Sari la conținut
Forum Roportal
R

regionalizare si autonomie

Postări Recomandate

Bravo.... ce sa spun. In loc sa discutam cu calm si la obiect, vad ca mergem la bascalie... pacat!

Bascalia face parte si este o caracteristica a arealului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Federalizarea Romaniei e un subiect care ma face sa ma pozitionez la limita intre a fi de acord si nu prea.

Acceptarea acestei situatii tine de mentalitatea oamenilor din diferitele zone ale tarii, lucru care ar ingreuna intelegerea procesului.

Datorita manipularii informatiei de catre anumite persoane, in zonele nu prea populate de etnici maghiari, ideea autonomiei secuilor nu este prea bine digerata.

Sunt destul de bine cunoscute exemple legate de "agresivitatea" cu care isi promoveaza identitatea etnicii magiari in judetele in care sunt in numar destul de mare, lucru care duce la neintelegera situatiei in zonele care nu sunt in contact direct cu problema in discutie.

Problema e foarte complicata si clar nu se poate rezolva rapid.

In timp, daca este explicata corect si modificata, adaptata la specificul regional, se poate rezolva.

Intrebarea mea este: daca in Romania, identitatea etnica este respectata si au aproape toate conditiile care le-ar putea avea in cazul autonomiei, de ce si-o doresc maghiarii atat de mult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit foarte multe experiente traite de prieteni care au trecut prin judete cu majoritate etnica magiara si prefer sa le iau drept situatii exceptionale.

Nu am fost personal acolo si nu ma pot pronunta.

Problema este ca cei cu care am discutat (care sunt foarte multi), erau oameni care nu aveau absolut nimic cu maghiarii si erau complet dezinteresati de aspectul asta.

O mare parte din ei au venit putin speriati de acolo.

Sunt sigur ca sunt cazuri izolate si lucrurile nu stau asa deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

izolate sau nu, aceste cazuri exista, daca amicii tai le-au relatat...probabil.

poate ar fi interesant sa le auzim si noi, daca nu ai nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa spun si eu cateva situatii:

- mergi cativa kilometri prin diverse sate pana poti da de un vorbitor de limba romana care sa-ti spuna (pocit) daca drumul pe care ai luat-o e bun

- intri intr-un magazin sa cumperi paine si vanzatorul(a) nu intelege ce vrei sa spui dar nici nu are interesul sa te mai asculte pentru ca

- intra un vorbitor de limba maghiara cu care se 'engage in idle chat' ignorandu-te total

- clatiti, repetati

 

1. Nu am nimic cu etniile dar consider ca limba oficiala e totusi limba oficiala iar regulile tarii ar trebui respectate de toti cei care beneficiaza de cetatenie, iar treaba cu discriminarea are doua taisuri.

2. Conform ultimului recensamant procentul e asa: 89.5% romani, 6.6% maghiari, 2.5% rromi/tigani, ucrainieni si germani 0.3%. 91% au declarat limba romana drept limba materna. Fiecare concluzioneaza cum vrea, dar totusi majoritatea (reprezentata) e cea care decide.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
izolate sau nu, aceste cazuri exista, daca amicii tai le-au relatat...probabil.

poate ar fi interesant sa le auzim si noi, daca nu ai nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×