Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Am gasit aici ceva despre calendarul maya, e un calendar care nu e bazat pe nici o miscare fizica a unui corp in jurul altuia, e bazat pe constiinta intr-un fel

Are 2 calendare unul de 260 si unul de 360 de zile care functioneaza impreuna. Cel de 360 de zile nu e o greseala, ei stiau ca un an dureaza 365 de si 1/4 zile - si aveau si un calendar de un an, pe care il foloseau pentru lucruri mai obisnuite : agricultura si taxe.

Impartirea timpului lor e pe perioade foarte lungi de miliarde si milioane de ani, primii europeni care au vazut asta nu au putut sa inteleaga ce faceau mayasii cu asemenea numere

Cel care prezinta explica foarte bine acest calendar de la crearea universului pana azi. Mayasii au ca data de incepere a universului 16.2 miliarde de ani in urma, stiinta noastra de azi spune ca sunt cam 14 miliarde. Calendarul lor e impartit in faze ale constiintei universale, totul e foarte interesant si merita vazut, are 3 parti :

 

Secrets of the Mayan Calendar - 1

Secrets of the Mayan Calendar - 2

Secrets of the Mayan Calendar - 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici e poza calendarului, mayasii au calendarul si perioadele de timp, faptele istorice care s-au petrecut au fost adaugate peste

post-71438-1168296732_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum au calculat mayasii anul , acest an de 365.242 zile era parte din calendarul Haab - folosit pentru agricultura si taxe

Modern Astronomical Calculation 365.242198 days

Mayan Calendar

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma, tu cu cine te certi aici? :P

Vad ca esti super documentat si foarte pasionat de civilizatia maya/inca central-sud americana.

La mine e cam ceata cand ma gandesc la maya,azteci si toti aia de se incaierau pe acolo.Totusi am auzit o chestie interesanta care suna cam asa-tine te bine ca razi mult-...

Cik spaniolii astia cand au ajuns acolo -conchistadori parca se numeau ei- o mare civilizatie era inca vie-nu stiu care,sunt pilaf- dar ,nu cu mult inainte se soseasca europenii, astia ar fi fost anuntati de zei-citeau in stele oamenii..tot ce faceau faceau dupa astre,prin astre comunicau cu zeii- ca civilizatia lor se va sfarsi sub mana unei puteri necunoscute...acum urmeaza marea problema...

Conchistadorii erau cateva mii - cati puteau intra intr-o duzina de vase- iar astia ar fi fost peste 65.000 de warriors :tease: care desi nu aveau arme de foc in mod normal ar fi trebuit sa-i casapeasca pe spanioli -sau portughezi..ce mama lor erau- ,dar in loc sa le dea la cap au stat ca melci sa-i omoare aia pentru ca asa citisera ei in stele - nu numai ca nu aveau voie sa se opuna sfarsitului anuntat de zei dar erau convinsi ca nu aveau nici o sansa sa faca acest lucru -.Sfarsitul lor era dorinta zeilor.

Chestia pe care ti-am spus-o eu mai sus am vazut-o intr un documentar acum ceva vreme..Mie parca tot nu mi vine sa cred ca aia au stat ca fraierii sa i omoare spaniolii-armele lor de foc aveau nevoie de ceva timp ptr a fi reincarcate si se pare ca in lupta 1 la 1 aia nu ar fi fost chiar inferiori ba din contra- insa mi-a ramas in cap pentru ca e o poveste destul de...hai sa zicem romantica...hehe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chestia pe care ti-am spus-o eu mai sus am vazut-o intr un documentar acum ceva vreme..Mie parca tot nu mi vine sa cred ca aia au stat ca fraierii sa i omoare spaniolii-armele lor de foc aveau nevoie de ceva timp ptr a fi reincarcate si se pare ca in lupta 1 la 1 aia nu ar fi fost chiar inferiori ba din contra- insa mi-a ramas in cap pentru ca e o poveste destul de...hai sa zicem romantica...hehe.

eu uneori ma gandesc ca poate cei din Lumea Veche (cum se considera pe plan "global" ca sa zic asa, ca sunt europenii fata de locuitorii continentelor americane) nu erau pregatiti pentru a cunoaste acea civilizatie. si daca stam si analizam si mai bine, nici pana in ziua de azi nu le este inteleasa in totalitate civilizatia (azteci, mayasi si alte popoare vechi) deoarece inca nu s-a reusit sa se descifreze cum si in ce fel s-au realizat toate acele mari vestigii descoperite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aztecii si mayasii nu s-au opus spaniolilor, i-au primit bucurosi pentru ca aveau o legenda cu "un om alb si cu barba care va veni intr-o corabie", au crezut ca sunt zei. Spaniolii au inceput sa fure ce gaseau, pana la urma populatia s-a impotrivit, dar au fost speriati de caii spaniolilor si de tunuri. Apoi spaniolii au luat ostatec pe regele aztecilor, si pana la urma l-au omorat. Apoi au primit intariri din Spania si ajutati de alte triburi ostile aztecilor , i-au invins, omorat, distrus, vandut ca sclavi etc.

Asta cred ca e istoria am citit o carte dar nu mai stiu sigur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aztecii si mayasii nu s-au opus spaniolilor, i-au primit bucurosi pentru ca aveau o legenda cu "un om alb si cu barba care va veni intr-o corabie", au crezut ca sunt zei. Spaniolii au inceput sa fure ce gaseau, pana la urma populatia s-a impotrivit, dar au fost speriati de caii spaniolilor si de tunuri. Apoi spaniolii au luat ostatec pe regele aztecilor, si pana la urma l-au omorat. Apoi au primit intariri din Spania si ajutati de alte triburi ostile aztecilor , i-au invins, omorat, distrus, vandut ca sclavi etc.

Asta cred ca e istoria am citit o carte dar nu mai stiu sigur

:)( Deci povestea redata in documentar e o miniciuna.Ce mincinosi domne!!!Si pareau oameni seriosi aia de erau intervievati acolo...In fine...Asta cu furatu o stiam si eu.

P.S. Mai povesteste si tu-orice,ti am citit posturile din alte topicuri si mi-au placut toate- sau daca poti recomanda-mi cateva carti pe marginea subiectului..imi mai omor timpul...o singura conditie sa indelineasca: sa fie tipartia in romania dupa 90 ca altfel nu mai citesc...In schimb iti voi recomanda si eu -daca te intereseaza- cateva carti bune in care se ia la puricat cam tot ce s a intamplat in asia mica-nu acum cateva sute de ani ma,inainte de isus :cheer:-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cat adevar e in tot ce se spune despre ei dar ma pasioneaza si as vrea sa aflu mai multe despre ei si despre calendare lor.Problema e ca am cam chiulit la orele de engleza si nu prea gasesc multe despre ei in romana.Daca vreunul stie vreo pagina sau vreo carte sa imi scrie la adresa:xplore_me23@yahoo.com.

:scare:) nu mai asociati 21.12.2012 cu sfarsitul lumii.Ce am citit eu in legatura cu aceasta dat e ca va avea loc o mare schimbare:cum ca pamantul isi va schimba polaritatea,(asa ca atentie la busole),iar ADN-ul uman in loc de 2 spirale se va ajunge la 12 asta insemna ca va aparea o alta rasa mult mai complexa si mai inteligenta.....

mai prezic ca:- europa la aceasta data nu va mai avea frontiere ,va fi o tara mare,toti cu acceasi nationalitate

-milioane de oameni vori muri din cauza foametei(granarele pamatului se vor epuiza din cauza caldurii si a schimbarilor de temperatura). din toate astea nu stiu cat e spam si cat e adevar .

:lol:) treaba cu caldura ma cam sperie ,hihi,sfarsitul civilizatie lor a inceput intr-o peroada ca aceasta,deasta aduceau jertfe soarelui.... vizionati APOCALYPTO ,merita vazut .

nu uitati sa imi dati ceva interesant byebye

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SeqenenreTao scuze ca nu ti-am raspuns, nu m-am mai uitat pe topicul asta :flowers:

Carti de dupa 90, nu stiu, eu am citit "Pe urmele conchistadorilor" de R.Kinjalov si A.Belov, e mai veche, si mai e una "Zei morminte carturari". Nu am prea cumparat carti, astea le aveam.

Ms daca zici ca ti-au placut posturile :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×