Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

dudes, eu am intrat pe forumul asta ca sa aflu, totusi, ceva despre meditatie. voi, in schimb, faceti conversatie. daca toti tac, voi incepe eu. asta am aflat-o dintr-o carte de vrajitorie:P bineinteles, va voi descrie doar meditatia, nu si celelalte>:jester: te asezi in orice pozitie vrei tu (cel mai recomandat: sa stai intins in pat), va relaxati, inchideti ochii si asteptati. apoi, incercati sa va imaginati un ecran. un ecran de computer, spre exemplu. si pe 'desktop' imaginati-va icon-uri. ganditi-va ca icon-urile reprezinta lucruri care va streseaza (scoala, lipsa de bani, familie, prietena etc.). acum trebuie sa stergeti icon-urile unul cate unul. dupa ce le-ai sters pe toate, indeparteaza ecranul. tot ce a mai ramas e... nimic. incercati sa ramaneti cat mai mult asa. asta e meditatie! eh, acum urmeaza sa vezi viitorul, sa vezi ce face unul, altul, da' asta nu va mai zic:P eu am incercat si mi-a iesit din prima.

WARNING: We strongly recommend you to try this at home;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai reusit din prima sa vezi viitorul.... pai nu mai ai nevoie de noi.... esti deja guru

ba profet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cautand LUMINA va jucati cu focul !

Daca esti matur si te joci cu focul,mai mult ca sigur ca o sa te arzi!

Daca esti copil si te joci cu focul,vei face noaptea pipi in pat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

normal ca fiecare trebuia sa aiba orgoliu si sa spuna ca metoda luyi e meditatia adevarata... :nep:

 

offffffff, lume ...

 

in realitate exista atatea moduri de meditatie cati oameni ... ceea ce fac eu e prima treapta...ce vreti daca nu-s guru sa ma joc cu imaginatia ca stele verzi sunt pe pereti? :flowers:

 

atentie! poti fi usor inselat ca meditezi bine si de fapt doar sa iti manipulezi mintea cu imaginatie ... dar presupun ca stiti deja

 

si cavalere, vipassana e o chestie familiara pt mine, din vipassana e metoda de care iti vorbesc eu doar ca e prima treapta, stii, eu am luat-o de jos spre sus :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, pe bune! recunosc sunt un pic orgolios, dar treceti peste asta! metoda asta chiar functioneaza! hai, ca sa nu ziceti ca sunt selfish, o sa in cerc si eu metodele voastre si va spun ce-mi iese, ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu spre exemplu meditez mai usor daca am si o muzica mai angelica.....gen...gheorghe iovu sau alta si mai si....Erik Berglund daca ati auzit de el. pur si simplu te inalta melodiile lui si te duc intr-o stare de meditat perfecta (din punctul meu de vedere)

daca vrea cineva sa mediteze pe melodiile lui sa-mi spuna ca-i trimit pe mail :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu metoda e problema, ci cum meditez

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×