Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In primul rand bine ai venit, in al doilea rand cati ani ai? in al treilea rand, frumos este sa nu zici ca e o tampanie parea cuiva pe care nu il cunosti prea bine, ci daca nu esti de acord cu ea trebuie sa o pui la zid diplomatic si sa vii cu argumente.

fii barbat!! ce naiba...  :crazy:

[snapbacca]38746[/snapbacca]

Imi pare rau ca ai inteles gresit, dar nu am spus ca este tampenie parerea respectivei persoane. M-am referi strict la ideea de a scapa de bomba atomica prin metoda enuntata. aia mi sa-a parut tampenie, si din cate am vazut nu era parere personala, ci era citat din o lucrare de armata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Apropos, tot mamica a reusit sa te scape si de armata?

    Printre altele armata reuseste sa te si disciplineze...cel putin intelectual.

    Daca nu esti in stare sa redactezi un material de bun simt si sa-la postezi, incearca sa iti cauti un alt loc. Nimeni nu este dispus sa-ti citeasca frazele pline de cenusa provenita dintr-un material neacomodat la rigorile vietii.

    Si daca tot vrei raspunsuri la intrebarile pe care le-ai pus, inroleaza-te in armata si vei vedea cum stau lucrurile acolo.

    Puf nu exista nici in perna, nici sub perna si nici in bocanci!

    Daca si MOISE ar fi rostit cuvintele pe care le folosesti tu...

    Armata ti-ar fi deschis ochii si in alegerea nicca name-ului.

[snapbacca]38924[/snapbacca]

Prietene, in primul rand daca ai ceva cu mine , zi-mi direct.

In al doilea rand nu vad cum ar fi putut sa ma disciplineze armata mai mult decat a facut-o viata. Si ca sa iti dau apa la moara, nu vad cum m-ar fi diciplinat in armata un caprar su un plotoner care sa urle la tine, si care sa te abrutizeze, doar ca poate. Asa ca nu ai cum sa ma convingi ca armata e un lucru bun.

Si daca ma inrolez in armata as face lucrul asta doar din convingere, nu ca trebuie. Si eu nu sunt convins de lucrul asta.

Si la final: daca i un job bun, bine platiti, familie care te solicita, casa de platiti, TU ai face armata? Sa risti niste lucruri pentru care ai luptat singur, fara nici un ajutor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... si din cate am vazut nu era parere personala, ci era citat din o lucrare de armata.

[snapbacca]39257[/snapbacca]

Fii mai explicit te rog. Ce lucrare? Sincer ma cam depaseste ceea ce zici tu. Cred ca vorbesti pe langa.. Nu inteleg ce insinuezi oricat m-as stradui.Despre care :) e vorba??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prietenul meu a plekt recent in armata....la unitatea din caracal...stie cineva..e strictete mare acolo sau e mai lejer?...ii lasa cu mobilele?k am inteles k la Craiova nu

 

 

s-a dus cu patu` si dulapu`? nasol. cred ca nu. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prietenul meu a plekt recent in armata....la unitatea din caracal...stie cineva..e strictete mare acolo sau e mai lejer?...ii lasa cu mobilele?k am inteles k la Craiova nu

 

S-a dus singur? Vrea cariera in armata? Armata nu mai e obligatorie de la inceputul anului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu cred ca mai am ce adauga la cele scrise de tine decat sa subscriu. Eu nu am facut armata (inca) dar ma indoiesc ca satisfacerea stagiului militar imi va aduce vreun avantaj in viata. Asta ca sa fiu... "politicos" :rot:)

 

armata nu mai e obligatorie... asa ca... :lol2:

 

Ca unul care mi-am satisfacut serviciul militar obligatoriu pot sa va spun ca pe mine nu ma invatat nimic armata. In afara de faptul ca in armata ai voie sa injuri. Eu am facut armata la TR (termen redus) si se considera ca cei care au terminat o facultate sunt putin mai "spalati" decat ceilalti. Va spun eu ca NU.

 

Sa stiti ca nu am fost de acord cu serviciu militar obligatoriu, dar pentru unii care in viata lor nu au vazut sapun este benefica.

 

In armata nu mi-a placut bataia de joc a ofiterilor fata de militarii in termen normal. Mai prost e ca isi gaseau aliati printre soldatii TR, care drept sa spun speram sa fie altfel.

 

In armata am invatat ca de fapt pot sa scapi de unda de soc a bombei nucleare. Nu radeti asa scrie intr-o carte de a lor. Cica potrivit mintilor luminate din armata in caz de atac nuclear iti imbraci combinezonul de protectie nucleara, te intorci cu spatele la bomba, dupa ce trece unda de soc pui baioneta la arma si ataci.

 

La noi armata inseamna o bataie de joc perpetua ("In armata nu ai nevasta, copil, nu esti om, ci esti doar militar"). Pregatirea cadrelor militare din unitatile necombatante lasa de dorit din toate punctele de vedere. Nu stiu sa traga la tinta, nu cred ca au mai facut un mars din scoala. Unii dintre ei au niste burti imense (cam ca baronul Harcaonen din Dune).

 

Am vazut in armata soldati prosti (nu folosesc peiorativ termenul, ci folosesc sensul adevarat, cel din dictionar). Oameni care in civilie purtau incaltari ortopedice, adica aveau un picior mai mic decat celalalt, acum erau incorporati si trebuiau sa faca marsuri si alergari alaturi de ceilalti.

 

Cine e mai rasarit dintre ofiterii tineri care au terminat academia incearca sa plece din armata. Asa ca va inchipuiti cine ramane in armata.

 

Avem si noi acolo un batalion cu adevarat profesionist pe care il trimitem sa moara prin tot felul de tari.

Eu nu zic sa nu se faca armata, dar cred ca ar trebui schimbata forma de organizare a stagiului. Sa zicem ca o data pe luna timp de trei zile sa-ti arate cum se trage cu arma, cum se arunca cu grenada, cum se pune trotilul. Sa inveti cateva elemente tactice. Asa, niste lucruri utile si care sa fie prezentate intr-un mod placut. Ca daca e sa fie razboi la comanda ajung profesionistii.

 

armata nu consta doar in ce ai vazut, facut, trait tu... tu vorbesti aici doar despre ce ti s-a intamplat tie si contigentului tau!

si inainte de a scrie vrute si nevrute, ar fi bine sa te mai informezi nitzel, mai ales ca vorbesti despre o institutie care se afla mereu pe locul 2 sau 3, ca incredere in randul populatiei...

 

dupa cum se stie din media, Romania are in zonele de conflict aproximativ 1500 de militari... daca intr-adevar nu ai trecut degeaba prin armata, atunci stii ca un batalion are mai putini militari! deci ceea ce ai afirmat tu, ca am avea doar un singur batalion care nu stiu ce... pica! desigur, mai avem mult pana o sa se ajunga ca Romania sa aiba dotarea armatelor moderne, NATO... nu stiu daca ne poate da cineva exemple negative despre militarii plecati in zonele de conflict... nu stiu daca armata ne-a facut vreodata de rusine... chiar pot spune ca, in media nationala si cea internationala s-a vorbit numai de bine despre militarii nostri... Armata a fost si este un adevarat ambasador al Romaniei...

iar o institutie ca Armata, se stie ca este oglinda societatii civile... deci daca tu sustii cele afirmate mai sus, inseamna ca principala vinovata este tot societatea, clasa politica...

 

de obicei, din armata pleaca tinerii ofiteri care nu se adapteaza sistemului. ei pot fi mai mult sau mai putin destepti, pregatiti...

 

stiu! a fost parerea ta, la nivelul tau de intelegere a lucrurilor legate de specificul militar insa, inainte de a arunca cu noroi intr-un sistem, intr-o anumita institutie ca armata e bine sa te informezi mai intai.

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Armata este pentru idioti si roboti. Mentalitate oarba si cretina ca a militarilor mai rar. Lipseste doar cipul ca sa ghideze soldatii prin telecomanda....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Armata este pentru idioti

Ai un mod "feroce" de abordare a realitatii. Macar foloseste si tu cuvinte mai "moi". La fel ar putea zice si "militarii" despre locul tau de munca !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×