Sari la conținut
Forum Roportal
ICE-D

Cine este D-zeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dumnezeu e un 'luzar' care te iubeste...e un fraier, e un nebun, e de o maretie si o grandoare imposibil de redat in cuvinte pe un amarat de forum, chiar daca este este bine pozitionat in trafic.ro si are mii de useri

 

Dumnezeu/Creatorul se traieste, se experimenteaza, nu se analizeaza rational/intelectual/cartezian.

 

Dumnezeu nu e o fiinta in sensul clasic al cuvantului, el e Totul fiind Tot in toata Creatia.

 

El Este... fara alte comentarii

 

imi aduc aminte un citat superb din biblie... spunea ceva de genul: cand un profet ii cere lui Dumnezeu numele el raspunde: "De ce imi ceri numele Meu? Numele meu este minunat..." ... SUPERB

 

asa ca 'no offence' dar trairea/experimentarea lui directa si nemijlocita aduce cunoastere si intelegerea Lui, nu bla-bla-ul ieftin si gargara fara sens; desigur e si asta permisa dar e doar fara rost

 

p.s. toti imi sunteti asa de dragi :)

Editat de prayer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eli, Eli, lama sabahtani !!! Adica , Dumnezeul meu , Dumnezeul meu , pentru ce m-ai parasit !!! Asta e chintesenta invataturii crestine ! Cauta ce s-a intamplat in Templul din Ierusalim in momentul acela ! Toata misiunea lui Isus se poate rezuma la acel strigat ! Dumnezeul meu Dumnezeul meu , pentru ce m-ai parasit !!!! Dumnezeu asa de mult iubeste oamenii inca si-a jertfit si fiul pentru ei !

 

mie imi suna mai degraba a tradare si a violenta gratuita....si probabil ca singurul lucru de care d-zeu nu ar fi capabil este violenta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parintele care isi iubeste copilul ( dar vada ca tu nus tii ce insemna asta ).

Esti total dezinformat . Isus care e fiul lui Dumezeu a murit pentru ca oamenii sa fie salvati ! ( insa tu nici asta nu stii , iara daca o stii , doresti sa-i minti pe cei care nu stiu si , prin asta tu il ai ca domn pe care te-a mintit si pe tine ).

INRI inseamna Rex Judaiorum , stii si de ce ?

Te incurci in minciuni!

Noi oamenii nu suntem copii lui Isus ca sa moara ca parinte pentru noi!

Dumnezeu daca isi iubea Fiul(pe Isus) nu avea decat sa isi deie viata pentru el asa cum ar face-o oricare parinte, dar nu numai cxa nu a facut-o, nici macar nu a incercat (printr-o eclipsa) sa opreasca moartea lui Isus, ba chiar din contra i-a lasat pe criminali nepedepsiti!!!!!

Sti care este mesajul unui asemenea comportament ?

Ucideti ucideti ucideti ca nu voi pedepsi pe nimeni!

Si exact acest lucru s-a intamplat in 23000 de ani de religie crestina ...crime mizerie si suferinte !!!!

Asta e Dumnezeu ?????

Pai atunci cum o fi dracu?

 

pardon 1500 de ani nu 23000

Adica de la Politizarea religiei si pervertirea credintei de catre Costica Cremenalu pana la revolutia din 1789 intr- o Comuna din judetul Paris

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb cine este d-zeu? si ce este d-zeu? dintr-e atitea religii si mentalitati toti zeii sunt d-zeii? care poate fi cel suprem peste totii? adevarul ca sunt mai multe intrebari in una singura, este cam grea si pt mine deaceea caut raspuns.

daca zic ca dumnezeu e cel din biblie am la fel de multa dreptate ca atunci cand as zice ca dumnezeu sunt eu

nu poate sa demonstreze nimeni contrariul.

sau ca dumnezeu e negru sau femeie,su o rasa de alieni de pe planeta Hokbaplanmata :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca zic ca dumnezeu e cel din biblie am la fel de multa dreptate ca atunci cand as zice ca dumnezeu sunt eu

nu poate sa demonstreze nimeni contrariul.

sau ca dumnezeu e negru sau femeie,su o rasa de alieni de pe planeta Hokbaplanmata :)

Ba , da se poate demonstra contrariul : sacrifica-te tu pentru oameni !!! Daca vei putea face asta , vei fi si tu ca Dumnezeu !!! Uite , asa am demonstrat contrariul !!! Dumnezeu nu e un corp ,material , prin urmare nu poate fi nici negru nici femeie !!!

 

Te incurci in minciuni!

Noi oamenii nu suntem copii lui Isus ca sa moara ca parinte pentru noi!

Dumnezeu daca isi iubea Fiul(pe Isus) nu avea decat sa isi deie viata pentru el asa cum ar face-o oricare parinte, dar nu numai cxa nu a facut-o, nici macar nu a incercat (printr-o eclipsa) sa opreasca moartea lui Isus, ba chiar din contra i-a lasat pe criminali nepedepsiti!!!!!

Sti care este mesajul unui asemenea comportament ?

Nu cunosti DRGAOSTEA , si de asta nu cunosti nici de ce Isus fiul lui Dumnezeu si-a dat viata pentru oameni !!! Isus s-a sacrificat chiar si pentru tine Soimos , desi tu il blastemi !!! El te iubesti , desi tu il respingi. Asta inseamna IUBIREA adevarata . Dar , nu poti sa torni cuiva asta in suflet , pentru ca nu va intelege niciodata !!! Dumnezeu nu trebuia sa opreasca moartea fiului sau , pentru ca Isus si Tatal sunt una , prin urmare doreau sa se sacrifice pentru om , ca sa il salveze de cel pe care tu il adori , adica Satan si care te-a mintit , ceea ce iti va distruge viata !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus s-a sacrificat chiar si pentru tine Soimos

Si eu m-am sacrificat la fel de mult pentru el!

El a murit, pe degeaba. pana si pe cruce ii scrie motivul ideea cu mantuirea a aparut cu 300 de ani dupa ce a murit el pe degeaba.

Ti-am recomandat sa citesti patania lui Erasmus care a facut prostia sa traduca primele evanghelii din limba greaca si nu a gasit in ele problemele descrise de tine ...Isus Mantuitor, Isus Dumnezeu! Sfanta Treime, t-i-am mai spus asta de ce nu cercetezi ? te complaci in minciuna?

desi tu il blastemi !!! El te iubesti , desi tu il respingi. Asta inseamna IUBIREA adevarata
care iubire ? Iubirea de Minciuna ? ...aia recunosc ca nu o voi avea niciodata!

 

Dumnezeu nu trebuia sa opreasca moartea fiului sau , pentru ca Isus si Tatal sunt una

Nici un tata nu este una cu fiul sau!

Dar daca am accepta afirmatia ta ...atunci inseamna ca pe cruce au murit amandoi!

Iar pe Maria au insarcinat-o amandoi, adica Isus a comis Incest cu mama sa ...si culmea dracoveniei din acest Incest s-a nascut el insusi ...e diabolic ...nu-i asa?

 

prin urmare doreau sa se sacrifice pentru om , ca sa il salveze de cel pe care tu il adori , adica Satan si care te-a mintit , ceea ce iti va distruge viata !!!

Ei nu numai ca nu s-au sacrificat niciodata pentru om dar nu au oprit macar crimele facute de alti oameni fanatizati de vorbele lor tampe, oameni care au comis crime in numele LOR si ei nu au salvat pe nimeni niciodata ...eventual au asistat la crime ca spectatori indiferenti!

la atatia oameni ei si religia a distrus viata incat si satana ar fi doar un mic ucenic in comparatie cu ei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba , da se poate demonstra contrariul : sacrifica-te tu pentru oameni !!! Daca vei putea face asta , vei fi si tu ca Dumnezeu !!! Uite , asa am demonstrat contrariul !!! Dumnezeu nu e un corp ,material , prin urmare nu poate fi nici negru nici femeie !!!

Nu cunosti DRGAOSTEA , si de asta nu cunosti nici de ce Isus fiul lui Dumnezeu si-a dat viata pentru oameni !!! Isus s-a sacrificat chiar si pentru tine Soimos , desi tu il blastemi !!! El te iubesti , desi tu il respingi. Asta inseamna IUBIREA adevarata . Dar , nu poti sa torni cuiva asta in suflet , pentru ca nu va intelege niciodata !!! Dumnezeu nu trebuia sa opreasca moartea fiului sau , pentru ca Isus si Tatal sunt una , prin urmare doreau sa se sacrifice pentru om , ca sa il salveze de cel pe care tu il adori , adica Satan si care te-a mintit , ceea ce iti va distruge viata !!!

:focus:

cred ca asta e cel mai amuzant lucru pe care l-am auzit vreodata...

adica tu imi cer sa mor pt convingerile mele?!!! :)

off off..mai mai...

pt ce sa mor desi nu imi place sa recunosc mai am mult rahat de inghitit si de digerat pe aceasta lume..si eu sunt cam persistent de felul meu...

iar de altfel spre deosebire de tine eu nu simt nvoia sa demonstrez nimic nimanui

de ce nu ne faci tu o favoare si iti ucizi familia dupa care te sinucizi peste corpurile lor inca calde?

doar va duceti intr-un loc mai bun nu?

si totodata iti demonstrezi si fata de tine insuti ca credinta ta e adevar nu?

vei fi iertat fiule dumnezeu te iubeste..asa ca nu mai sta pe ganduri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iar de altfel spre deosebire de tine eu nu simt nvoia sa demonstrez nimic nimanui

de ce nu ne faci tu o favoare si iti ucizi familia dupa care te sinucizi peste corpurile lor inca calde?

doar va duceti intr-un loc mai bun nu?

si totodata iti demonstrezi si fata de tine insuti ca credinta ta e adevar nu?

vei fi iertat fiule dumnezeu te iubeste..asa ca nu mai sta pe ganduri

Eu ce vreau sa demonstrez ? :hi: Nimic !!! :yahoo: Fiecare va primi intodeauna ce va merita ! :yahoo: Faceti fiecare ce doriti cu viata voastra , dar ............pe urma nu condamnati pe altcineva daca voi ati gresit !!! Ceea ce ai spus in legatura cu familia ......iti arata caracterul !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu ce vreau sa demonstrez ? :hi: Nimic !!! :yahoo: Fiecare va primi intodeauna ce va merita ! :yahoo: Faceti fiecare ce doriti cu viata voastra , dar ............pe urma nu condamnati pe altcineva daca voi ati gresit !!! Ceea ce ai spus in legatura cu familia ......iti arata caracterul !!!

Si ce pedeapsa vor primi slujitorii minciunii care se feresc sa fle adevarul, cand sa stie ca adevarul e parte din Dumnezeire?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce pedeapsa vor primi slujitorii minciunii care se feresc sa fle adevarul, cand sa stie ca adevarul e parte din Dumnezeire?

Incearca timp de un an sa mergi undeva unde sa fii singur , sa nu mai cunosti afectiune din partea nimanui , doar ura , dusmanii..impotriviri . Cam asa arata locul unde merg cei despre care ai pomenit !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×