Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Jet Li - stiam de filmele mentionate de tine. Din pacate Lungold a murit.

Am si un topic (click) care are o mare legatura cu Age Of Revealing si evolutia constiintei umane.

 

Totodata ti-as recomanda sa vezi si The Future of Mankind (aproximativ 2 ore jumate) se poate sarii peste primele 4 minute cu weapons of mass destruction intrucat povestea e cunoscuta).

 

Interesant este modul in care Michael Tsarion arata razboiul care se duce la nivelul constiintei noastre de catre elita pentru a ne idobitocii, pentru a cersi sa fim guvernati si condusi. Pe mine personal m-a lasat masca intrucat multe din aspectele mentionate in film le observasem si eu cu precadere in tarile vestice.

Editat de Schimbarea2012

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, modul de a gandi al oamenilor se va schimba , nici un guvern sau corporatie nu poate opri asta, oricat incearca ei sa mentina societatea asta de sclavi-consumatori, si iluzia ca daca ai esti fericit.

Eu privesc lucrurile intr-un fel dupa filozofia Zen, sunt aici niste povesti, astea ar trebuii invatate la orice scoala , nu despre eroismul lui Stefan cel Mare. Daca incerci sa il imiti poti fi sigur ca ajungi la inchisoare sau spitalul de nebuni. Vremea cand veneau inamicii si le taiam capetele a trecut. Daca vrem putem in continuare sa fim asa dar nu cred ca se mai poate, oamenii au devenit mai destepti decat atat.

 

 

http://www.rider.edu/~suler/zenstory/zenstory.html

http://www.ashidakim.com/zenkoans/zenindex.html

 

 

When Bankei held his seclusion-weeks of meditation, pupils from many parts of Japan came to attend. During one of these gatherings a pupil was caught stealing. The matter was reported to Bankei with the request that the culprit be expelled. Bankei ignored the case.

 

Later the pupil was caught in a similar act, and again Bankei disregarded the matter. this angered the other pupils, who drew up a petition asking for the dismissal of the thief, stating that otherwise they would leave in a body.

 

When Bankei had read the petition he called everyone before him. "You are wise brothers," he told them. "You know what is right and what is not right. You may somewhere else to study if ou wish, but this poor brother does not even know right from wrong. Who will teach him if I do not? I am going to keep him here even if all the rest of you leave."

 

A torrent of tears cleansed the face of the brother who had stolen. All desire to steal had vanished

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca vad si eu niste oameni care sunt pasionati si de altceva. Va propun sa analizati 2 link`uri interesante, care va pot arata cateva directii in care oamenii de fapt evolueaza. Este vorba tot despre maya, dar din punct de vedere al unui horoscop, altfel decat ceea ce stim noi pana acum, bazat tot pe evolutia sinelui.

Din ceea ce am verificat eu pana acum, ideea e ca daca oamenii ar fi mai prezenti la calitatile lor si la ceea ce au de facut, cine ar fi ei (si noi, evident) ar fi o civilizatie care intr`adevar ar ridica Pamantul la un nivel energetic si informational cu mult peste ceea ce se crede. Am scapa cu adevarat de dominarea psihica a unora, iar notiunile de telepatie si materializare ar deveni niste notiuni banale.

eu am exersat si in familie si cu alte prietene, care sunt deschise la un alt fel de a fi, mai ales ca datorita uneia dintre ele am ajuns in contact cu civilizatia maya altfel decat o stiam eu din carti.

http://www.galactichardwarestore.com/calcu..._calculator.php

http://www.astrodreamadvisor.com/free_mayan_readings.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi place ca vad si eu niste oameni care sunt pasionati si de altceva. Va propun sa analizati 2 link`uri interesante, care va pot arata cateva directii in care oamenii de fapt evolueaza. Este vorba tot despre maya, dar din punct de vedere al unui horoscop, altfel decat ceea ce stim noi pana acum, bazat tot pe evolutia sinelui.

Din ceea ce am verificat eu pana acum, ideea e ca daca oamenii ar fi mai prezenti la calitatile lor si la ceea ce au de facut, cine ar fi ei (si noi, evident) ar fi o civilizatie care intr`adevar ar ridica Pamantul la un nivel energetic si informational cu mult peste ceea ce se crede. Am scapa cu adevarat de dominarea psihica a unora, iar notiunile de telepatie si materializare ar deveni niste notiuni banale.

eu am exersat si in familie si cu alte prietene, care sunt deschise la un alt fel de a fi, mai ales ca datorita uneia dintre ele am ajuns in contact cu civilizatia maya altfel decat o stiam eu din carti.

http://www.galactichardwarestore.com/calcu..._calculator.php

http://www.astrodreamadvisor.com/free_mayan_readings.html

 

Ma,uite cum vad eu treburile:am vazut niste documentare americane care vor sa zica ca numeroase civilizati antice inclusiv maya au fost in contact cu fiinte di alte lumi,alte planete mai precis;

Idea lor e ca astia au venit si ne-au facut pe noi dintr-un soi de homosapins mai primitivi.Intradevar sunt multe povesti si mituri,dar: comform traditiei maya,Zeii se vor intoarce la acea data,2012 Decembrie 21,intr-unul din templele lor poti citi,scris in piatra:"va cobora cu glorie,zeul Bolon Yokte".

Bolon Yokte este unul din zeii lor creator,"care lea dat viata"(lor sau omeniri);acum, astea nu sunt numai mituri,este ceva scris,inregistrat pentru viitor.Calendarul lor incepe asa de ciudat,cu 3600 bc(cand ei nici nu existau) si se termina asa de exact incat e greu de trecut cu vederea

Astept comenturi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma,uite cum vad eu treburile:am vazut niste documentare americane care vor sa zica ca numeroase civilizati antice inclusiv maya au fost in contact cu fiinte di alte lumi,alte planete mai precis;

Idea lor e ca astia au venit si ne-au facut pe noi dintr-un soi de homosapins mai primitivi.Intradevar sunt multe povesti si mituri,dar: comform traditiei maya,Zeii se vor intoarce la acea data,2012 Decembrie 21,intr-unul din templele lor poti citi,scris in piatra:"va cobora cu glorie,zeul Bolon Yokte".

Bolon Yokte este unul din zeii lor creator,"care lea dat viata"(lor sau omeniri);acum, astea nu sunt numai mituri,este ceva scris,inregistrat pentru viitor.Calendarul lor incepe asa de ciudat,cu 3600 bc(cand ei nici nu existau) si se termina asa de exact incat e greu de trecut cu vederea

Astept comenturi

 

Mike,eu traiesc chiar aici in centrul civilizatiei Maya ,nu sunt nici departe de marea piramida de la Chichen Itza care e considerata una din cele 7 minuni ale lumii.Pot sa-ti spun ca-mi place viata aici in Peninsula Yucatan si ca Mayasii sunt niste oameni deosebit de prietenosi si ajutatori,simpatici si mereu zambitori.Nu pun pret pe materialismul vietii cum este obiceiul in RO de ex.ci se bucura de ea asa cum vine la ei.Mayasii nativi 100% sunt diferiti de cei care provin din rasa Europeana Spaniola veniti aici mai acum 500 ani,sunt mai micuti ca inaltime si au trasaturile fetei exact ca acele basoreliefuri ce sunt prezentate in documentare.Este f. interesant sa-i vezi pe viu si cumva ai senzatia ca te intorci in timp.Desigur ca acei conquistadori colonizand zona s-au considerat mereu separati de "primitivi"si asta se cam vede uneori si azi chiar in unele atitudini si comportament..uneori cand merg pe strazi si vad albi(ii numesc asa pt. ca au trasaturi europene)nici nu-mi vine sa cred ca-s nascuti aici!!!Ei sunt deci proveniti din rasa veche a conquistadorilor dar azi mai adaugi si marea invazie de europeni(in special din UK si Olanda)dar si americani si canadieni.

 

Mie personal imi place enorm de mult aici si nu doar pt. ca viata e colosal de ieftina:) E mai ieftina decat in RO!!!Si gasesti tot aceleasi lucruri si aici ca oriunde in lume!Inclusiv..Dacia 1300:):)In fine,lasand astea la o parte tin sa-ti spun si la fel si la altii ca NU va fi nici un sfarsit al lumii in 2012.Nu este legat de istoria omenirii acea prezicere si calendar faimos ci e totul legat de poporul Mayan si istoric vorbind,de trecutul lor.

Poti intelege ff. bine acest trecut vazand ruinele din jur de mici si mari temple si piramide ori cladiri vechi de 1600 ani.Complexul de la Chichen Itza este o descriere de evenimente in viitor si prea putin se vorbeste de o anume cladire de acolo nu departe de marea piramida(numita si El Castillo),numita Observatorio!!! Este exact intocmai precum un observator telescopic astronomic si acolo marii preoti(astronomi si astrologi cat si matematicieni)priveau universul si planetele prin...lunete puternice a caror urme de existenta e dovedita inauntrul cladirii.Deci ei cunosteau f. multe la o vreme cand alte poporae d-abia se dezmeticeau si incercau sa evolueze cat de cat.

Desigur ca locul este dedicat marelui lor zeu,Kukulcan care este acelasi si la Azteci,Olmeci si Tolteci ce ocupau restul Mexicului de la centru spre nord,doar ca ei il numeau Quetzalcoatl.Insa in traducere inseamna acelasi lucru:"Zeul sarpe cu pene".

Piramida e dedicata lui si la fiecare equinox(de primavara si toamna)in acea zi se intampla un spectacol natural unic in lume si e legat de pozitia soarelui si umbra ce se creaza pe piramida.La exact fix cand se petrece equinoxul,umbra se instaleaza sus pe piramida si apoi incepe incet sa coboare in jos pe treptele fatadei principale(care da la o piata imensa unde era lumea adunata-azi e plin de turisti:))treapta cu treapta pana ajunge jos si acolo dispare la baza a 2 capete imense de sarpe care sunt de-o parte si alta a scarii.Este ceea ce Mayasii numesc coborarea zeului lor in mijlocul lor pt. a le implini dorintele si Kukulcan de fapt era zeul naturii si creatiei la ei.In perioada equinoxului si deci la acest moment se petreceau si ritualurile de sacrificii umane atat de realistic aratate in 'Apocalypto".Pt. ca exact asa era!!!!!Nu e minciuna ori exagerare si e chiar ciudat cum un popr asa de avansat stiintific practica astfel de ritual barbaric!

Sa stii ca zona asta este f. arida si ploua fff rar.ploaia este ca o minune aici si exista un sezon al ploii intre Iunie-Oct. cand ploua mai zilnic dar cate 1-2 ore si dupa 30 min. o suge pamantul de parca nici n-a plouat!>E o clima tropicala si cu calduri uneori insuportabile pt. europeni dar daca traiesti mult timp te obisnuiesti.Eu m-am obisnuit si cum este vara tot timpul anului..desigur ca-s si bronzat total de as putea spune ca mi-am schimbat rasa chiar:)

E zona iguanelor mari si a multor insecte mari:)Caldura le prieste.Soparle vin in vizita in casa,le vezi pe pereti si tavan dar sunt in trecere si sa omori una este blestem pe familia ta.Asa este vorba aici si de aceea nimeni nu le omoara.Iguanele merg pe trotuar alaturi de tine:)

 

Deci,ceea ce vrea sa spuna vechea civilizatie Maya de atunci cu aproape 2000 ani in urma este ca zeii lor se vor reintoarce in 2012 in Decembrie.Ei gandesc la Anunaki

care se pare ca au fost pe aici atunci si chiar mai acum 100,000 ani inainte in Mesopotamia si la sumerieni.E vorba de planeta lor zisa si "X" ori Nibiru si calendarul Maya vorbeste despre intoarcerea acestei planete in galaxia noastra.NU neaparat se va lovi de pamant!!! Va trece pe langa sistemul nostru solar insa datorita imensitatii ei(mai mare ca Jupiter!)si a gravitatiei sale,va avea anumite efecte asupra planetelor si sistemului ce poate duce la modificari in clima si axe,in sensul mai drastic vorbind al pamantului.DAR nu va fi distrugere totala sau ceva biblic de proportii....apocaliptice:)

Uite iti dau un clip de pe youtube cu un vechi shaman Maya si ce zice despre asta.

 

In filmul acela"2012" se spunea ca singurul loc unde poti sa te salvezi de cataclism si...apocalips..este Belize unde la sfarsit mergeau cei "alesi" cu vasele acelea SCI FI.

Pai..atunci eu personal NU am de ce sa-mi fac griji:):) Belize e doar la 5 ore cu masina de mine:):)De fapt este o tara micuta dar asa de frumoasa ca e paradisul pe pamant si sa nu mai vorbesc de insulele din Caraibe ce-s pa langa ea.

Deci NU va fie frica.Nu se va intampla nimic.

http://www.youtube.com/watch?v=X-o-OL77RXQ

 

Pt. toti cei interesati: Intocmai precum vedeti in acest clip exact asa se petrece fenomenul unic de la Chichen Itza.In imagini la un moment dat e aratat si Observatorio..dar nu se vorbeste despre el.Piramida e fantastica si pare atat de noua ca parca a fost ridicata cativa ani in urma:)

In interior sunt tunele si o sala de tron pt. rege DAR...nu mai este voie urcatul pe piramida din anul 2001..cand o turista din UK in varsta de...84 ani a cazut pe la mijlocul treptelor in jos si a murit....!! De atunci guvernul si statul cat si ministerul turismului au interzis accesul sus pe piramida.CE cauta o baba sus acolo??Din cauza ei nimeni nu mai poate vedea totul cum ar trebui...treptele sunt inalte si inguste,nu-s obisnuite.E greu sa cobori si trebuie cu mare atentie.Totusi in clip exista destule explicatii perfecte care sa demonstreze stiinta si nivelul la care au fost Mayasii la acele timpuri.

http://www.youtube.com/watch?v=q0kOyGZxKh4

 

HMMM...nu inteleg de ce nu apare clipul...trebuie ca Kukulcan s-a suparat pe mine ca am scris prea multe despre el...si si-a aratat nemultumirea:)

Sa incerc cu alt clip...scuze.E OK dar trebuie sa dai click pe el si se va deschide pagina de la youtube...nu se poate altfel.

http://www.youtube.com/watch?v=q0kOyGZxKh4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spus si eu, cu ceva luni in urma, ca li s-a pus in gura mayasilor, ceea ce stiu ezotersitii actuali. De unde sint ei asa de siguri de toate acele informatii? Ca noi oamenii obisnuiti, daca facem niste afirmatii, de orice natura, mai trebuie sa fim ori f siguri de ele, ori sa le probam provenienta.

Eu sint de parere ca unora le-au spus alte fiinte. Iar altii repeta ca papagalii.

Parerea mea si....nu tin la ea. :crazy:

 

Si acum sa nu dati gramada, ca...."mie mi s-a spus". :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×