Sari la conținut
Forum Roportal
R

regionalizare si autonomie

Postări Recomandate

Asta ar fi un lucru bun daca toate regiunile de care se discuta ar avea puterea financiara de ase autosustine. Dar din pacate nu este asa. Numai o singura regiune se autosustine, si aia este Muntenia.

Nu zic ca nu este un lucru bun. Dar nu cred ca suntem pregatiti pentru acest lucru.

E vorba in primul rind de intentia unei autonomii financiare.

Se stie ca cei din Ardeal invirt bani mai multi si cind spun asta sa se inteleaga ca ponderea este cea mai mare raportat la totalul populatiei din regiune.

Si in celelalte regiuni sunt oameni cu bani dar la nr de locuitori sunt mai putini ca reprezentare.

Automat taxele si impozitele sunt mai mari si se colecteaza la buget prin Bucuresti care administreaza banii.

Nemultumirea apare datorita faptului ca cei din Ardeal cistiga mai mult iar Bucurestiul colecteaza de aici banii cei mai multi si care se intorc mult mai putini in dezvoltarea proviciei.

Asa-i?

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

 

By the way...eu nu sunt din Ardeal ci pur si simplu ma intereseaza si alte puncte de vedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E vorba in primul rind de intentia unei autonomii financiare.

Se stie ca cei din Ardeal invirt bani mai multi si cind spun asta sa se inteleaga ca ponderea este cea mai mare raportat la totalul populatiei din regiune.

Si in celelalte regiuni sunt oameni cu bani dar la nr de locuitori sunt mai putini ca reprezentare.

Automat taxele si impozitele sunt mai mari si se colecteaza la buget prin Bucuresti care administreaza banii.

Nemultumirea apare datorita faptului ca cei din Ardeal cistiga mai mult iar Bucurestiul colecteaza de aici banii cei mai multi si care se intorc mult mai putini in dezvoltarea proviciei.

Asa-i?

Sa ma corecteze cineva daca gresesc.

 

By the way...eu nu sunt din Ardeal ci pur si simplu ma intereseaza si alte puncte de vedere.

Deci, da ! Vreau sa zic DA ! Propun Ardealul independent, suveran si autonom, asa o mica enclava. Salariile nu sunt chiar asa de mari. Majoritatea nu sunt mari. Impozite mai mari, preturi mai mari :biggrin: Mitica Popescu a lui Camil Petrescu suge sangele ardelenilor.Sunt satula sa stiu ca Transilvania cara in spate restul tarii si sunt satula de studentii moldoveni, din Moldova Romaniei. Deci, da ! Ruperea Transilvaniei ! Transilvania de sine statatoare ! Traiasca Ardealul !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, da ! Vreau sa zic DA ! Propun Ardealul independent, suveran si autonom, asa o mica enclava. Salariile nu sunt chiar asa de mari. Majoritatea nu sunt mari. Impozite mai mari, preturi mai mari :biggrin: Mitica Popescu a lui Camil Petrescu suge sangele ardelenilor.Sunt satula sa stiu ca Transilvania cara in spate restul tarii si sunt satula de studentii moldoveni, din Moldova Romaniei. Deci, da ! Ruperea Transilvaniei ! Transilvania de sine statatoare ! Traiasca Ardealul !

Io zic ca n-ar trebui deloc sa ne limitam cu granularizarea doar la o regiune; cred ca si

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, da ! Vreau sa zic DA ! Propun Ardealul independent, suveran si autonom, asa o mica enclava. Salariile nu sunt chiar asa de mari. Majoritatea nu sunt mari. Impozite mai mari, preturi mai mari :D Mitica Popescu a lui Camil Petrescu suge sangele ardelenilor.Sunt satula sa stiu ca Transilvania cara in spate restul tarii si sunt satula de studentii moldoveni, din Moldova Romaniei. Deci, da ! Ruperea Transilvaniei ! Transilvania de sine statatoare ! Traiasca Ardealul !

 

 

Citind aceste "perle" imi iau o pauza, pana mai tarziu ( beau o palinka mica :biggrin: ) ...... pana se revine la o discutie ceva mai "la obiect".... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
'ai noroace !

pai cristian, nu's de ce, dar am senzatia ca pe tine te asteptam cu ceva discutii mai la obiect...

Pai el a fost desul de la obiect... ia da foaia inapoi si vezi ce s-a asternut pe acest topic, e chiar prea mult... cauta si in linkul dat de cristian si citat de mine si da-ti cu parerea, sunt chiar curios :stars:

Eu, personal, ce-am avut de zis, am zis :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×