Sari la conținut
Forum Roportal
StefiLu

Cauterizare cu radiofrecventa - cornete

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

A trecut cineva prin experienta unei cauterizari cu radiofrecventa a cornetelor? Am inteles ca nu doare, operatia dureaza vreo 30 minute, cu anestezie locala. Dar mai mult decat experienta operatiei in sine, ma intereseaza cum va simtiti dupa. Totul a revenit la normal? Puteti iar respira? Mi se pare asa un vis... Nu pot respira cum trebuie de vreun an de zile ( in acest an am avut doar vreo 4 zile in care am raspuns la niste picaturi si nu-mi venea sa cred cum simteam aerul in nari).

 

Stefi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

A trecut cineva prin experienta unei cauterizari cu radiofrecventa a cornetelor? Am inteles ca nu doare, operatia dureaza vreo 30 minute, cu anestezie locala. Dar mai mult decat experienta operatiei in sine, ma intereseaza cum va simtiti dupa. Totul a revenit la normal? Puteti iar respira? Mi se pare asa un vis... Nu pot respira cum trebuie de vreun an de zile ( in acest an am avut doar vreo 4 zile in care am raspuns la niste picaturi si nu-mi venea sa cred cum simteam aerul in nari).

 

Stefi

 

Buna...am trecut eu prin acesta experienta acum 2 zile...tin sa mentionez ca am implinit 6 luni de la rinoplastie timp in care am respirat si nu prea.Dupa consultul la 6 luni Dl doctor Daniel Popescu a observat ca aveam cornetele fff inflamate....nu mia spus decat ca imi va face o anestezie si va intepa(ce credeam initial ca e un chist) acea "chestie".. Mai bine ca n-am stiut ce urmeaza, ca rasfoiam tot internetul inainte si ma panicam :D .

 

Te va anestezia local cu un spray, pe urma o injectie in cornete, astepti ceva pana isi face efectul anestezicul, si pe urma ...distractia. Iti va cauteriza fiecare cornet cu o sonda cu 2 ace mici. Ti le infige in cornete si cu ceva curent... le "prajeste" . Miroase a porc parlit :doh: , si toata treaba asta dureaza cateva secunde .. baaz intr-o nara... baaz in cealalta.

Iti curg lacrimile siroaie... si gata... :yahoo: . Mie mi-a infipt meshe cu triderm pana in creieri :o: pe care le-am scos seara(dupa aproximativ 8 ore). Dupa ce am iesit de acolo m-a luat un rau ....m-am asezat 1 minut pe vine....si gata mi-a trecut...deocamdata respir doar cu bixtonim(mi l-a recomandat pt ca are hidrocortizon)...din ce am citit pe net dureaza ceva pana se vindeca...Nu as mai repeta experienta asta in viata mea :soc:

 

Aata mi s-a intamplat mie...depinde acum de organism..de doctori...si multi alti factori...Sper ca ti-am fost de ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×