Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

in pat, semilotus cu o pena sub fund, coloana dreapta (imi imaginez ca cineva ridica de un fir imaginar trecut prin coloana si iesind prin ceafa), ochii deschisi... privind undeva in fata. Inspir pe gura, expir pe nas. Gandurile imi vin in cap, le constietizez (contorizez) si le las sa plece fara a-mi focaliza atentia asupra lor....

cam atat... relaxarea se instaleaza destul de repede... iar stari elevate de constiinta nu am urmarit inca asa ca prea mult nu am facut exercitiile astea de meditatie.... 5-10 min... cam atat.

Cavalere, esti doar

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NEVER! partea intunecata poate ca e mai rapida si furnizeaza rezultate imediate... dar.... pe termen lung te consuma.... si-ti pierzi stralucirea... devii... neom... Nu mersi.

am eu aerul de a suferi ? :jester:

asta este ceea ce se spune novicilor padawani...un fel de bau-bau.-..

Nu, nu e rapid, si patrunderea cotloanelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat timp am facut eu meditatie ... tre sa recunosc ca n-am mai facut de cateva luni ...

 

din ce am fost eu invatata trebe sa te asezi intr-o pozitie semi-comoda (nici incomoda ca iti atrage atentia si nici comoda sa nu adormi) si sa iti relaxezi corpul...apoi mintea ...sa te detasezi de probleme si bucurii...o stare de semi veghe, ca inainte de a adormi ... si mentii starea asta ...

poate primele dati nu ti se va parea nimic deosebit dar incet incet ...apare si frumusetea ... si simti si utilitatea :tease:

 

voi ce stiti?

 

Maya, Qusay cine mai stie despre sa ne spuna ?

:tease: :jester:

Bei...cind v-o fata mintea sa-mi dati si mie un pui!

Daca tot ce zboara ar face miere,ar minca miere pina si cainii! Glumeam,nu dati... :)

Acum,serios...

Biata meditatie...a devenit un joc de societate! Sau,mai rau...mijloc de manipulare!

Meditatiile,sunt practicate de maestrii.Este bine ca meditatia sa si-o faca fiecare,singur deoarece,fiecare,are propria sa traire,experienta ,dezvoltare si propriul ritm.Nimic nu trebuie grabit...

Nu stiu in yoga...dar in reiki,practicantii pina la gradul 2,obtin direct,prin initiere,prin acordaje,perceptii performante pe care altfel,le-ar dobindi prin zeci de ani de meditatie.

Ceea ce se impune este practica asidua si acumularea de cunoastere comparativa.Abia apoi,e necesara meditatia...cind tu inveti sa simti profund energia subtila cu care ai luat contact si incepi s-o manipulezi,constient si competent.

Altfel,te hazardezi...sau,iti pierzi timpul.Functie de potenta ta ca practicant...

Dar si aici ca oriunde parerile sunt impartite si contradictorii raminind la decizia fiecaruia.

Oricum,ne jucam cu focul...nimeni nu stie inca sigur ce este aceasta energie,de unde vine si de ce natura este!

Totul,este supozitie si un duel al infatuarii si orgoliilor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum,ne jucam cu focul...nimeni nu stie inca sigur ce este aceasta energie,de unde vine si de ce natura este!

eu stiu :jester:

the dark side e puternica :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am eu aerul de a suferi ? :P

asta este ceea ce se spune novicilor padawani...un fel de bau-bau.-..

Nu, nu e rapid, si patrunderea cotloanelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: :) :tease: :tease:

Si... :yahoo: care-i pretu'?

vom discuta si despre pret...:P

daca vei mai simti nevoia :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:jester: Eeee...nu te baza pe asta.

Nu stii ce idei imi vin in urma...meditatiei. :)

Se lucreaza in grup,cum zicea Ella ori individual? Cit de repede se atinge starea de iluminare Luceafarul nostru?

Editat de bagherra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am eu aerul de a suferi ? :tease:

asta este ceea ce se spune novicilor padawani...un fel de bau-bau.-..

Nu, nu e rapid, si patrunderea cotloanelor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:jester: Eeee...nu te baza pe asta.

Nu stii ce idei imi vin in urma...meditatiei. :tease:

Se lucreaza in grup,cum zicea Ella ori individual? Cit de repede se atinge starea de iluminare Luceafarul nostru?

mi se pare mie sau tu ai vrea sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×