Sari la conținut
Forum Roportal
lupini

Idei si solutii pentru INVENTII !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stiti masinile acelea vechi de taiat lemne ?! au patru roti, sunt mari si fac multa galagie, motor care foloseste pe post de combustibil ulei de motor ars cu o lama de circular si o curea imensa... Cum functioneaza motorul ala ?! Stiu doar ca motorul are un piston si nu foloseste nici un fel de bujie..sau poate au .. eu stiu. Cum functioneaza masinaria asta ?! Cum se numeste ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa, e simplu e motorul diesel in 2 timpi. Sunt unele cu bujie incandescenta, fara bujie incandescenta sau cu cap incandescent. Sunt foarte simple constructiv si foarte robuste, nepretentioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SUPER INVENTII FOR FREE din cauza taxelor foarte mari modificate in ‘ 07 de guvernul Tariceanu , de la 0 lei la 800 lei la venitul meu !!! , totusi am o pretentie de bun simt la procente din profit , cel mai bine ar fi sa fiu contactat pentru o dezvaluire completa pentru ca si eu as veni cu o suma de bani dar nu imi permit pentru fiecare inventie sau model industrial sa platesc 800 lei , aeaeaz@gmail.com .

 

Decat sa le tin in mine si sa nu am nici o sansa mai bine le fac publice , poate multi veti zice ca unele inventii sunt deja inventate si poate asa e dar atuci parerea mea e ca au fost abandonate fara a fi analizate suficient , ar trebui initiate programe de cercetare clare care sa arunce orice fel de indoiala :

 

 

a. Ermetizarea cartuselor pentru imprimante , multifuctionale …. : se aplica la imprimante , multifuctionale … tot ce are cartuse ce se pot usca si consta in realizarea pentru cartuse o unui capac special care inchide ermetic compartimentul cartuselor sau tot interiorul sa fie ermetizat prin un capac extern , asfel s-ar impiedica uscarea cartuselor in caz ca nu folosim imprimanta … mai mult timp .

 

Eu in prezent pentru a nu mi se usca cartusele folosesc o cutie , deci scot cartusele si le pun in o cutie ce se inchide ermetic si e super ok , bineanteles ca pentru firme e mai avantajos asa ca vand mai multe cartuse : au , au , au canon , hp , epson …

 

 

b. Drumuri si trotuare de ,cauciuc’ : cu totii stim acele drumuri de sat sau padure de pamant cu pietre , pline de gropi si santuri ce ne umple de praf , noroi … prin nivelarea cu pietris si punerea unor covoare de cauciuc (un fel de ninoleum mai gros) o combinatie de plastic , cauciuc , metal , material textil … acestea pot deveni super drumuri cred ca foarte simplu de realizat , bineanteles trebuie studiata si rezistenta lui in timp la soare , inghet si facute numeroase teste si cercetari in acest sens !!! , in prezent sunt niste pavele de cauciuc ca un fel de gresie cu care se paveaza …

 

Mai pot fi folosite pentru cararea principala in gradini , livezi si peste tot unde e nevoie de un drum , trotuar , carare … rapid , usor si ieftin de construit .

 

c. Dale prefabricate pentru constructia de drumuri in localitate sau inafara : as zice drumurile viitorului pentru ca daca ne uitam la drumurile din prezent , chiar cele din occident toate sunt in valuri si cu multe crapaturi numai ca la noi sunt mai multe si mai mari denivelarile si crapaturile .

 

Dar daca sunt fabricate dale in o hala pe banda rulanta , unde sunt aduse materiale e mai usor sa faci drumuri de calitate care se pot instala foarte usor decat sa cari tone de pietris , sa nivelezi , batatoresti , sa torni asfalt cald , sa respecti tot felul de reguli de transport asfalt , sa folosesti masini speciale … pe langa ca costa mai mult decat fabricarea de dale rezultatul e modest , chiar foarte prost , in schimb dalele ce se uzeaza pot fi inlocuite , sunt drepte fara denivelari , mai rezistente in timp …

 

Bineanteles trebuie studiate materialele din care se pot face asfel de dale : beton , otel , bitum , asfalt … grosimea optima a dalelor 10-20-30 cm , tot in aceste hale ar fi simplu de facut si dale pentru poduri mici peste santuri , parauri …

 

 

Toate inventiile detaliate le gasiti aici http://inventword.wordpress.com si le ofer free la cine crede ca sunt benefice .

 

Sper ca nu am gresit aria de publicare ...

Editat de aaee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

....si pana la urma care sunt "inventiile"..???

 

a)..cartusele sunt consumabile si trebuie tratate ca atare..

ma indoiesc ca un director sau macar o secretara o sa scoata cartusele sa le sigileze in carcasa minune..

..btw..se pot reincarca foarte usor si la preturi mici.

 

b) deja se foloseste metoda pentru suprafete mici care necesita aderenta maxima ...

...cat costa o poteca din ciment si cat costa una din cauciucul minune? ....intreb si eu...

 

c)...se utilizeaza in mod curent la constructia podurilor...

 

d)..m-am uitat pe linkul respectiv---

nu inteleg faza cu acel calorifer cand tendinta actuala este sa se construiasca si/sau sa se transforme casele/apartamentele in locuinte pasive.--energie eco, incalzire prin pardoseala-pereti, izolatii durabile..

 

e) parasuta pentru avion!!!

..un avion in picaj are viteza aproximativa de 1000 km/h la care adaugi greutatea lui ( greutatea este forta )

cam cum ar trebui sa arate parasuta aia de care spui tu?...

lumineaza-ma si pe mine..

 

so...

unde sunt inventiile moca?

Editat de NewTask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti vei da seama daca citesti mai amanuntit , sunt 3 pagini pe site , si eu subliniez ca nu sa cercetat suficient in primul rand

 

ps. e vorba ca imprim. ... sa aiba o posibilitate de ermetizare

post-137426-1274903450_thumb.jpg

Editat de aaee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si hainele cum le usuci , le pui pe podea ? obti mai multa Q cu caloriferul dar sunt f prost proiectate si greu de intretinut!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si hainele cum le usuci , le pui pe podea ? obti mai multa Q cu caloriferul dar sunt f prost proiectate si greu de intretinut!!

hainele nu le pun pe podea dar nici pe calorifer.. :huggles: ---pe un suport pentru rufe..

 

,,,mai gandeste-te la parasuta aia si avionul in picaj cu 1000km/h..

..de exemplu un airbus A330 are la decolare, cu rezervoarele pline, cam 233 tone...

..ia gandeste=te,,,cam ce parasuta iti trebuie pentru aceste 233 tone care cad din cer cu 1000 km/h...!!!? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

totul am specificat ca cred ca nu sa testat suficient , atunci cel putin parasuta pt fiecare dar in prezent nu ai voie sa te misti de pe scaun , sinucidere curata ...

 

eu raman adeptul caloriferului , se usuca hainele mai repede , camera se incalzeste mai repede ... tevile pt calorifer e ok sa fie prin pardosea dar nu podeaua sa fie caloriferul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×