Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Trinitatea - pro si contra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu


doar din secolul 4 a inceput sa se foloseasca terminologia. de fapt atunci a aparut si conceptul

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi imaginez ca rastignirea e un lucru mare si nu e la indemana oricui,dar cum l-au divinizat pe Isus si multi il confunda cu D-zeu,cum se face ca ii era frica de ce era scris dinainte sa aiba loc?Cand ai incredere totala in D-zeu,nu prea vad loc de teama sau slabiciune....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrusesem sa raspund unei postari precedente si nu stiu ce am combinat ca trec rar pe aici.Topicul este despre trinitate despre care la un singur apostol am vazut in Biblie o referire dar nu-mi amintesc exact la care,boteza in numele Tatalui,al fiului si al Duhului Sfant.Am idee ce ar insemna trinitatea dar am inca mult de citit la Vechiul Testament asa ca ma voi abtine pentru a nu face gafe inutile.Sunt foarte de acord cu ceea ce spui dar atata timp cat era fiinta umana ca si noi Isus nu pot accepta sa fie pus in locul Lui D-zeu el fiind doar o farama ca si noi toti.Cat timp sunt atatea dovezi in Biblie ca era fiinta umana ca si noi a fi divinizat e bataie de joc.Putem deveni parte din D-zeu atunci cand decide EL dar nu ca asa vor unii care se cred destepti sa invete prostimea.D-zeu este unul singur iar Isus este primul fiu trimis in lume pentru a ne ghida spre adevarata viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu este unul singur iar Isus este primul fiu trimis in lume pentru a ne ghida spre adevarata viata.

Cum adica e primul fiu? Sunt mai multi? Stii ceva despre asta?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana si in Biblie se vorbeste despre "fii lui Dumnezeu,care s-au impreunat cu ficele oamenilor".Evident aceste versete au fost interpretate ca referindu-se la ingeri,de catre biserica.(desi nu se pomeneste despre ingeri acolo)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×