Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Trinitatea - pro si contra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

bine ,crezi ca vreodata femeia va fi reconsiderata de biserica ..............nu cred in egalitatea dintre sexe ,e o mare prostie ,femeile nu vor fi niciodata egale cu barbatul dar ,in fata lui dumnezeu ar trebui sa fim egali .ce crezi ca s-ar putea face pentru ca femelie sa capete locul pe care-l merita .

 

Biserica este o institutie depasita de vremuri .... parerea ei nu ar trebui sa conteze in nimic ...decat atunci cand v-a avea legaturi si comunicare adevarata cu Creatorul!

In rest propun sa facem un topic nou la alta sectiune a forumului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biserica este o institutie depasita de vremuri .... parerea ei nu ar trebui sa conteze in nimic ...decat atunci cand v-a avea legaturi si comunicare adevarata cu Creatorul!

In rest propun sa facem un topic nou la alta sectiune a forumului!

 

 

aici vorbim despre cum a fost ofensata femeia de biserica,un alt topic despre ce ?

banuiesc ca biblia nu se poate rescrie pentru ai fi recunoscut meritul femeii,preoti femei ortodoxi nu vom vedea niciodata ,cu tot aportul maicii tereza sau al altor maicute .da stiu ca maica tereza nu era ortodoxa dar ,e o femeie care a facut multe si poate merita mai mult decat unii care au ajuns sfinti peste noapte .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici vorbim despre cum a fost ofensata femeia de biserica,un alt topic despre ce ?

banuiesc ca biblia nu se poate rescrie pentru ai fi recunoscut meritul femeii,preoti femei ortodoxi nu vom vedea niciodata ,cu tot aportul maicii tereza sau al altor maicute .da stiu ca maica tereza nu era ortodoxa dar ,e o femeie care a facut multe si poate merita mai mult decat unii care au ajuns sfinti peste noapte .

 

Prin alt topic ma refeream la masurile ce ar trebui luate ptr acceptarea egalitatii in drepturi intre barbat si femeie.

Rescrierea Bibliei ar fi total inutila .... eventual sa se scrie sub "influenta divina" o carte sfanta pentru cei ce vor trai dupa noi cu cca 2000 de ani ca sa le stabilim noi acum regulile dupa care sa traiasca ei atunci :tease:

 

Sfintii bisericii nu sunt binefacatori ai omenirii ci eventual ai credintei in Isus ...ei nu pot fi etaloane viabile ptr noi!

Un ucigas al familiei sale cum a fost Sf Constantin sau altii sfinti "degraba varsatori de sange" nu au legatura cu nici o divinitate daca nu acceptam idea ca si Lucifer e divinitate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin alt topic ma refeream la masurile ce ar trebui luate ptr acceptarea egalitatii in drepturi intre barbat si femeie.

Rescrierea Bibliei ar fi total inutila .... eventual sa se scrie sub "influenta divina" o carte sfanta pentru cei ce vor trai dupa noi cu cca 2000 de ani ca sa le stabilim noi acum regulile dupa care sa traiasca ei atunci :tease:

 

Sfintii bisericii nu sunt binefacatori ai omenirii ci eventual ai credintei in Isus ...ei nu pot fi etaloane viabile ptr noi!

Un ucigas al familiei sale cum a fost Sf Constantin sau altii sfinti "degraba varsatori de sange" nu au legatura cu nici o divinitate daca nu acceptam idea ca si Lucifer e divinitate !

 

 

pe acesti sfinti cine i-a ridicat la grad de sfanti ...........dumnezeu? sunt facuti de oameni pentru oameni .constantin cel mare a fost constient ca si cu sau fara aportul lui biserica tot ar fi castigat .in ce-l priveste pe Lucifer ..........e o divinitate pentru adeptii lui cum si isus e o divinate pentru crestini .ambii sunt fii lui dumnezeu si ar fi o aberatie sa spun ca pe unul il iubeste mai mult .ce parinte iubeste un fiu mai mult .binele nu poate exista fara rau, altfel de unde am stii ce e binele ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.binele nu poate exista fara rau, altfel de unde am stii ce e binele ?

Din credinţa sinceră :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din credinţa sinceră :tease:

 

 

ce e credinta sincera ? femeile cred mai mult decat barbatii ? de ce sunt mai multe femei la biserica ? sunt ele mai pacatoase si cer iertarea lor ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce e credinta sincera ? femeile cred mai mult decat barbatii ? de ce sunt mai multe femei la biserica ? sunt ele mai pacatoase si cer iertarea lor ?

1. Credinţa sinceră e credinţa sinceră! :sweating: C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. Credinţa sinceră e credinţa sinceră! :sweating: C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu de ce trebuie sa crezi ca e bun ?

Pentru că altfel nu mai e credinţă :D Dacă ai nevoie de dovezi, nu se mai poate numi credinţă. Crede, şi nu cerceta, asta e ideea. Credo quia absurdum, cred (tocmai) pentru că este absurd, dacă ar fi logic, n-ar fi nevoie să cred.

 

Avea Asimov un punct de vedere interesant:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru că altfel nu mai e credinţă :P Dacă ai nevoie de dovezi, nu se mai poate numi credinţă. Crede, şi nu cerceta, asta e ideea. Credo quia absurdum, cred (tocmai) pentru că este absurd, dacă ar fi logic, n-ar fi nevoie să cred.

 

Avea Asimov un punct de vedere interesant:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×