Sari la conținut
Forum Roportal
:x

pro si contra sf. valentin!

pro si contra sf. valentin.  

45 membri au votat

  1. 1. sunteti de acord cu sf. valentin?

    • DA
      20
    • NU
      24


Postări Recomandate

Eu sa deschid un topic? :P

Cum am mai spus, eu nu militez pentru o zi sau alta, ci doar am remarcat cate energie au consumat unii pentru a fi anti fata de lipsa de energia pentru a fi pro.

 

 

 

haloooooooooooo!!!!!!!!!!

a trecut valy şi dragobetele ...................luaţi o pauză p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si care e problema?! de ce n-ai deschis tu un topic pe tema asta si atunci ai fi vazut ca ti-ar fi raspuns userii si in legatura cu dragobetele!

iar daca ai fi fost destul de atent ai fi vazut ca, inafara de topicu' asta, mai pe niciunde nu (si-)au "urat" userii de bine de "sf. valy"! ( spun "sf. valy" pentru ca eu, cand am deschis topicul asta, nu l-am deschis cu gandu' la conotatiile religioase ci la cele pur mediatice si comerciale. laur, si-mi pare rau ca trebuie sa tastez numele lui, a fost acel "user profund" care ne-a indus, voit sau nu, aceasta tenta religioasa).

iar in final si eu te intreb, direct pe tine... tu ai sarbatorit "sf. valy"? da-mi voie sa ma indoiesc! :yahoo: (am inteles ca esti catolic si d.p.d.v. religios stiu sigur ca a insemnat ceva pentru tine...)

s-o crezi tu! trebuia sa deschideti topic! doar n-ai fi vrut sa posteze lumea despre dragobete aici! :P

Pina una alta ..dragobete NU EXISTA.. pe cand Sf.Valentin a fost un preot ce a facut ceva pentru oameni si a fost sanctificat..si A EXISTAT daca si asta este inducere in eroare ..ramaneti in ignoranta voastra abstracta si ,sarbatoriti ca si pana acum..adica DELOC sarbatorile voastre ..PAGANE.. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pina una alta ..dragobete NU EXISTA.. pe cand Sf.Valentin a fost un preot ce a facut ceva pentru oameni si a fost sanctificat..si A EXISTAT daca si asta este inducere in eroare ..ramaneti in ignoranta voastra abstracta si ,sarbatoriti ca si pana acum..adica DELOC sarbatorile voastre ..PAGANE.. :yahoo:

Procentul celor care privesc dpdv religios aceste doua sarbatori este foarte mic. Nobody (or almost :P ) gives a rat's a*s about who was Valentine or about pagan customs. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pina una alta ..dragobete NU EXISTA.. pe cand Sf.Valentin a fost un preot ce a facut ceva pentru oameni si a fost sanctificat..si A EXISTAT daca si asta este inducere in eroare ..ramaneti in ignoranta voastra abstracta si ,sarbatoriti ca si pana acum..adica DELOC sarbatorile voastre ..PAGANE.. :spiteful:

 

tu cred ca nu prea intelegi ceea ce citesti si o tii tot pe a ta! ti-am explicat de atatea ori ca nu ma intereseaza conotatia religioasa a acestei zile! dar probabil ca e greu de priceput si nu o sa ma mai obosesc cu asta.

purtati cumva (adica dumneavoastra domnu' laur) ochelari de cal? mira-m-as ca nici armasar nu prea pareti a fi! :wub: (scuza-mi ironia dusa la extrem dar jignesti restul religiilor si nu numai - "ramaneti in ignoranta voastra abstracta si ,sarbatoriti ca si pana acum..adica DELOC sarbatorile voastre ..PAGANE.. :blink:" - iar topicul asta nu e deschis pentru asa ceva)

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai.....topicul asta era deschis ca sa votezi nu sa-ti spui parerile......mai bine pastrati-le pt voi

 

nu e asa costy sau ma insel?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pina una alta ..dragobete NU EXISTA.. pe cand Sf.Valentin a fost un preot ce a facut ceva pentru oameni si a fost sanctificat..si A EXISTAT daca si asta este inducere in eroare ..ramaneti in ignoranta voastra abstracta si ,sarbatoriti ca si pana acum..adica DELOC sarbatorile voastre ..PAGANE.. :ok:

 

m'da ... iote inca un "crestin" :flowers: ce da cu ura in tot ce iese din tiparu mintii sale .!

paganii de care vorbesti sunt stramosii tai ... sau poate nu, dar fi sigur ca si ei fac parte din istorie asa cum face si Valentin al tau pe care l-ai descoperit recent din media !!!

fi sigur ca in istoria omenirii, de la HomoSapiens incoace au fost atatia oameni care au facut atatea sacrificii in numele iubirii si nu numai, unii poate inzecit mai mult de cate a facut Valentin ... incat nu exista zile in calendar sa-i sarbatorim pe toti !! dar cum omul are nevoie de un "chip cioplit" l-a ales pe Valentin, iar cum omul modern are nevoie si de banii pe langa asta l-a imbratisat neconditionat !!

 

iar ignoranta si abstractitatea de care dai dovada nu trebuie sa ne-o impartasesti si noua ... io zic ori sa le pastrezi pentru tine, ori sa le cultivi, ori sa le combati cu argumente care sa nu sfideze logica si nici sa fie discriminatorii!! ... si nu uita ca "doua propozitii adevarate pot fi in contradictie"

 

in rest sa auzim numai de bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si care e problema?! de ce n-ai deschis tu un topic pe tema asta si atunci ai fi vazut ca ti-ar fi raspuns userii si in legatura cu dragobetele!

iar daca ai fi fost destul de atent ai fi vazut ca, inafara de topicu' asta, mai pe niciunde nu (si-)au "urat" userii de bine de "sf. valy"! ( spun "sf. valy" pentru ca eu, cand am deschis topicul asta, nu l-am deschis cu gandu' la conotatiile religioase ci la cele pur mediatice si comerciale. laur, si-mi pare rau ca trebuie sa tastez numele lui, a fost acel "user profund" care ne-a indus, voit sau nu, aceasta tenta religioasa).

iar in final si eu te intreb, direct pe tine... tu ai sarbatorit "sf. valy"? da-mi voie sa ma indoiesc! :friends: (am inteles ca esti catolic si d.p.d.v. religios stiu sigur ca a insemnat ceva pentru tine...)

s-o crezi tu! trebuia sa deschideti topic! doar n-ai fi vrut sa posteze lumea despre dragobete aici! :spiteful:

 

 

He he dragu' tatii, ce ma distreaza pe mine accessele astea de vehementa... E usor a scrie slove cind nimic nu ai ce spune...

De felul meu sint foarte atent (ca mi-o cere si meseria) si in general nu scriu doar sa ma aflu in treaba cum fac destui de aici ( persoanele de fata se exclud :jester:)).

Care e problema ?...simplu...una de principiu, pentru cei care au asa ceva... dar nimeni nu e perfect :spiteful:

 

Este foarte adevarat ca in ultimii ani toate sarbatorile au un bussiness look in toate tarile dar mai ales in cele estice unde lacomia de a parveni peste noapte, cu minim de effort a atins, cote grotesti. Peste tot si oricind se vinde orice, oricum si oricit...fara scrupule.

 

Noi cei de aici am sarbatorit Sf. Valentine's Day ca si cei de acolo, au fost destule emisiuni la TV si la noi si la voi, s-a scris destul in media, oamenii s-au bucurat pentru o clipa efemera asa cit e de commercial. in ciuda protestului tau si a altora. Si la anu' va fi la fel, te asigur, mai mult, din ce in ce mai mult pina cind toata lumea o sa aiba aceleasi sarbatori si religia ne va uni, nu va desparti , si o sa fim o mare familie unita Europeana. :focus: E inevitabil... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cata inversunare prin topicul asta... si inca cu prilejul a ceva ce s-a vrut o sarbatoare a dragostei... indiferent de meridian, de nume, de perioada, de radacini.... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. He he dragu' tatii, ce ma distreaza pe mine accessele astea de vehementa... 2. E usor a scrie slove cind nimic nu ai ce spune...

3. De felul meu sint foarte atent (ca mi-o cere si meseria) si in general nu scriu doar sa ma aflu in treaba cum fac destui de aici ( 4. persoanele de fata se exclud :jester:)).

Care e problema ?...simplu...una de principiu, pentru cei care au asa ceva... dar nimeni nu e perfect :spiteful:

 

4. Este foarte adevarat ca in ultimii ani toate sarbatorile au un bussiness look in toate tarile dar mai ales in cele estice unde lacomia de a parveni peste noapte, cu minim de effort a atins, cote grotesti. Peste tot si oricind se vinde orice, oricum si oricit...fara scrupule.

 

Noi cei de aici am sarbatorit Sf. Valentine's Day ca si cei de acolo, au fost destule emisiuni la TV si la noi si la voi, s-a scris destul in media, oamenii s-au bucurat pentru o clipa efemera asa cit e de commercial. in ciuda protestului tau si a altora. Si la anu' va fi la fel, te asigur, mai mult, din ce in ce mai mult 5. pina cind toata lumea o sa aiba aceleasi sarbatori si religia ne va uni, nu va desparti , si o sa fim o mare familie unita Europeana. :focus: E inevitabil... :)

 

1. eu zic sa te mai gandesti... adica, oi fi tu tata dar nu si pentru mine. :spiteful: (si ce-mi plac mie apelativele astea care ni le atribuim, gratuit, doar ca sa ne punem un mot mare si colorat in frunte ca sa parem mai superiori ca ceilalti - chiar si ca varsta...)

2. poate unii nu inteleg ce scriu altii sau ... asta poti sa o mai spui de cateva ori dar n-ai sa schimbi nimic cu asta... (foarte usor e sa scrii, mai greu e sa si pui in practica ceea ce scrii...)

3. iar vrei sa devii interesant! acum hai spune-ne ce meserie ai! :tease: (poate atasezi si o copie de la cartea de munca! :friends: ). atentie, ii trebuia si lu' ala care rupea bilete (deci si in meserii mai... modeste) la... cinema UNIREA (mai ales daca era si pe alte STATE si trebuia sa dea pe gusa: cine, care , ce, cand...)

4. cu asta sunt de acord 100% (trec cu vederea termenii: "Noi cei de aici" si "cei de acolo"! - sa inteleg ca esti plecat in "strainataturi" si noi cei de aici suntem perceputi de tine, deja, ca niste ciumati? :( - ce sa fac! am acces de vehementa iar dar imi trece... :stars: )

5. asta ramane de vazut! dar sunt sigur ca nici eu si cu atat mai mult tu (parca imi erai tata :crazy:) nu o sa prindem vremurile alea...

 

PS: nu pot sa imi inchipui, de ce atata iritare? e o sarbatoare ca oricare alta! daca sunt sau nu de acord cu ea afecteaza cu ceva popularitatea acestei sarbatori "importate"? nu cred... viata isi urmeaza cursul indiferent de parerea mea sau a ta... eu cum ar trebui sa fiu ca, unul din "randurile tale" a jignit cealalta tabara? (chiar daca tind sa cred ca a facut-o neintentionat...). hai sa fim seriosi... (mai vroiam sa atasez un emoticon hazliu dar imi da mesaj ca am folosit prea multe! ce vrea sa insemne asta? cam asta... "cat e gluma-i panarama!")

 

cata inversunare prin topicul asta... si inca cu prilejul a ceva ce s-a vrut o sarbatoare a dragostei... indiferent de meridian, de nume, de perioada, de radacini.... :

ca sa evitam anumite reactii mai dure si daca ai "puterea", chiar te rog sa inchizi topicu' asta! :

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×