Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Inainte mergatorii lui Antihrist

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bun, si aia care fac porcarii in lumea asta, poti sa ne descrii ce fel de pedeapsa primesc, ca oricum murim toti.

Vezi, tocmai ce-ti spuneam:pe tine te roade gandul ca cei rai nu vor suferi o pedeapsa suficienta, proportionala cu chinul pe care il traiesti tu astazi ca sa ramai pe calea cea ingusta!

Ce treaba ai tu daca Dumnezeu a stabilit ca '' plata pacatului este moartea '', si nu chinuirea pe vecie? Ti se pare cumva ca Dumnezeu e nedrept in decizie?

In loc sa te roada gandul ca cei rai nu vor fi pedepsiti suficient( :yahoo: ), ai face mai bine sa te gandesti ce bucurii te asteapta pe tine in raiul lui Dumnezeu, acolo unde este pomul vietii, si la care vei avea acces prin Fiul Sau, Isus Hristos.

Mai gandeste-te la lectia pe care Ilie Tisibitul a invatat-o de la Dumnezeu. Nu tunetul, cutremurul sau fulgerul Il reprezinta pe Dumnezeu,si nu acestea l-au scos pe Ilie din pestera in care se ascunsese, ci susurul acela bland, acela era Dumnezeu. Nu iadul si chinurile vesnice il scot afara pe om din pestera pacatului, ci susurul bland al promisiunilor vietii vesnice pe noul pamant prin Isus Hristos, acela poate sa-l faca pe un om oarecare sa paraseasca pestera pacatului unde statea ascuns de fata lui Dumnezeu.

 

Tu vrei sa spui ca unu ca Stalin sau Hitler le pasa ca n-o sa mai fie inviati in paradisul Adventist?

Da, le va parea rau. Mai mult, Fiul spune ca '' va fi plansul si scrasnirea dintilor cand vor vedea...''. Ce vor vedea? Ceea ce odata a trecut pe la urechile lor, si au refuzat sa creada, iar atunci se va adeveri ca adevarat. Eu sunt sigur ca si chiar un om a carui inima nu a putut fi schimbata de toate tunetele de pe Sinai in viata sa pe pamant, pus in fata acelor realitati ale raiului si iazului de foc, a vietii vesnice si a mortii a doua, va fi doborat de disperare, remuscari, regrete, neputinta...si in final asteptarea mortii pe veci.Sa nu cumva sa crezi ca nu vor implora...insa nimic nu se va mai putea schimba. :haha:

 

Eu cred ca nici un ticalos nu se teme de balariile din doctrina adventista. Esti inviat 5 minute ca sa crăpi la loc, asa suna judecata adventista.

Eu insa, nu cred ca un om se va intoarce din toata inima sa la Dumnezeu, speriat de balariile care sunt prezentate de doctrina iadului orto-catolic. Din contra, susurul bland pe care l-a auzit odinioara Ilie Tisibitul, acela care l-a facut sa iasa din pestera in care se ascunsese de fata Dumnezeului caruia Ii slujise atatia ani fara sa-L cunoasca cu adevarat...acela li va scoate si pe omul pacatos din pacat astazi. Caci tunetele, cutremurele si focul sunt inutile... :) Iubirea fata de ceea ce a facut Dumnezeu prin Fiul Sau pentru omul cazut care desi a ales moartea, sa aiba o a doua sansa de a trai vesnic in raiul lui Dumnezeu...vezi Genesa...aceasta il va atrage pe adevaratul credincios la Dumnezeu, si aceasta va produce adevarata schimbare care dureaza vesnic.Si acestea il vor aduce la Dumnezeu pe vecie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce minti, fiu al minciunii si al tatalui minciunii?

 

Isus a spus '' va fi plansul si scrasnirea dintilor" fara cand vor vedea..nu baga abureli de la tine.

 

Si ce drac sa vada daca vor fi inviati cinci minute si apoi omorati la loc?

 

Hitler nici nu e constient acum, habar n-are ca va fi inviat 5 minute si apoi omorat la loc.

 

Ma faci sa rad cu lacrimi de prostia ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e mai rau din oameni deabia acum urmeaza sa se arate. Unul va apuca mana altuia si i-o va taia ca sa-i smulga cipul implantat de anticrist.

si mana ta care va fi?

cea care taie sau cea taiata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce minti, fiu al minciunii si al tatalui minciunii?

 

Isus a spus '' va fi plansul si scrasnirea dintilor" fara cand vor vedea..nu baga abureli de la tine.

 

Si ce drac sa vada daca vor fi inviati cinci minute si apoi omorati la loc?

 

Hitler nici nu e constient acum, habar n-are ca va fi inviat 5 minute si apoi omorat la loc.

 

Ma faci sa rad cu lacrimi de prostia ta.

Isus a spus:'' Va fi plansul si scrasnirea dintilor cand veti vedea pe Avraam, Isaac si Iacov si pe toti prorocii in imparatia lui Dumnezeu iar pe voi aruncati afara. '' (Luc.13.28) Abureli zici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus a spus:'' Va fi plansul si scrasnirea dintilor cand veti vedea pe Avraam, Isaac si Iacov si pe toti prorocii in imparatia lui Dumnezeu iar pe voi aruncati afara. '' (Luc.13.28) Abureli zici?

 

Asa da, aruncati afara din Rai, dar aruncati unde? Apocalipsa 20:10,15 spune ca in Iazul cu Foc, care desi e MOARTEA A DOUA, dupca cea trupeasca, e un chin vesnic. Poate fi un chin vesnic daca nu e constient?

 

Din cate stiu eu, mortii nu sunt constienti dupa prima moarte, cea trupeasca, ei sunt "adormiti".

 

Dar dupa inviere, nu mai sunt adormti, pot sa vada unde merg unii si unde merg altii.

Moartea a doua nu e ca moartea asta de aici de pe pamant, mori si nu mai sti nimic.

 

E o moarte constienta, e consecinta mortii SPIRITUALE, care e prezenta in fiecare trup viu unde nu locuieste Duhul Sfant.

 

In momentul cand crezi in Isus Cristos, in tine e Duhul Sfant, esti VIU, pe vecie.

 

Cand nu crezi in Isus Cristos, esti MORT PE VECIE, esti doar un ZOMBI, care merge la lucru, ia banii, mananca si trage apa. Dupa moarte vei fi inviat, judecat si vei continua sa existi mort spiritual, adica FARA DUMNEZEU SI TOTI CEI AI LUI.

 

Cei ajunsi in Iazul cu Foc, vor fi constienti, asta spune Isaiah, Apocalipsa, Isus, cum sa plangi si sa scrajnesti din dinti daca esti mort-mort?

 

Doar adventistii au scornit ca plangi, scrajnesti din dinti si apoi esti omorat ca sa nu mai simti nimic.

 

Pentru duhuri moarte absoluta nu exista.

 

Odata creat, nascut, vei exista la infinit. Depind cum, in Rai cu Dumnezeu, sau afara, in Iazul cu Foc.

 

Ambele sunt lumi vesnice, una pentru viata in fericire, alta pentru viata in chin vesnic.

In Iazul cu Foc, esti singur, si "legat", INCREMENIT.

 

De unde stim? Din apocalipsa cap. 20 cand ni se spune despre Diavol ca a fost legat in ABIS 1000 de ani, sa nu mai insele neamurile.

Prin a insela se intelege a infuenta, a interveni, a avea legaturi cu altii.

 

In ABIS, sau Iazul cu Foc, tot una, nu mai poti comunica cu nimeni, nu mai ai PARTASIE CU NICI O FIINTA.

Doar plangi si scrajnesti din dinti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai ..ce ma speriati asa? ... in asta consta ascultarea fata de dumnezeu ? ... incep sa cred ca dumnezeu isi impune autoritatea prin groaza.... daca nu s-ar teme lumea de iad ... cati i-ar mai respecta poruncile?(scuzati off topicul dar nu am citit decat ultimele doua posturi)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai ..ce ma speriati asa? ... in asta consta ascultarea fata de dumnezeu ? ... incep sa cred ca dumnezeu isi impune autoritatea prin groaza.... daca nu s-ar teme lumea de iad ... cati i-ar mai respecta poruncile?(scuzati off topicul dar nu am citit decat ultimele doua posturi)

De ce te miri ? ...e doar dumnezeul lumii acesteia ...adica cel alungat de langa Creator ...unii ii spun diavol

 

La ce te asteptai daca faptele sale nu-l arata ca pe un ucigas de bebelusi, incitator la crima iar fiul sau care recunoaste ca e Lucifer, a venit sa aduca razboiul si ura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa da, aruncati afara din Rai, dar aruncati unde? Apocalipsa 20:10,15 spune ca in Iazul cu Foc, care desi e MOARTEA A DOUA, dupca cea trupeasca, e un chin vesnic. Poate fi un chin vesnic daca nu e constient?

 

Din cate stiu eu, mortii nu sunt constienti dupa prima moarte, cea trupeasca, ei sunt "adormiti".

 

Dar dupa inviere, nu mai sunt adormti, pot sa vada unde merg unii si unde merg altii.

Moartea a doua nu e ca moartea asta de aici de pe pamant, mori si nu mai sti nimic.

 

E o moarte constienta, e consecinta mortii SPIRITUALE, care e prezenta in fiecare trup viu unde nu locuieste Duhul Sfant.

 

In momentul cand crezi in Isus Cristos, in tine e Duhul Sfant, esti VIU, pe vecie.

 

Cand nu crezi in Isus Cristos, esti MORT PE VECIE, esti doar un ZOMBI, care merge la lucru, ia banii, mananca si trage apa. Dupa moarte vei fi inviat, judecat si vei continua sa existi mort spiritual, adica FARA DUMNEZEU SI TOTI CEI AI LUI.

 

Cei ajunsi in Iazul cu Foc, vor fi constienti, asta spune Isaiah, Apocalipsa, Isus, cum sa plangi si sa scrajnesti din dinti daca esti mort-mort?

 

Doar adventistii au scornit ca plangi, scrajnesti din dinti si apoi esti omorat ca sa nu mai simti nimic.

 

Pentru duhuri moarte absoluta nu exista.

 

Odata creat, nascut, vei exista la infinit. Depind cum, in Rai cu Dumnezeu, sau afara, in Iazul cu Foc.

 

Ambele sunt lumi vesnice, una pentru viata in fericire, alta pentru viata in chin vesnic.

In Iazul cu Foc, esti singur, si "legat", INCREMENIT.

 

De unde stim? Din apocalipsa cap. 20 cand ni se spune despre Diavol ca a fost legat in ABIS 1000 de ani, sa nu mai insele neamurile.

Prin a insela se intelege a infuenta, a interveni, a avea legaturi cu altii.

 

In ABIS, sau Iazul cu Foc, tot una, nu mai poti comunica cu nimeni, nu mai ai PARTASIE CU NICI O FIINTA.

Doar plangi si scrajnesti din dinti.

 

 

pai cum vine asta?

adica extermini raul(pe care fie vorba intre noi nu il extermini de loc,doar il pui deoparte un timp)

iar acum cand satana nu mai exista si toata lumea poate sa simta iubirea si prezenta lui dumnezeu si sa fie ferita de pacat tu te apuci si ii imparti in buni si rai?

 

asta nu prea suna a dreptate divina,suna mai degraba a ceva omenesc....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×