Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Astept lectia in care ne vei vorbi despre Zamolxis !

se scrie Zalmoxis :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se scrie Zalmoxis :doh:

Se scrie Zalmoxis , Zamolxes , Zamolxis , Zamolxe ! Uite pentru ce e buna lectia de istorie , macar mai inveti !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astept lectia in care ne vei vorbi despre Zamolxis !

imediat ....la lectia asta nu exista intrebari ? ...nu o sa vorbesc foarte mult despre el ...o sa vorbesc despre religia lor in general..

 

se scrie Zalmoxis :doh:

in manuaalele mele scrie si Zalmoxis si Zamolxis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se scrie Zalmoxis , Zamolxes , Zamolxis , Zamolxe ! Uite pentru ce e buna lectia de istorie , macar mai inveti !!!

cum zici tu ... Lipuni :doh:

 

in manuaalele mele scrie si Zalmoxis si Zamolxis

da, da... insa "zalm" ... insemna ceva parca :P

 

-cu ajutorul preotului Deceneu unifica toate triburile din centrul si din exteriorul Carpatilor

 

dar cum a reusit Deceneu unificarea religiilor si divinitatilor ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca pentru a trimite mesageri la Zalmoxe , fiul Regelui era aruncat intr-o sulita pentru a muri si a ajunge pe taramul lui Zalmoxe ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Religia geto-dacilor

-credinta in nemurire reprezinta pt. daci cel mai important element al religiei lor

-dupa moarte , ei considera ca viata continua alaturi de Zalmoxis, acesta s-a identificat cu zeul Ghebeleizis (zeul soarelui)

-tot ce afecteaza luminozitatea sa:nori , furtuna , grindina.... trebuie inlaturat,de aceea dacii trageau cu sagetile in nori , venind astfel in ajutorul zeului suprem

-templele se ridicau pe inaltimi , pt. a fi cat mai aproape de cer

-adorau si o zeita a Lunii si a padurii ,asemanatoare Dianei

-dacii erau politeisti, dar zeul suprem , Zalmoxis era considerat cea mai importanta zeitate

-cultul religios consta in ceremonii si incantatii,pe care le faceau pe inaltimile muntiilor , preotii

-acestia duceau o viata de asceti, aveau un regim alimentar strict(nu mancau carne, ci numai lapte,branza ,miere)

-poporul ii numea "Calatori prin nori "

-marele preot locuia intr-o pestera din Muntele Cogainon, si aici era vizitat de regele dac , care ii cerea sfaturi in situatii dificile

 

-ceremoniile religioase aveau loc in sanctuare de forma patrulatera sau circulara

asemenea sanctuare s-au descoperit la :Costesti, Blidaru, Piatra Rosie (jud. Hunedoara)

--aveau obiceiul de a trimite din 5 in 5 ani un sol la Zalmoxis pt. a cere ajutorul

-tanarul ales era aruncat in sulite, daca nu murea era considerat respins de Zeu si era trimis altul

 

cum zici tu ... Lipuni :doh:

da, da... insa "zalm" ... insemna ceva parca :P

dar cum a reusit Deceneu unificarea religiilor si divinitatilor ?

nu stiu ..asta nu mi-a zis profa si nu scrie nici in manual ... si ti-am zis ca in perioada asta nu am timp de studii suplimentare ...cand o sa am timp o sa studiez si o sa completez unde trebuie

 

E adevarat ca pentru a trimite mesageri la Zalmoxe , fiul Regelui era aruncat intr-o sulita pentru a muri si a ajunge pe taramul lui Zalmoxe ?

nu fiul regelui ...un tanar oarecare... bine pregatit ...si educat ..citeste ...tocmai am scris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...ieste adevarat ca dacii falsificau monede..? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astăzi, 24 Ianuarie 2007 sărbătorim unirea principatelor rom

Editat de Crusher

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...ieste adevarat ca dacii falsificau monede..? :doh:

da este adevarat ... :good: de atunci am inceput cu prostiile :doh:

 

Astăzi, 24 Ianuarie 2007 sărbătorim unirea principatelor rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×