Sari la conținut
Forum Roportal
lupini

Idei si solutii pentru INVENTII !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu tot ma gandeam la panza freatica...costa cam multicel forarea putului si masuratorile pentru a releva sursele de apa care sunt la mica adancime (adancime mai mica, reducerea costurilor de consum al pompelor), dar ese o sursa sigura de irigat oriunde, oricand !

In ceea ce spui tu Gabriel, ai nevoie de mai multe sonde pentru a masura nivelul de umiditate in mai multe puncte, care apoi sa faci media si apoi procesarea nivelului care apoi iti da comanda penrtu ridicarea nivelului de umiditate ! Ar fi relativ simplu, pe diferite categori de culturi, realizate programe diferite pentru diferitele conditii meteo (inclusiv temeperatura) dar in cazul instalatiei fixe de irigat riscurile de furt sunt cam ridicate...eu numai la asta ma gandesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ideea cu panza freatica e bunadaca nu este o apă curgătoare sau un lac pe aproape e foarte buna ideea dar... nu e suficient. cum scot apa? cu o instalatie eoliana... dar cum fac mai departe sa o distribui unde si mai ales cand am nevoie ca nu pot sa pun vantul sa bata cand am eu nevoie de apa, deci trebuie un rezervor. De furturi nu mi-e teama iar costurile initiale se amortizează rapid dacă nu consum energie convenţională. Cu senyorii de umiditate nu-mi vine deocamdata nici o idee, cei care sunt pe piaţă sunt foarte scumpi şi pe cine am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil cunosti montajul intitulat 'sensizor de ploaie' ! Acelasi sistem, dar facuta grila dintr-un material inoxidabil, nu din cupru, inoxul sau aluminiul ar merge (aluminiu isi face si el stratul de oxid, automat iti ridica impedanta, dar sensibilitatea montajului se poate regla in timp). Asta imi vine in minte acum, cel mai simplu si ieftin. Ai putea folosi apa ca sursa constanta de energie, doar curge mereu...asta pentru automatizare ! Pentru pompe, ai nevoie de putere relativ mare ... dar daca nivelul raului este peste nivelul terenului de irigat ar fi alta traba(in acest caz nu mai postai aici..dohhh). Chiar nu imi vine in minte ce ai putea folosi pentru a scoate apa folosind alte surse de energie, in afara de motopompe sau pompe electrice alimentate de la un generator pentru a-ti umple bazinul de apa pentru a fi preincalzita inainte de irigare !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un aparat care sa-mi maseze intreg corpul, avand atasate "maini" care sa imite tesutul uman... Solutii pentru conceperea lui s-ar putea gasi... :( E un moft... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Solutia e simpla. Pe niste tije se sudeaza bule de diametru convenabil 3-5 cm zic eu si aceste bile sa sefie conectate prin intermediul unei articulatii la o platforma care sa aiba o miscare excentrica cu amplitudine jumatate din diametrul bilei sau o alta aleasa. Miscarea sa fie circulara, stanga dreapta sau inainte si inapoi. Daca peste toate acestea se aplica un start de fetru de 3 mm si un strat de piele sintetica sau chiar naturala putem obtine un pat de masaj excelent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce??sa-mi fure altii ideeile??si sa scoata bani?? niste pantaloni cu scaun incorporat...dar park vazuse-m undeva asta......atunci o salopeta...scaun pat....fara sa ma dezbrac.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce??sa-mi fure altii ideeile??si sa scoata bani?? niste pantaloni cu scaun incorporat...dar park vazuse-m undeva asta......atunci o salopeta...scaun pat....fara sa ma dezbrac.....

 

 

:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O inventie care mi-a spus cineva ca ar avea nevoie. Un sistem de irigatii, automat, care sa dea o umiditate optima solului. Partea de automatizare e simpla, un microcontroller cu un soft adecvat care rezolva problema. Problema cea mai complicata este ca suntem in camp, doar un r
Editat de arianaleu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×