cat despre obligativitatea de a avea nu stiu ce cunostinte, mi se pare total absurd. Pai, jobul meu e sa fac bani, nu sa invat contabilitatea, ca daca e asa fac un curs de ala de recalificare si nu mai am nevoie sa platesc contabil decat de stampila pe bilant. Dar nu cred deloc ca e o varianta buna.

Firesc....tocmai de asta zic ca ar fi bine sa ai un contabil alaturi, poti vedea ce face iar el daca are disponibilitate iti si poate explica in limbajul tau ce si de unde vine asa :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×