Sari la conținut
Forum Roportal
ghepat

Pensia pentru copilul major care a intrerupt studiile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

stiu ca pensia de intretinere este datorata copilului major pana la terminarea studiilor, fara a depasi 26 de ani.

 

As vrea sa aflu daca copilul pierde acest drept in cazul in care intrerupe studiile si le reia apoi (dupa un an, de exemplu). Pensia este datorata pentru perioada de intrerupere? Pensia este datorata dupa perioada de intrerupere, la reluarea studiilor? Tot pana la 26 de ani?

 

Mentionez ca este vorba de o intrerupere voluntara si nu de una fortuita (nu este datorata starii sanatatii sau altor probleme obiective).

 

Odata cu raspunsul, mi-ati putea indica si baza legala pentru reglarea corecta a acestei situatii?

 

Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

stiu ca pensia de intretinere este datorata copilului major pana la terminarea studiilor, fara a depasi 26 de ani.

 

As vrea sa aflu daca copilul pierde acest drept in cazul in care intrerupe studiile si le reia apoi (dupa un an, de exemplu). Pensia este datorata pentru perioada de intrerupere? Pensia este datorata dupa perioada de intrerupere, la reluarea studiilor? Tot pana la 26 de ani?

 

Mentionez ca este vorba de o intrerupere voluntara si nu de una fortuita (nu este datorata starii sanatatii sau altor probleme obiective).

 

Odata cu raspunsul, mi-ati putea indica si baza legala pentru reglarea corecta a acestei situatii? Va multumesc anticipat.

 

 

 

Pai daca "copilul" major doar asa din teribilism si-a intrerupt studiile, sa suporte si consecventele, tot ca un barbat!!!

Nu cred ca legal acel parinte mai este obligat sa-i dea nimic si nicidecum pa anul in care s-a distrat !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ratiunea pentru care s/a instituit obligatia de intretinere si pentru copilul major este aceea ca se afla in nevoie.

daca a intrerupt studiile pierde dreptul la pensia de intretinere deoarece nu mai justifica imposibilitatea de a se intretine singur prin faptul ca frecventeaza cursurile unei facultati LA ZI.

ASADAR, DACA A INCASAT PESIA SI PE PERIOADA DE INTRERUPERE A INCASAT NISTE BANI CARE NU I SE CUVENEAU SI, CA ATARE, TREBUIE SA II RESTITUIE

LA REVEDERE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu primesc pensie de urmas de la stat, tot asa pana imi termin studiile fara a depasi varsta de 26 de ani. Daca imi intrerup studiile sau ma angajez in timpul studiilor sunt obligata sa anunt Casa de Pensii si mi se sisteaza Pensia. Definitiv!! Asa ca...fa-ti o idee despre situatia ta. Ce nu inteleg eu e de ce nu te duci sa vorbesti cu cineva mai in masura sa iti dea un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

stiu ca pensia de intretinere este datorata copilului major pana la terminarea studiilor, fara a depasi 26 de ani.

 

As vrea sa aflu daca copilul pierde acest drept in cazul in care intrerupe studiile si le reia apoi (dupa un an, de exemplu). Pensia este datorata pentru perioada de intrerupere? Pensia este datorata dupa perioada de intrerupere, la reluarea studiilor? Tot pana la 26 de ani?

 

Mentionez ca este vorba de o intrerupere voluntara si nu de una fortuita (nu este datorata starii sanatatii sau altor probleme obiective).

 

Odata cu raspunsul, mi-ati putea indica si baza legala pentru reglarea corecta a acestei situatii?

 

Va multumesc anticipat.

Pensia de intretinere nu e datorata pe perioada de intrerupere a studiilor, dar e datorata dupa perioada de intrerupere, la reluarea studiilor, tot pana la 26 ani cel mult.

Codul Familiei, art. 86 - 96, obligatia legala de intretinere.

Despre dreptul la intretinere al descendentului major aflat in continuarea studiilor poti gasi informatii in cursul universitar "Dreptul familiei", Emesse Florian, ed. C.H. Beck, 2006, pag. 312 - 315.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×