Sari la conținut
Forum Roportal
Alex_P

Ziua de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

aaaa...ce, numai tu ? eu, daca as manca atata cat mi-e pofta, m-as face orca, balena ucigasa ! :shout:

noroc ca ma tin constiinta, bani dati pe garderoba si metabolismul, ca altfel...

mai, ce-am reusit sa facem tandari si mii farame un subiect atat de melodramatic precum taierea mielului de pasti... nnnntttzzzzz....

 

de fapt, ce sa discutam on topic ? :jester: de unde vine treaba cu taiatul mielului de pasti? de unde au adoptat-o crestinii si de ce? cat e de trist sa mananci carne? ma depaseste putin...

 

Eu sunt mai gurmand si am ca viciu dulciurile si mancarea :rock:

 

Taierea vine de fapt de la adevarul paste care este cel evreiesc si care reprezinta vechiul legamant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai am postat eu chestia cu iesirea din egypt. dupa care la crestini a continuat ca sacrificiul lui iisus (iisus =mielul sacrificat pentru pacatele oamenilor)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai am postat eu chestia cu iesirea din egypt. dupa care la crestini a continuat ca sacrificiul lui iisus (iisus =mielul sacrificat pentru pacatele oamenilor)

 

Nu la primii crestini...:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu la primii crestini...:jester:

ia gandestete care erau primii crestini? nu ereau evrei ei sarbatoreau anual pastele deci sacrificau mielul dupa vechea lege.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ia gandestete care erau primii crestini? nu ereau evrei ei sarbatoreau anual pastele deci sacrificau mielul dupa vechea lege.

 

Noul legamant nu include "pastele"...Dar sigur orice sarbatoare este buna pentru "religiosi" ca doar mai aduce ceva la buget...nu conteaza daca are fundament sau nu in cartea cu care se tot lauda toti ca o respecta.

 

Putem sa privim lucrurile si altfel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noul legamant nu include "pastele"...Dar sigur orice sarbatoare este buna pentru "religiosi" ca doar mai aduce ceva la buget...nu conteaza daca are fundament sau nu in cartea cu care se tot lauda toti ca o respecta.

 

Putem sa privim lucrurile si altfel...

cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar sigur orice sarbatoare este buna pentru "religiosi" ca doar mai aduce ceva la buget...nu conteaza daca are fundament sau nu in cartea cu care se tot lauda toti ca o respecta.

Stiu ca esti si impotriva Craciunului, vad ca esti si impotriva Pastelui...dupa parerea ta, noi cei lipsiti de coloana vertebrata, ce ar trebui sa sarbatorim? Sau altfel spus, avem dreptul la vreo sarbatoare crestina sau nu ne ramane decat funia si sapunul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa le privim din perspectiva traditiei...pentru ca asta si sunt.

 

kriemhild si eu sarbatoresc intr-un fel craciunul si pastele...dar le vad ca obiceiuri traditionale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa le privim din perspectiva traditiei...pentru ca asta si sunt.

 

kriemhild si eu sarbatoresc intr-un fel craciunul si pastele...dar le vad ca obiceiuri traditionale...

 

Dar ce ...sunt si altceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×