Sari la conținut
Forum Roportal
Alex_P

Ziua de Paste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Noul legamant nu include "pastele"...Dar sigur orice sarbatoare este buna pentru "religiosi" ca doar mai aduce ceva la buget...nu conteaza daca are fundament sau nu in cartea cu care se tot lauda toti ca o respecta.

 

Putem sa privim lucrurile si altfel...

Crestinii sarbatoresc la Pasti: Invierea Domnului si nu pastele evreiesc! Pastele evreiesc era o prefigurare a Mielului lui Dumnezeu: Isus Cristos!

 

Sa le privim din perspectiva traditiei...pentru ca asta si sunt.

 

kriemhild si eu sarbatoresc intr-un fel craciunul si pastele...dar le vad ca obiceiuri traditionale...

Nu le privim din perspectiva traditiei, ci din perspectiva Bibliei! Este Invierea Domnului in Scriptura, este! Deci putem linistiti sa sarbatorim.

Este Intruparea Domnului, este! Deci avem tot dreptul sa sarbatorim! Sunt: Botezul Domnului,Inaltarea,Coborarea Duhului Sfant, Sunt! Deci avem tot dreptul la aceste sarbatori crestine! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Este Intruparea Domnului, este! Deci avem tot dreptul sa sarbatorim! Sunt: Botezul Domnului,Inaltarea,Coborarea Duhului Sfant, Sunt! Deci avem tot dreptul la aceste sarbatori crestine! :flowers:

 

Poate intruparea Domnului intr-o fantoma ...caci daca era intrupat si traia .... mai statea si lucra la scriptura si nu se comporta la fel de "activ" ca orice mort!

Sau daca nu a murit si a inviat ...atunci inseamna ca nu si-a dat viata pentru mantuirea noastra!

 

Deci a murit pentru noi sau NU?

 

Hotariti-va!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinii sarbatoresc la Pasti: Invierea Domnului si nu pastele evreiesc! Pastele evreiesc era o prefigurare a Mielului lui Dumnezeu: Isus Cristos!

Nu le privim din perspectiva traditiei, ci din perspectiva Bibliei! Este Invierea Domnului in Scriptura, este! Deci putem linistiti sa sarbatorim.

Este Intruparea Domnului, este! Deci avem tot dreptul sa sarbatorim! Sunt: Botezul Domnului,Inaltarea,Coborarea Duhului Sfant, Sunt! Deci avem tot dreptul la aceste sarbatori crestine! :jester:

si atunci unde-si are loc si motivatie mancatul mielului ? daca excludem traditia...ne ramane osu'-n gat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si atunci unde-si are loc si motivatie mancatul mielului ? daca excludem traditia...ne ramane osu'-n gat.

 

 

Eu stiu, dar nu stiu daca stiu bine, ca e simbolul jertfei. Jertfim mielul de paste la fel cum s-a jertfit Cristos :jester: Cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cionas draga...primii crestini nu au sarbatorit ulterior "Invierea Domnului", "Inaltarea", "Coborarea". Cristos nu a cerut asa ceva primilor crestini. Daca tu vrei sa faci o sarbatoare din orice eveniment biblic pe care il citesti ca asa doresti esti liber sa o faci dar nu pot sa spui..."asta este porunca lui Dumnezeu" si sa ii obligi si pe altii sa faca la fel ca tine... :jester:

 

Ai dreptul la sarbatoare in fiecare zi daca doresti... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bleah..miel!!

nu-mi place carnea de miel!!! nu pot sa o mananc!

Nici carnea de miel si vita nu-mi pica prea bine!!prefer sa o ocolesc

In schimb imi place foarte mult carnea de pui si pestele :jester:

Iar in ziua de Paste,manc eventual oua si..putina suncaa,ca in rest...restul "delicateselor culinare"ma lasa rece :jester:

Editat de Andradada

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai probleme cu mielul sau doar asa ?

acuma mai tine si de modul cum e gatitit ca nici eu nu pot manca de la oricine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiu, dar nu stiu daca stiu bine, ca e simbolul jertfei. Jertfim mielul de paste la fel cum s-a jertfit Cristos :jester: Cred.

 

 

De ce trebuie sacrificat mielul? Ce loc ocupa in ecuatia asta, mielul.....0? De ce nu ne sacrificam pe noi? Facem pe desteptii cu alte specii de vietuitoare...inteleg ca trebuie sa mancam ceva si de zilele de Paste da nici sa glorificam. Asa am implinit sarbatoarea daca am cumparat un miel ucis de altii si noi numai il ingurgitam? Prea mult ne legam de miel...eu tin cu mieii !!!

 

Un' te duci tu, mielule?

Un' te duci tu, mielule?

La pasune, domnule.

La pasune, domnule.

Ce sa faci tu, mielule?

Ce sa faci tu, mielule?

Sa pasc iarba, domnule.

Sa pasc iarba, domnule.

Cin' te mana, mielule?

Cin' te mana, mielule?

Ciobanasul, domnule.

Ciobanasul, domnule.

Ce asculti tu ,mielule?

Ce asculti tu ,mielule?

Ce se-aude , mielule?

Ce se-aude , mielule?

Fluierasul domnule.

Fluierasul domnule.

Ce auzi tu, mielule?

Ce auzi tu, mielule?

Coasa-n iarba, domnule.

Coasa-n iarba, domnule.

Plangi de frica, mielule?

Plangi de frica, mielule?

Nu plang ,nu plang, domnule

Nu plang ,nu plang, domnule

Eu n-am lacrimi, domnule

Am cornite, domnule.

Am cornite, domnule.

Nu plangi, Nu plangi, mielule?

Nu plangi, Nu plangi, mielule?

Nu plang, Nu plang, domnule

Nu plang, Nu plang, domnule

Plang ciobanii, domnule

Latra cainii, domnule.

Cin' te taie, mielule?

Cin' te taie, mielule?

Macelarul, domnule.

Macelarul, domnule.

Cin' te manca, mielule?

Cin' te manca, mielule?

Dumneavoastra, domnule

Dumneavoastra, domnule

Cine moare, mielule?

Cine moare, mielule?

Si noi mieii, domnule

Si voi domnii , domnule

Noi cu totii, domnule.

Noi cu totii, domnule.

Ce ramane, mielule?

Ce ramane, m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×