Sari la conținut
Forum Roportal
aLat

Ce inseamna om puternic/slab?

Postări Recomandate

Eu consider omul slab pe acela care daca e ispitit, cedeaza.

 

Eu consider ca as putea fi un om slab, dar Dumnezeu a avut grija de mine si nu m-a ispitit.

[snapbacca]27735[/snapbacca]

 

 

 

nu este de-zeu cel care vine cu ispitirea .! mai gindeste de unde pleaca ispita.... cit despre momente de cedare de un fel sau altul cred ca toti le avem

 

eu personal ma consider o persoana puternica din mai multe motive, (si spre surprinderea mea, multi oameni cu care am venit in contact peste ani, mi-au spus asta despre mine) si totusi fiecare persona are slabiciunile ei.... in momentul in care stii cum sa-ti tii "slabiciunile sub control" devii si mai puternic....

 

imi place mesajul lui Maybe si cele care merg pe aceesi unda....

 

cit despre a te compara cu cei din jurul tau, hmm.... cred ca este mai bine sa stii unde te afli tu in comparatie cu ei, dar nu mai mult de atit... cit despre un om fiind puternic ca depinde de ceva material, peronal nu cred in asa ceva;(nu cred ca in asta sta "adevarata putere" a unui om) aveam aceleasi principii si abordam lucrurile in viata la fel si atunci cind nu aveam mai mult de 3 perechi de incaltaminte, ca si acum cind pot

avea peste 100, sa zic asa ca exemplu... ( la un anumit timp am avut peste 50, deci si asta fiind o slabiciune, o tentatie, mai ales cind poti cumpara la un pret de nimic.....)

 

poate unii oameni se "simt" puternici din cauza unor beneficii materiale, si poate societatea ii considera asa, ptr. ca au o anumita influenta in societate, dar cred ca in cazul de fata cred ca e vorba de caracterul unei persoane....

Editat de fire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banii poate ca aduc un fel de putere celui care-i are, dar nu-la fac un om puternic. Cate exemple ne inconjuara! Intr-o societate cuprinsa de superficialitate si rutina banul ajunge sa fie venerat. Trist dar adevarat.

Mai trist este ca acea gloata nebuna dupa innavutire uita sa mai traiasca. Banul are pana la urma o valoare fictiva si puterea pe care o aduce este o iluzie. Contraziceti-ma!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Banii poate ca aduc un fel de putere celui care-i are, dar nu-la fac un om puternic.

[snapbacca]27970[/snapbacca]

 

 

 

 

deci, agream .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci, agream .
Sigur, am agreeat de la inceput. :o: Probabil ca nu ai citit cu atentie al doilea mesaj al meu: :o:

 

ma asteptam sa apara si raspunsuri de genul "puternic=care stie sa faca bani" sau alte gogomanii de genul asta. Ma bucur ca nu au aparut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E simplu, zic eu. :)

1. Prin "puternic" fie ne referim la la forta fizica (sens propriu), fie la influenta acelui om (figurat).

2. "Slab" se refera fie la constitutia unui om (iar sens propriu), fie la caracterul sau (din nou figurat).

:)

Eu as zice ca ma incadrez la "slabi", in privinta constitutiei; in ceea ce priveste caracterul si influenta... undeva pe la mijloc.

 

pe.sa.: E clar ca nu poate fi o parere obiectiva, dar sper sa ma fi apropiat macar. :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E simplu, zic eu. :)

Prin "puternic" fie ne referim la la forta fizica (sens propriu), fie la influenta acelui om (figurat).

[snapbacca]32912[/snapbacca]

 

Eu cred ca de fapt esti "la putere" daca stii sa manipulezi sau poti influenta. Tot pe acolo se incadreaza "putertea" pe care ti-o da o functie anume sau posibilitatea de a influenta pe altii. Si banii iti dau putere, dar daca e externa ...e provizorie.

 

Puternic esti in omentul in care ai calitatile necesare sa faci ceea ce e bine pentru tine. Puternic mai esti in momentul in care vezi esecul ca pe locul de unde te ridici sa mergi mai departe si ai puterea sa treci peste lucrurile rele in viata.

 

Slab este omul care nu are incredere in fortele proprii, se descurajeaza repede, este usor de manipulat si nu se respecta.

 

Mi-ar placea sa cred ca sunt puternica, din pacate trebuie sa recunosc ca sunt pe undeva pe la mijloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Om puternic este acela care desi ingenunchiat mai are puterea sa intinda o mana in ajutorul celorlalti.Autocunoasterea iti da multa putere.Iti recunosti mai usor limitele si sti cand si cat mai poti sa-i ajuti pe cei din jurul tau.

Omul slab e acela care se lasa dus de viata fara macar sa incerce sa-i prinda fraiele.

Parerea mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca toti suntem supusi greselilor,toti suntem tentati si ispititi ....PUTERNICUL este acela care stie sa se ridice cand este doborat,sa creada in fortele proprii atunci cand este inselat si dezamagit,sa rada chiar daca sufletul ii plange,sa ramana cald si bun chiar si atunci cand toate ii sunt potrivnice.....Aceasta-i arta de-a fi un invingator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Omul puternic este un invingator iar cel slab este un invins.

Cand invingatorul comite o greseala spune:"Am gresit" si invata lectia. :)

Cand invinsul comite o greseala,spune:"Nu e vina mea" si arunca vina pe altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Lumina zorilor, cand rasare, indrazneste. Sa incerci, sa sfidezi, sa staruiesti, sa fii statornic, sa-ti fii credincios tie insusi, sa te iei la tranta cu destinul, sa uimesti dezastrele cu sangele tau, sa insulti biruinta care sa-a imbatat, sa nu-ti pierzi cumpatul " Victor Hugo - Mizerabilii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×