Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

pe la daci suntem pe undeva ...cred ca religia geto-dacilor am facut-o ultima data....dar nu sunt sigura ca am facut-o ...trebuie sa verific :jester:

Ce anume despre religia lor? ma intereseaza! se poate o mica recapitulare si pentru chiulangii? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce anume despre religia lor? ma intereseaza! se poate o mica recapitulare si pentru chiulangii? :jester:

rasfoieste ... vreo 5-6 pagini in spate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Infatisarea,imbracamintea si ocupatiile geto-dacilor

-Strabon ne spune despre geto-daci ca erau blonzi cu ochi albastrii iar Galenus ca aveau pielea alba si curata

-Columna lui Traian ne arata ca dacii aveau o statura mijlocie

-Barbatii purtau parul lung si taiat pe frunte si aveau barba

-Femeile erau zvelte si frumoase si purtau parul prins la spate in coc (ma amuza lectia asta :blink: )

-Barbatii imbracau pantaloni(cioareci) si o camasa stransa la mijloc cu o curea.Iarna imbracau un cojoc cu blana pe dinauntru, iar vara o mantie fara maneci,prinsa peste umar cu o fibula

-Nobilii isi acopereau capul cu o caciula de lana sau de pasla,iar femeile purtau basma

-Omul de rand (comatii) avea capul descoperit.

-In picioare purtau opinci :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacii erau blonzi cu ochii albaştri... mă

Editat de Hortulanus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ISTORIA GETO-DACILOR DE LA BUREBISTA LA DECEBAL

 

 

 

-sec VI-II i.CHr. forma principala de organizare politica a geto-dacilor a fost uniunea de triburi

-incepand cu sec I. i Chr. ei au evoluat spre o forma politica superioara de tip statal, care s-a mentinut pana la cucerirea romana (106).

 

-Cel care a infaptuit unirea politica a tripurilor geto-dace a fost Burebista , despre care Strabon ne spune ca: "Ajungand in fruntea neamului sau, care era istovit de razboaie, l-a inaltat prin exercitii, cumpatare si ascultare fata de porunci, incat in cativa ani au intemeiat o mare stapanire..."

-actiunea de unificare a fost realizata prin mijloace pasnice si pe calea armelor

-un rol important in aceasta actiune de unificare a revenit marelui preot Deceneu

-in politica externa Burebista "a supus getilor cea mai mare parte a populatiilor vecine":celti,bastarni, sarmati,cetatile grecesti de pe litoralul Marii Negre, astfel incat "a ajuns sa fie temut chiar si de catre romani".

 

Statul dac condus de Decebal(87-106)

 

- a avut o intindere mult mai mica decat cel al lui Burebista,dar a fost mai bine organizat, detinand un sistem de cetati conduse de comandanti militari, cu o agricultura controlata de reprezentanti ai regelui, cu o cancelarie regala ce putea sa trimita solii s.a.

-Traian, noul imparat al Romei(98-117) a inceput pregatirile pt. cucerirea Daciei

-in urma a doua razboaie grele, desfasurate intre anii 101-102 si 105-106, Roma este invingatoare.

-Decebal se sinucide

-Dacia a fost cucerita si transformata in provincie romana

 

 

 

 

 

intrebari??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a existat un stat centralizat dacic pe vremea lui Burebista. Strabon a exagerat. La fel şi Ceauşescu. Citeşte Lucian Boia ca să afli de ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu a existat un stat centralizat dacic pe vremea lui Burebista. Strabon a exagerat. La fel şi Ceauşescu. Citeşte Lucian Boia ca să afli de ce.

deci ...cred ca ti-am mai zis o data ...eu scriu aici istoria care se studiaza in scoli ... adica aia aprobata de ministerul invatamantului ...daca ai completari fa un referat ...si dau nota pe el ;) ...

 

de Ceausescu prefer sa nu vorbesc inca....o sa-i vina randul si lui ...dar deocamdata m-am saturat de el ...si de toti comunistii ... cel mai tragic e ca jumatate populatia Romaniei are tendinte comuniste :doh: ....gata termin cu prostiile ...ca in ultima vreme am stresat pe toata lumea pe tema comunismului :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai fost candva in maramures ? pe acolo gasesti destul de multi blonzi/blonde cu ochi albastrii ...o fi .pt. ca ,acolo locuiau dacii liberi ? :flowers:

 

 

si acolo inca se mai practica anumite obiceiuri stravechi, de pe vremea dacilor :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si acolo inca se mai practica anumite obiceiuri stravechi, de pe vremea dacilor :flowers:

nu draga , nu se practica, olaritul este o exceptie ...si oricum se practica DOAR pentru bani ... nu mai utilizeaza nimeni astfel de vase, doar cu scop ornamental ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×