Sari la conținut
Forum Roportal
alexandrru

Tehnica picturii in ulei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu sunt nesigur în pictura, mi-e greu sa dau altora sfaturi.

 

o parere însa pot spune.

poate la tablourile astea ar fi fost indicat ca autorul sa se detaseze putin de modelul ales,

sa nu-l "descrie" asa exact, unele lucruri trebuiesc spuse doar pe jumatate,

cealalta jumatate o poti lasa la aprecierea privitorului, creezi astfel o libertate de a interpreta, bazata pe o libertate a ta, autorul, de a reproduce/transmite mesajul dorit.

 

concret, în cazul de fata (valabil pentru cele doua tablouri),

e poate mai nimerit sa lasi contururile ceva mai flexibile, nu trebuie aratat exact unde e o rama de fereastra, un colt de zid, capatul de iarba.

toate astea se pot subîntelege, tehnica asta ajuta cumva la îmbinarea imaginii de ansamblu. or, asa, avem mai multe imagini separate, cu granite clare, nu exista (sau nu vad eu) un liant între ele.

 

.

.

.

.

.

.

apoi (la primul mai accentuat, la al doilea mai putin),

se vede cum pensula a mers pe lâga silueta casei. a luat cumva din aerul asta si a ramas dâra pensulei pe lânga contur,

asta arata destul de nasol, chiar daca s-a vrut a fi un nor sau o umbra a subiectului.

 

deci un nu conturului dublu, daca s-a vrut a fi un fel de aura, putea sa fie incompleta, întrerupta,

asa da o impresie ca respectiva locatie e lipita pe tablou cu aracet.

Editat de aramis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, ai mare dreptate. Si iti multumesc pentru sfaturi, si pentru ajutor. Eu sunt la inceput, si ma ajuta foarte mult sa stiu unde gresesc, si ce trebuie sa corectez ca sa merg mai departe si sa evoluez. Multumesc, si m-as bucura sa mai primesc indicatii si la viitoarele tablouri..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna.sunt bogdan din suceava , doresc sa incep sa pictez , nu am experienta si as dori putin ajutor vazand ca esti tot din acelasi oras cu mine .nr meu de telefon este 0744276293 contacteaza-ma te rog si da-mi cateva sfaturi.multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am trait s-o vad si p'asta,

indicatii de pictura prin celular.

 

 

 

bah, aramis, ce prost 'm'ejti!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

In cautarea mea de articole despre pictura in ulei v-am gasit pe voi, si n-am avut rabdare sa citesc tot deoarece sunt foarte curioasa sa va impartasesc desenele mele. Si da, sunt o amatoare, mi-am descoperit micul meu talent in sc generala si cand am terminat-o am vrut sa merg la liceu de arta, insa nu am avut sustinere ca "nu e o meserie de viitor" si am renuntat.Tot timpul am avut tendinta de a ma intoarce spre pictura...pt perioade mici, abandon...regasire...Acum realizez cand de mult imi place, cat de mult ma relaxeaza, cat de mandra sunt cand termin un tablou, ma uit la el si nu ma mai satur...:D Nu am avut nicio parere din partea unei persoane avizate cu privire la lucrarile mele, de aceea va rog sa ma ajutati cu o parere. Chiar astazi mi-am cumparat cateva panze...si stiu ca am multe de invatat,dar parca de data asta nu vreau sa ma mai las.

Mi-au prins bine cele citite aici pe forum, sper sa gasesc raspunsuri la intrebarile mele viitoare si va multumesc anticipat.

Cele bune,

Adelina

post-388604-0-37659100-1365021209_thumb.jpg

post-388604-0-42537200-1365021165_thumb.jpg

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×