Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum poti sa ajungi ofiter de armata din randul maistrilor militari? eu am 24 de ani

 

Mergi la Ambasada Americana la Bucuresti si le spui la ce visezi, considera-te angajat sau recrutat la inceput, ca de acolo te ridici. Nu uita sa duci actele militare cu tine!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce spui tu acolo? :crazy:

 

PS: apropo de "linia de mira" - habar nu aveam ce este dar am dat un search pe google si am aflat si n-am facut armata pentru atata lucru :doh:

Da, dar cand era gluma asta cu linia de mira, nu exista google. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da' ce dracului' ba? nu v-au ajuns episoadele penibile in care armata romana se facea de ras la Turtucaia incrcand sa traga cu obuze de calibru mult mai mare decat erau obuzierele si nu-si dadeau seama de ce nu-i pot face zob pe bulgari? in care era veriga slaba de la cotul Donului? in care isi impusca proprii militari in '89? in care isi impusca propriul popor in '89? in care aveam cei mai burtosi ofiteri spre amuzamentul profesionistilor? in care armata era un championship pentru bautura?

 

lasati-o ba asa cum este acuma: profesionista :roll: , in care merg sa se impuste aia cu scoala in asa ceva, nu tot prostul... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei mai mulţi dintre noi nu ştiu să folosească o armă.

Te rog să crezi că e foarte bine aşa! :tease:

 

Vorbesc din perspectiva cuiva care a avut ocazia să folosească o armă on a daily basis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fii naiv tare sa crezi ca razboiul se castiga cu pusca. Nu era asa nici cand Hitler facea mii de puscoace pe zi, la uzinele Rhur, darmite acum cand dintr-un click bine ticluit, o tara ca Romania poate sa ramana izolata, daca o mana de fanatici (politici sau religiosi) ar pune mana pe putere.

Ce mare armata are Israelul? Iranul ar ingenunchea-o in 30 de zile fara sprijinul lumii arabe.

La fel ca atunci si acum tot aparatul informativ cel mai bun, combinat cu potenta financiara, este lozul castigator.

 

O armata de oameni competenti (fiecare in domeniul lui, nu neaparat miltar) cu o doctrina nationalista (nu ultra) ar putea demobiliza interesul generatiilor viitoare pt. "o Romanie Mare" diferita de cea a lui Vadim si trupa lui, vadit expirata.

Generatiile actuale sunt compromise (exceptand <14 ani). Asa cred eu.

Armata romana (in forma actuala) e risipa de resurse. E ca si cum ai vrea sa impresionezi un urs masiv, cu scheme de karate.Rolul ei nu e altul decat de a achizitiona echipament militar de la cei puternici, pe bani multi. Practic plateste "dreptul de jmeker".

P.S. vorba lui Harald...daca tot romanu' ar sti sa pusce, vai de amntu' lu' femeia me.:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×