Sari la conținut
Forum Roportal
aLat

Ce inseamna om puternic/slab?

Postări Recomandate

Ce inseamna om puternic/slab in societatea moderna?

In care categorie v-ati incadra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) da' bag seama ca tre' sa fie o problema spinoasa pentru tine de ai postat subiectul de doua ori.

 

Am sa sterg eu unul dintre ele. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8)) Asa sa faci. Probleme tehnice cu browserul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haideti mai ca nu e grea intrebarea! Sau va e teama de subiect 8)? (nu cred!)

Incep eu: omul puternic este cel care se considera asa pentru ca in esenta oricine poate face lucruri mari daca isi propune asta. In mod logic cel slab este cel ce nu se considera puternic, deci nu are incerdere in sine.

Eu ma consider puternic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, aLat, omul slab este cel care in primul rand nu-si cunoaste adevarata valoare si-i lasa pe ceilalti sa-la calce in picioare ori de cate ori vor ei....Omul puternic stie sa-si poarte singur de grija, se respecta pe sine inainte de a se uita si la ceilalti si lupta pentru ceea ce vrea.... razbeste in viata!

Eu ma vad undeva intre... desi mai aproape de omul puternic :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider omul slab pe acela care daca e ispitit, cedeaza. Uitati-va la toti cei pe care ii schimba banul sau puterea. Aceia sunt intr-adevar oameni slabi. Pentru ca ei nu au stiut sa tina piept ispitei.

 

Eu consider ca as putea fi un om slab, dar Dumnezeu a avut grija de mine si nu m-a ispitit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, cam suna a lipsa de modestie ce am scris eu mai sus. Toti avem momente de slabiciune.

Sincer, ma asteptam sa apara si raspunsuri de genul "puternic=care stie sa faca bani" sau alte gogomanii de genul asta. Ma bucur ca nu au aparut, desi e logic daca stau sa ma gandesc pentru ca cei care gandesc asa nu se obosesc sa raspunda. (sper ca nu jignesc pe cineva!)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm!Spinoasa intrebare!

Oare omul care se uita la altii, nu este mai puternic ca cel care nu vede pe nimeni din jurul lui?

Omul puternic e cel care stapaneste?Nu prea cred.Acela e slab .Tocmai din acel punct de vedere.E vulnerabil!Acela e un om de succes.Atat ,si nimic mai mult.

Omul puternic este acela in care cred alti oameni .Care crede in om si in valorile lui.Iar puterea lui vine de la cei multi,de la cei slabi.

Oamenii care se cred puternici,depind intotdeauna de ceva,si de obicei sunt lucruri materiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti intradevar puternic atunci cand stii sa te impui subtil, cand respecti, cand ai principii, cand spui exact ceea ce simti si iti sustii ideea, cand esti vertical in tot ceea ce faci,iar a fi slab inseamna a renunta la vise.... a crede ca e prea mult pentru tine sau, mai e si categoria cealalta a slabilor care pozeaza in oameni puternici fiind totusi destul de frustrati vulnerabili si tributari unor fapte indoielnice care i-au propulsat(uneori)... ce sa mai.. sunt niste sclavi ai propriei constiinte...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oare omul care se uita la altii, nu este mai puternic ca cel care nu vede pe nimeni din jurul lui?

[snapbacca]27939[/snapbacca]

 

Ei uite aici asteptam sa ajunga cineva!

Iata o intrebare esentiala pentru fiecare dintre noi, dupa parerea mea: E bine sa te compari cu cei din jurul tau?

eu zic ca nu. E o greseala pe care o facem de multe ori fara sa ne dam seama. Sa zicem ca te compari cu un om superior tie dintr-un anumit punct de vedere, te vei subaprecia si vei tinde sa-ti pierzi increderea in tine. Daca dinpotriva te vei compara cu un om cu posibilitati limitate, vai deveni arogant si/sau prea increzator.

Ideal ar fi (cred eu) sa facem totul in propriul nostru ritm, fara sa ne preocupe diferentele dintre oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×