Sari la conținut
Forum Roportal
tavi_ar

Cum scapam de dependenta medicamentoasa?

Postări Recomandate

Eu nu sunt un tip deloc blazat, doar ca uneori sunt constrans sa procedez intr-un anume fel si cale de mijloc nu prea este... Spuneam mai sus ca am incercat sa ma las, dar organismul meu nu vrea...

 

Apropo! Doctorul mi-a recomandat somniferul pe care-l iau... :)

 

Asa cum ai vrut sa nu dormi si ti-ai dat peste cap organismul, poti vrea sa dormi din nou. Dar cu o atitudine ca a ta, defetista, eu nu pot, asa a zis doctorul, somniferul e unica mea sansa (etc), nici nu o sa faci altceva decat sa iti vezi de somnifere.

 

Daca ai lupta pentru tine si ai invinge incet dar sigur dependenta asta, ai vedea ca se poate, nu este un dat. Depinde de tine, de cat de blazat sau nu esti. Cum te consideri putin conteaza.

 

Mergi la alt medic pentru dependenta de somnifere de data asta, poate chiar la psiholog. Nu e rusine sa incerci tot posibilul sa revii la normalitate, doar daca nu iti surade panta asta oarecum speciala pe care ai alunecat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum ai vrut sa nu dormi si ti-ai dat peste cap organismul, poti vrea sa dormi din nou. Dar cu o atitudine ca a ta, defetista, eu nu pot, asa a zis doctorul, somniferul e unica mea sansa (etc), nici nu o sa faci altceva decat sa iti vezi de somnifere.

 

Daca ai lupta pentru tine si ai invinge incet dar sigur dependenta asta, ai vedea ca se poate, nu este un dat. Depinde de tine, de cat de blazat sau nu esti. Cum te consideri putin conteaza.

 

Mergi la alt medic pentru dependenta de somnifere de data asta, poate chiar la psiholog. Nu e rusine sa incerci tot posibilul sa revii la normalitate, doar daca nu iti surade panta asta oarecum speciala pe care ai alunecat.

 

Mai, am incercat sa ma las, dar organismul meu pur si simplu nu mai vrea/poate sa doarma fara medicamente. Dar nu prea mai conteaza daca dorm sau nu natural... Conteaza ca sunt lucid si vad realitatea cum e ea. :)

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum spuneam, daca nu conteaza nici nu vrei sa schimbi ceva. Te-ai resemnat cu pastilele.

Organismul este supus de psihic in proportie covarsitoare, in ceea ce priveste dependentele. Doar tu ai initiat acest carusel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....

 

Nu. :lol: Vroiam sa spun ca am luat aseara "Somn linistit", dar n-a avut niciun efect asupra organismului meu. :) Apa de ploaie pentru mine.

 

 

Binenteles ca e apa de ploaie - "somn linistit" e un preparat din plante care nu are cum sa aiba aceleasi efecte ca un somnifer de sinteza, asa ca mai bine nu mai lua medicamente din plante si impreuna cu doctorul cautati o solutie sa inlocuiesti treptat medicamentul pe care il iei acum cu altul mai putin agresiv sau sa reduci doza in timp , asta inseamna cate un sfert de tableta mai putin la 2-3 saptamani si asa poate reusesti sa scapi de ele.

 

Si consumul de somnifere nu stiu cat iti permite sa mai fi lucid avand in vedere reactiile lor adverse asupra sistemului nervos in special. Vezi ce scrie prin prospectele lor si o sa constati ca au o gramada de efecte secundare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si consumul de somnifere nu stiu cat iti permite sa mai fi lucid avand in vedere reactiile lor adverse asupra sistemului nervos in special. Vezi ce scrie prin prospectele lor si o sa constati ca au o gramada de efecte secundare.

 

Perfect! Voi innebuni. :lol: Nebunia e sublima. :crazy: Te scapa de tristetea solitudinii... :)

 

Joke!

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E sublima cat are cine te intretine, dupa care prin sanatorii de stat nu e la fel de sublima.

 

Bacovia s-a intretinut singur, si a ramas nebun toata viata. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bacovia s-a intretinut singur, si a ramas nebun toata viata. :)

 

mah, de fapt ce incerci sa ne convingi? ca este bine sa iei somnifere indiferent de efectele pe care le au asupra ta?

ok, ti le-a prescris doctorul dar asta nu inseamna ca le face mai putin nocive. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mah, de fapt ce incerci sa ne convingi? ca este bine sa iei somnifere indiferent de efectele pe care le au asupra ta?

ok, ti le-a prescris doctorul dar asta nu inseamna ca le face mai putin nocive. :think:

 

Desigur ca sunt nocive. Insa eu am venit cu ideile astea pe aici pentru ca facusem rugaciuni si nu m-au ajutat cu nimic. Atunci am realizat ca nu exista nicio forta divina si ca defapt chimia e toata treaba. Asa ca am fost dezamagit ai am incercat sa ma detasez cu ajutorul ideilor nebunesti. Asa fac eu cand sunt dezamagit: scriu poezii decadente si ma afund in idei nocive. Unii o fac cu ajutorul alcoolului. Eu o fac prin scris... Totusi faza cu dependenta nu a fost gluma. Am vorbit cat se poate de serios acolo... :)

Editat de Andrei Vlinder

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andrei, incearca sa nu iei somnifere naturale, daca ai insomnie cronica. Sunt apa de ploaie! Ia benzodiazepine (de ex, Alprazolam, Midazolam, Medazepam, Lorazepam, Bromazepam, Nitrazepam, Clonazepam, Diazepam) sau nonbenzodepiazepine (Zolpidemul, Zopiclona).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×