Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Trinitatea - pro si contra

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Matei este cea mai mare sarlatanie cunoscuta vreodata.Ca ctind textul de la Isaia cu atentie veiu vedea ca semnul a fost dat pentru imparatul Ahaz .Si trebuia sa se implineasca in maxim 13 ani.

Vine Matei si spune iata ca sa implinit ce a zis proorocul ca se va nu mi Emanuel si de aceea ia u pus numele Isus.

Hai petre ca de aia te numesti Gheorghe ca ti sa spus dinainte ca o sa fii vasile.

 

Pina unde poate merge prostia omeneasca Daomne?????????????

Este scris in Isaia ;Femeia acesta tinara=Ei ii zic Feciorar Maria.

Femeia era de fata cin Isaia vorbea ,ei zic ca e vorba de una dupa 600 de ani.

Este un semn pentru imparatul Ahaz ei zic ca este un dumnezeu.I

Isaia ii spune ca se va numi Im nu el.

La Matei vine un inger si i spune numele ca Dumnezeu a uitat ce a spsu la Isaia sii daalt nume ca sa se potriveasca cu cel dinaonteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee.

Doamne bune ca ne ai facut evrei incapatinati si nu ne am lasat prostiti de papalitate ca acuma o papam cu totul.

 

 

 

Poate copii ai lui Isus,ca a lui Dumnezeu sint cu madularul scurtat.Acesta este semnul pentru vesnicie.

Si Isus e la fel numai Cristos sa incumetat sa schibme legile lui Dumnezeu.

Dar nu va vedea imparatia ca Isus se va lupta cu Cristos.

Am spus o mare taina ,cine pricepe ,pricepe.

Cine se mai taioe imprejur sa despartit de Cristos.

Isus nu ar fi spus asa ceva ,el care cunostea scripturile.Mai ales Deut cap 13.

 

Nu este un alt nume nici in cer nici pe pamant in care sa primesti mantuirea decat numele lui Isus Hristos.Da-mi voie sa iti adresez trei intrebari.1-Voi inca Il asteptati pe Mesia? Despre cine vorbeste Isaia53? 3-Cum este posibil ca anticristul sa fi venit,daca inca nu s-a nascut Hristos?Eu stiu ca nu poate sa fie o moneda falsa,atata timp cat nu exista una autentica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi explici cu argumente logice sau macar credibile cum poate Dumnezeu -Tatal sa trimita pe Dumnezeu - Duhul Sfant sa o insarcineze pe Fecioara Maria ca sa se nasca Dumnezeu - Fiul ? Cum poate Dumnezeu-Fiul sa se roage la Dumnezeu - Tatal cand este vorba de acelas Dumnezeu ? Cum poate afirma ca El , Dumnezeu - Fiul nu stie niste lucruri pe care doar Dumnezeu - Tatal le stie cand , iar , este vorba de acelasi Dumnezeu ?

 

Vemans, iarasi intrebarea asta?!

Lucrurile sunt simple daca le privesti cu (buna)credinta si fara sa cauti nod in papura.

Desi este Dumnezeu in varianta umana (corect intruchipare ,dar ma exprim laic ca sa intelegi mai usor)Iisus este limitat intr-o anumita masura de conditia umana, adica are o parte din limitele umane.La fel Duhul Sfant, desi este de asemenea Dumnezeu, forma imateriala determina niste limitari.Pe de alta parte Dumnezeu este se pare divizibil, fara a pierde nimic din atributele sale.Nu zic ca-i asa ,dar similar urmatorului rationament matematic:

Considerand ca Dumnezeu este infinit ,orice diviziune a sa este tot infinita.Dumnezeu, Duhul Sfant si Iisus nu sunt entitati cu insusiri strict umane si materiale, asa incat nu le poti aplica o logica umana asa cum doresti tu.Daca nu iti pare plauzibil tie nu inseamna ca nu are cum.Mie imi pare foarte normal ca Dumnezeu Fiul, varianta umana a Dumnezeirii sa se adreseze variantei ingeresti numita Dumnezeu Tatal.

Cu alte cuvinte orice diviziune de Dumnezeu este tot Dumnezeu, limitat de legile universale ale realitatii in care exista. Diviziunle pot actiona independent una de alta ,concomitent si fara a modifica cu ceva entitatea omnipotenta si omniprezenta Dumnezeu .Mai simplu Dumnezeu este peste tot dar releva doar ceea ce doreste

Culmea este ca Dumnezeu in toata slava sa ca altfel nu stiu cum sa zic, adica Dumnezeu ala complet, cred ca inseamna si Tatal si Fiul si Duhul Sfant si intreaga lume spirituala ingereasca si toata umanitate mantuita si inaltata,dar asta este doar credinta mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu a ales pe Fecioara Maria pentru ca era cea mai neprihanita dintre fecioare.A luat un trup curat si a trimis pe Duhul Sfant care a pus in ea sa se zamisleasca Domnul Isus.Nu intr-un mod firesc, ci duhovnicesc. Nu uita ca Dumnezeu a creat tot ceea ce se vede.La El nu este nimic prea greu.El spune si ia fiinta.Trebuie sa cunosti atributele lui Dumnezeu ca sa poti sa crezi.

 

Nu mi-ai raspuns la intrebare .

 

Vechiul Testament, scris de-a lungul unei perioade de peste 1000 de ani contine cateva sute de referiri la Mesia cel asteptat. .........In MAtei este scris despre intruparea Domnului Isus prin Fecioara Maria.

Corect, dar se refera la Mesia evreilor, Cel care avea sa le aduca eliberare pe pamantul fagaduit lor.

Eu te-am intrebat de ce nu face nicio referire apostolul Pavel sau prima evanghelie la nasterea din Fecioara , cea mai importanta profetie implinita in crestinism . De asemenea celasi Pavel nu spune nimic de Trinitate un alt concept important in crestinism :crazy:

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-ai raspuns la intrebare .

 

 

Corect, dar se refera la Mesia evreilor, Cel care avea sa le aduca eliberare pe pamantul fagaduit lor.

Eu te-am intrebat de ce nu face nicio referire apostolul Pavel sau prima evanghelie la nasterea din Fecioara , cea mai importanta profetie implinita in crestinism . De asemenea celasi Pavel nu spune nimic de Trinitate un alt concept important in crestinism :crazy:

 

Un mintuitor salvator al omenirii a fost inventat mult dupa moartea lui Pavel si raspindirea evreilor in imperiul roman.

In invatatura evreilor nu este loc la nasterea din Feciora.Adica Dumnezeul nostru nu merge la femei.

Dumnezeul nostru este in stare sa ne implineasca tot ce ne a promis farasa si creeze un ajutor pentru aceasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adica Dumnezeul nostru nu merge la femei.

Al meu da. De la el am prins spilu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Capitolul 11 din Romani explica foarte bine ce s-a intamplat cu Israelul de pe vremea lui Isus. Eu cred ca Dumnezeu iarta, trecand cu vederea timpul de nestiinta si necredinta, dar nu poate trece cu vederea si ierta refuzul de a accepta toate evidentele in favoarea mesianitatii lui Isus. Dovada iertarii este ca Dumnezeu le-a mai acordat un timp de gratie de 40 de ani de la moartea lui Isus si pana la distrugerea Ierusalimului. Toti evreii crestini au putut sa paraseasca Ierusalimul inainte de distrugerea sa, si nici un evreu crestin nu a pierit. Si mai tarziu, in Evul mediu, daca evreii s-ar fi crestinat "biciul" nu ar mai fi fost necesar. Prin intrupare Isus nu si-a uitat rolul, asa cum nu si L-a uitat nici cand iudeii au fost luati robi in Babilon.

 

Articolul de mai jos l-am gasit pe net, si contine cateva idei interesante pe aceasta tema.

 

Sursa citat www.biserica-neemia.ro : "Lepădarea lui Israel şi m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...trinitatea nu am descoperit-o inca desi se spune ca Isus a adus noul legamant dar nu stiu cu ce autoritate daca se ruga in ultima zi sa nu fie trimis la moarte... :stars:

Rastignirea este un lucru mare, nu este o chestie la indemana oricui. Deci niciun om nu a fost in stare sa faca aceasta jertfa a rastignirii. De aceea noi ca si oameni nu putem sa intelegem niciodata de ce se ruga Hristos inainte de jertfa.

 

Ma repet,a spus Isus cumva vreunei fiinte cum a fost conceput si adus pe lume?Fiind ceva fenomenal ca si eveniment puteau sa-l mentioneze in treacat si Marcu sau Ioan,doar asa ca fapt divers tinand cont ca conceperea si nasterea lui Isus urmau sa schimbe lumea

Ioan 1

1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ne poate explica persoana lui DUMNEZEU.? Sau,mai exact,DUMNEZEU se poate...explica.??? BIBLIA,Cuvantul SAU,poate descoperi TOATE tainele lui DUMNEZEU,provenite de la EL,INSUSI-care este VIU si ACELASI ,ieri,astazi si in veci. !!!


 

Cartea EVREI,cap.13,verset 8 : ''ISUS HRISTOS este Acelasi,ieri si AZI si in veci.''

Editat de Blues
Edit font si citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

TRINITATEA este CEA MAI ...PERFECTA MINCIUNA A DIAVOLULUI,si nu poate fi cunoscut adevarul despre trinitate ,decat...prin DESCOPERIRE divina,ADICA ...DE SUS. !!! Pentru cei interesati sa afle adevarul..ADEVARAT ,despre trinitate,le recomand cartile marelui evanghelist si misionar german EWALD FRANK ,de pe site-ul ....www.evanghelia.ro


ultimul prooroc al ultimei mii de ani - a...SAPTEA ,nimeni altul decat persoana OMULUI ADEVARAT al lui DUMNEZEU,pe nume WILLIAM MARRION BRANHAM,acesta este cel despre care SFANTUL CUVANT al lui DUMNEZEU vorbeste foarte-foaryte CLAR in Cartea MALEACHI,capitolul 4,verset 5


oricine este interesat de soarta lui,dupa .....moarte-(in cazul ,numai in carew,....crede ca moartea nu este sfarsitul omului !!! )- mai poate da crezare BIBLIEI- am ales cateva pasaje mai importante ce releva FOARTE CLAR ca ....DUMNEZEUL VECHIULUI TESTAMENT este UNUL si ACELASI -deci o singura persoana cu DUMNEZEUL NOULUI TESTAMENT. !!!!! - Evanghelia dupa IOAN,cap.8,verset 58,Cartea EXODUL,cap.3,verset 14,si...mai multe


DOMNUL DUMNEZEU,Creatorul TURUROR lucrurilor,MARELE CREATOR,RASCUMPARATOR si,nu in ultimul rand MARELE JUDECATOR- UNUL SINGUR-SA VA BINECUVINTEZE pe TOTI cititorii acestor mesaje,indiferent ca le credeti sau nu,ca le agreati sau nu , ca nu va intereseaza catusi de putin,sau chiar pe cei ce se vor opune convingator si repulsiv acestora. !!!!


Fantastic raspuns .Nota 10 din toate punctele de vedere

trinitatea este DESCOPERITA ,,,,,DEMULT,citeste mesajele mele toate. !!! ....NU EXISTA TRINITATE,NU EXISTA DECAT ..O SINGURA PERSOANA,adica ...DUMNEZEUL VECHIULUI TESTAMENT ESTE UNUL SI ACELASI CU DUMNEZEUL NOULUI TESTAMENT. !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×