Sari la conținut
Forum Roportal
Ramona00000

Cum explicati psihologic sectele religioase?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1. Cum e posibil ca unii oameni sa fie cooptati in sectele religioase ( MISA in cazul de fata)? Care e cauza labilitatii emotionale sau lipsa stimei de sine in asa fel incat individul sa fie usor de manipulat de liderii religiosi?

2. Cand un individ renunta la secta? In ce conditii? Cat de frecvent se intampla ?

3. Care e prognosisul cel mai frecvent in cazul in care un membrul al familiei se inroleaza in secta?

4. Ce rol joaca agresivitatea in sectantului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sectele este bune. =P~

Se sicrie - sectele ie bune! =P~

 

In primul rand MISA nu e secta religioasa, apoi, omul va avea intotdeuna nevoie sa creada in ceva mai presus de el.

De aceia au existat si vor exista grupari religioase mereu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Cum e posibil ca unii oameni sa fie cooptati in sectele religioase ( MISA in cazul de fata)? Care e cauza labilitatii emotionale sau lipsa stimei de sine in asa fel incat individul sa fie usor de manipulat de liderii religiosi?

2. Cand un individ renunta la secta? In ce conditii? Cat de frecvent se intampla ?

3. Care e prognosisul cel mai frecvent in cazul in care un membrul al familiei se inroleaza in secta?

4. Ce rol joaca agresivitatea in sectantului?

 

1. Nevoia de apartenenta la un grup (specifica fiintelor sociale), vezi piramida lui Maslow. Nevoia sexuala. Nevoia afectiva.

2. Cand isi largeste campul de constienta, ori isi satisface aceste trebuinte in alt mod.

3. Va deveni un agresor, daca are structura obsesionala si e lipsit de dragoste

4. Ce mecanism mai bine spus:

 

- obsesionalul are cultul elitelor si isi foloseste proprii copii ca simple obiecte pentru performanta scolara (

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O femeie trece prin lumea sectelor, are revelatii de la Dumnezeu si apoi ajunge din nou la credinta dreapta, ortodoxa.

http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

 

Femeia zice ca trecand la penticostali a primit un drac . Apoi cand a vrut sa treaca la ortodocsi dracul i s-a arata si a incerca sa o termine dar femeia s-a salvat cu crucea. Dracul i-a spus ca el e cel ce i-a binecuvantat copiii cand pastorul i-a dat la binecuvantare , caci ea spune ca la penticostali copiiii nu se boteaza ci pastorul tinandu-i pe maini cheama pe domnul lor sa-i binecuvanteze. Dracul a spus eu sunt domnul ce l-a chemat pastorul si ai grija ca eu ti-am binecuvantat copiii.

 

Am mai vazut un film in care cineva din asociatia magicinilor ca magie alba si neagra zicea ca ei nu sunt straini de sectele gen penticostali si ca scopul lor e sa dea in genul de un drac la fiecare si ca desi pozeaza ca si crestini desi la suprafata arata ca si crestini magia ca in magie alba si neagra sau farmece nu e departe de ei.Dupa ce cititi cartea aceea de sus sa va amintiti de cuvintele parintelui Arsenie Boca:"Caci pana acum nelegiuitul a scornit peste 800 de secte , luntri sau biserici mincinoase in care pe multi ii ia de minte si-i duce cu el" . Deci eu nu inteleg ce sustin protestantii. Ceva in genul Am trecut la organizatia facuta de dracul de la Biserica lui IIsus Dumnezeu si acum sigur sunt mantuit. Cum vine asta?

 

Oricum nu va speriati prea tare. Dumnezeu stie fiecare fir de par ce se misca si e in control total al situatiei. Rugati-va de Dumnezeu sa va mantuiasca caci capcanele sunt peste tot. NU luptati singuri caci lupta ce se da intre puterile ceresti este mult peste capul nostru si puterea umana de aceea trebuie sa ne rugam de Dumnezeu sa fie de partea noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O femeie trece prin lumea sectelor, are revelatii de la Dumnezeu si apoi ajunge din nou la credinta dreapta, ortodoxa.

http://www.scribd.com/doc/16409335/Evadarea-Din-Iad

 

Femeia zice ca trecand la penticostali a primit un drac . Apoi cand a vrut sa treaca la ortodocsi dracul i s-a arata si a incerca sa o termine dar femeia s-a salvat cu crucea. Dracul i-a spus ca el e cel ce i-a binecuvantat copiii cand pastorul i-a dat la binecuvantare , caci ea spune ca la penticostali copiiii nu se boteaza ci pastorul tinandu-i pe maini cheama pe domnul lor sa-i binecuvanteze. Dracul a spus eu sunt domnul ce l-a chemat pastorul si ai grija ca eu ti-am binecuvantat copiii.

 

Unii ortodoxi, au imaginatie bolnava, dar nu trebuie sa ne miram, caci ortodoxia este asemenea societatii din care provine, adica bolnava, de prostie si egoism. Lumea slava, e maare, dar si nebunia ei e maare. Si noi suntem 99% contaminati cu ea.

 

Ortodoxia n-a putut schimba prostia si rautatea specifice lumii slave. Si vad ca nici la noi nu face mari minuni. Coeziunea in biserica ortodoxa e foarte slaba. Ei nu pricep ca oamenii sunt D-zeu. Totul se reduce la un cult al adoratiei fata de icoane si apostoli, dar si isus si cruce. Atat pot ortodoxii, sa puna cruci lui Isus, peste tot. Dar din invataturile lui nu pricep nimic. In loc sa aiba o relatie personala cu D-zeu prin oameni, ei o au ca Becali, izolandu-se si vorbind la ziduri in mijlocul icoanelor si crucilor. Credinta ortodoxa, a ajuns una ipocrita, asa cum e tot orientul de altfel. ORTODOXI=ipocriti.

 

Gugaleste Scientology. Sa vezi acolo secta. :blink:

 

Mai bine vezi filmul Idiocracy. Sa vezi acolo secta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai bine vezi filmul Idiocracy. Sa vezi acolo secta.

Adica nu esti de acord ca Scientologi e o secta sau doar vroiai sa-mi recomanzi un film? Sau e o aluzie fina?Ca eu nu prea vad legatura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
omul va avea intotdeuna nevoie sa creada in ceva mai presus de el.

De aceia au existat si vor exista grupari religioase mereu.

Pt asta exista religiile propriu-zise.

 

Motivul pt care se infiinteaza sectele e pt ca oamenii se plictisesc repede de a vedea divinitatea intr-un fel si vor sa mai diversifice sau chiar sa fie altfel decat ceilalti. Facand parte dintr-o secta se simt mai...speciali, favorizati de "adevarata" divinitate. Sau n-au ce face si cine nu are ce face, isi gaseste de lucru... sau... sunt "slabi de inger", usor impresionabili, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Odata am avut nevoie de un preot. Cel de la baptisti mi-a dat intalnire a doua zi. N-a venit. Cel greco-catolic mi-a spus ca e prea ocupat cu sluja celor 12 evanghelii (de unde 12?). La cel ortodox nu m-am dus pentru ca stiu ca da un test grila cu doua variante de raspuns, Da si Nu. Apoi mi-am adus aminte ca sunt oameni paralizati in case, care cu greu ies afara si le e aproape imposibil sa intre in catedrala. Odata eram cu un prieten in asemenea situatie. Tocmai se inaugurase rampa pentru persoanele cu handicap de la catedrala din timisoara. A urcat-o cu mare efort. Cand am ajuns sus, era o usa dubla, si doar una se putea deschide, cealalta era intepenita (carutul nu incapea doar printr-o singura usa). Am chemat un preot, iar el a incercat sa o deschida cu un pix. Ne-a invitat in alta zi, promitand ca o sa ia masuri.

Deci preotii sunt si ei oameni. Uneori ai ghinion cu ei. Dar totusi o relatie solitara cu D-zeu nu vad sa duca undeva. Mi se pare o nebunie. Oamenii sunt D-zeu iar pe D-zeu nu l-a vazut nimeni. De aceea se spune ca acolo unde sunt doi in Numele.... acolo e si El. Ca dovada ca si celor care cred in budism ori yoga, le merge mai bine in grup decat unui crestin solitar, pentru ca oamenii sunt fiinte sociale. De aici natura asocierii in secte. Ceea ce le separa sunt doctrinele, fiecare cu abaterile ei de la litera VT si NT.

Editat de Oneiros
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×