Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca ai dreptate, ar trebui sa faca armata cei care vor, si sa fie f bine platiti pentru asta si pregatiti pe masura. Atunci probabil ca am avea o armata adevarata.

 

Asa se va si intampla! Cat despre armata... nu e dracu' asa de negru... vorba profului meu de mate. Nu am facut armata...inca...dar am fost la recrutare. Daca se schimba legislatia cred ca"ma bag" dupa facultate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi frumos sa bage armata optional si cei care vor sa o faca sa faca arma numai sambata si duminica asa ar fi si populatia pregatita .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am mirat cand am vazut atatea respingeri. nici macar unu dintre cei toti care au postat nu vede cu ochi buni armata. si "maybe" de unde tampenia asta ca te injosesti in ultimul hal daca faci armata sau ca nu inveti nimic .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt barbat, nu am cadre militare in familie, nu am pe nimeni cunoscut plecat prin Iraca sau Afganistan sau mai stiu eu pe unde. Si totusi, nu sunt de acord cu armata obligatorie. Dom-le draga cui ii place.........n-are decat. Insa de ce sa-i fortam si pe altii? E adevarat ca o tara are nevoie de o armata, insa......de ce nu una profesionista. Ce rost are sa chinuim atatea suflete doar de dragul unei idei stupide?

 

cu speranta ca nu am ofensat pe nimeni,

Spider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa se supere nimeni pe mine si poate ca daca as fi fost de sexul opus as gandi la fel ca voi...dar sincer daca ar fi optionala armata cati dintre voi barbatii sa-ar oferi voluntari.....daca ar fi si interesul mai mare si sa-ar intelege scopul stagiului militar poate ca acesta nu ar mai fi privit cu asa dezaprobare si poate ca nu sa-ar mai pune problema obligarii......

nu sunt de accord cu conditiile impuse si cu strictetea mare ...dar stagiul militar e necesar nu pentru tine ca barbat(e mare tampenie ca doar nu te transformi "barbat" intr-un an) ci pentru stat....ca pana la urma noi facem statul si nu politicienii :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cu atentie discutiile despre obligativitatea armatei, si as avea si eu o intrebare de adresat celor care sustin efectuarea ei. Cu ce sa-au ales (asta in cazul in care deja au efectuat stagiul) dupa aceasta experienta? Ceva bun, ma refer, nu zapaceli. Ce le-a ramas lor in memorie, si care sa le fie de efolos in viata? Excludem tampenia aia despre care ne-a spus cel care a deschis topicul, cu scapat de unde de soc nucleara.

sunt si eu curios sa aud parererile voastre, mai ales ca vad ca sunteti multi cu ideea ca daca nu faci armata nu esti om. Sau barbat, ma rog.

De ce sa faci armata? Sa inveti sa injuri, sau sa urli, sau sa marsaluiesti? Ori poate e nevoie sa inveti cums a curata cartofi, sau cum se spala wc-uri. Ca altceva nu cred ca poti invata.

Sigur, unii or sa zica ca inveti sa tragi cu arma, ca sa te aperi, in caz de razboi. Sa vina maine razboiul, si va garantez ca invatam toti sa tragem cu arma in 5 minute, maxim. Altii or sa aduca in fata ca e o datorie sa faci armata, sa-ti serveti tara. De ce? Tara ce face pentru tine? Ce iti da, in schimbul armatei?

Deci in final eu sunt de parere ca nu e buna armata regulata, racanii. Ne trebuie armata de profesionisti, si gata. In afara asa se procedeaza. Vrei sa faci armata, sunt de acord toti, faci o pregatire adevarata, si dupa esti platit, ca la orice job. Ce avem noi (inca) e o ramasita comunista, de care sper sa scapam.

Sa nu uit: nu am facut armata, ca am considerat ca este o pierdere de timp, nervi, si multe altele. Si daca cineva zice ca-sa juma de om, sau mai stiu eu ce, sa ma pupe. Stie el unde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... si "maybe" de unde tampenia asta ca te injosesti in ultimul hal daca faci armata sau ca nu inveti nimic .

[snapbacca]38539[/snapbacca]

In primul rand bine ai venit, in al doilea rand cati ani ai? in al treilea rand, frumos este sa nu zici ca e o tampanie parea cuiva pe care nu il cunosti prea bine, ci daca nu esti de acord cu ea trebuie sa o pui la zid diplomatic si sa vii cu argumente.

fii barbat!! ce naiba... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ei lasa-la maybe....asa sunt unii dintre noii veniti. Incearca sa faca valuri in jurul lor. Pasuieste-la si tu ca esti "mai batran" in ale forumului. :roll:

 

 

@ V.sa.A. ........maybe are dreptate. Parerea unei alte persoane este o parere si nimic altceva indiferent de cum suna in urechile tale. oca? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit cu atentie ..... si gata.

Sa nu uit: nu am facut armata, ca am considerat ca este o pierdere de timp, nervi, si multe altele. Si daca cineva zice ca-sa juma de om, sau mai stiu eu ce, sa ma pupe. Stie el unde.

[snapbacca]38710[/snapbacca]

Apropos, tot mamica a reusit sa te scape si de armata?

Printre altele armata reuseste sa te si disciplineze...cel putin intelectual.

Daca nu esti in stare sa redactezi un material de bun simt si sa-la postezi, incearca sa iti cauti un alt loc. Nimeni nu este dispus sa-ti citeasca frazele pline de cenusa provenita dintr-un material neacomodat la rigorile vietii.

Si daca tot vrei raspunsuri la intrebarile pe care le-ai pus, inroleaza-te in armata si vei vedea cum stau lucrurile acolo.

Puf nu exista nici in perna, nici sub perna si nici in bocanci!

Daca si MOISE ar fi rostit cuvintele pe care le folosesti tu...

Armata ti-ar fi deschis ochii si in alegerea nicca name-ului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×