Sari la conținut
Forum Roportal
lupini

Idei si solutii pentru INVENTII !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ideea este grozava intr-adevar si s-ar putea ca prin perfectionarea motorului cu abur, prin intoarcerea in trecut, aplicand metode si solutii noi de valorificare si recuperare a energiei sa se obtina masini la care costurile pentru combustibili sa fie mult reduse.

Nu e nevoie de nici o

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tare folositor ar fi un lichid dar de provenienta biologica, naturala, care sa reziste la inghetz, precum antigelul..... Ar fi de mare folos pentru sosele si in alte scopuri in loc de sarea care este atat de coroziva atat pt carosabil cat si pt masini.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tare folositor ar fi un lichid dar de provenienta biologica, naturala, care sa reziste la inghetz, precum antigelul..... Ar fi de mare folos pentru sosele si in alte scopuri in loc de sarea care este atat de coroziva atat pt carosabil cat si pt masini.

 

Am vazut ceva asemanator cand am zburat cu avionul iarna. Inainte de decolare ii dadeau pe aripi cu un lichid (portocaliu, verde ...), banuiesc impotriva formarii ghetii in zona suprafetelor de control al zborului (flapsuri, coada).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vazut ceva asemanator cand am zburat cu avionul iarna. Inainte de decolare ii dadeau pe aripi cu un lichid (portocaliu, verde ...), banuiesc impotriva formarii ghetii in zona suprafetelor de control al zborului (flapsuri, coada).

 

Un coleg de munca, ne-a aratat ceva ca si o pungulita discoidala, ca si buretele pt., umeri, dar umplut cu un gel, care la atingere/presiune, genera multa caldura ~+50/60 de grade, si ne-a spus ca il are de la armata !

 

Nu stia cu ce era umplut ?!, stiti voi careva ?!

 

2.) Am vazut un documentar de pe N.geografic, despre niste roci marine care emana caldura la contactul cu apa.

 

Era vorba despre niste turnuri de roca din campiile abisale, nevulcanice, si langa care traiau vietati ! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un coleg de munca, ne-a aratat ceva ca si o pungulita discoidala, ca si buretele pt., umeri, dar umplut cu un gel, care la atingere/presiune, genera multa caldura ~+50/60 de grade, si ne-a spus ca il are de la armata !

 

Nu stia cu ce era umplut ?!, stiti voi careva ?!

 

s-ar putea sa fie vorba de "sobe de buzunar", se folosesc iarna cand mergi pe munte:

 

http://alpinet.org/main/articole/show_ro_t...ul_id_1591.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca din cojile de portocale, grapefruit, lamai citrice in general se stoarce un ulei eteric solubil in apa, care chiar arde, japonezii au facut chiar motoare care functioneaza cu asa ceva.

Mai era lampitza marinarului care era ca un fel de lanterna cu un led legat la un mic rezervor si care cand era umplut cu apa de mare producea energie electrica si ledul lumina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×