Sari la conținut
Forum Roportal
ICE-D

Cine este D-zeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dar tu faci parte din ei?

As vrea sa fac parte , dar e foarte greu !

 

Nu pot spune cu certitudine dar am cunoscut cateva personaje extrem de atasate de religia crestin-ortodoxa , care chiar credeau din tot sufletul si erau foarte devotate credintei, dar nu erau deloc intolerante ,nu-i interesa de alte religii chiar aveau consateni evrei si convietuiau in armonie as putea spune !

Tu te declari crestin 100% ???????? :) , Ce inseamn sa fii cu adevarat crestin ?!?!? Sa fii intolerant cu cei de alta credinta cu tine ?

Nu exista credinta crestin-ortodoxa , crestin-catolica , sau de alta natura ! Ortodoxia e doar un ritaul promovat de bizantini , la fel cum catolicismul e un ritula promovat de papalitate. Ambele deriva dintr-o dorinta a unor oamnei politici ! Crestinismul e crestinism, adica e ste o invatatura pentru comportamentul omului in viata ! Cum poti sa iubesti pe cineva in rit ortodox , si altfel in ritula catolic ? Nicicum ! Dragostea e universala !

Eu ma straduiesc sa fiu crestin , insa nu exista om in lumea asta cred eu , care sa fie nici macar 50 % !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" Dumnezeu e peste tot! "

 

Traducere - dumnezeu e pana si-n materia evacuata pe cale naturala...

Ceea ce scrii iti arata caraterul. Bine ca macar scrii aici , asa te poate vedea cat mai multa lume ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa fac parte , dar e foarte greu !

Nu exista credinta crestin-ortodoxa , crestin-catolica , sau de alta natura ! Ortodoxia e doar un ritaul promovat de bizantini , la fel cum catolicismul e un ritula promovat de papalitate. Ambele deriva dintr-o dorinta a unor oamnei politici ! Crestinismul e crestinism, adica e ste o invatatura pentru comportamentul omului in viata ! Cum poti sa iubesti pe cineva in rit ortodox , si altfel in ritula catolic ? Nicicum ! Dragostea e universala !

Eu ma straduiesc sa fiu crestin , insa nu exista om in lumea asta cred eu , care sa fie nici macar 50 % !!!

:wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si atunci la ce trebuie sa urmarim invatatura crestina? Indiferent de religie sau orice altceva vom fi judecati dupa aceleasi criterii si in plus de asta nu o sa se mai tina cont ca tu esti de-al lui tariceanu sau sa poti da mita....
E simplu Dark. Mantuirea este un dar, si este oferit fiecaruia, numai ca darurile nu se impun. Pt a primi darul trebuie sa-l accepti. Ca sa-l accepti trebuie sa fii constient de necesitatea lui. Asadar "crestinismul", sau mai bine zis Evanghelia lui Hristos se ocupa cu constientizarea mintilor de necesitatea acceptarii darului.

Este cam greu de grezut ca o oferta atat de valoroasa pote fi facut GRATUIT, dar trebuie sa tinem cont ca in lumea noastra s-a dezvoltat foarte mult ura si de aceea nu reusim sa concepem dragostea curata. Suntem intoteauna alarmati si in garda sa ne ferim de orice pare straniu, iar gratuitatile de genul asta sunt cat se poate de stranii pt lumea noatra.

 

Adevarul inainte de toate, pentru ca el este punctul de la care pleaca totul.....

 

Daca aprofundam un pic aceasta notiune -"Adevarul", ajungem laconcluzia ca El este defapt Totul absolut, adica Dummnezeu, si aceasta nu mai este un principiu. Oricum ai dreptate cu privire la importanta lui, dar el este mai mult decat un principiu sau o caracteristica a lui Dumnezeu.

 

Vechea meteahna umana: omul pacatos fara nici o sansa de izbavire decat din exterior supus unui destin implacabil.......
Izbavirea aceasta despre care vorbesti este abandonarea minciunii (care este contrariul acelui adevar) si trairea unei vieti continui, netrecatoare. Ambele aspecte par sa aiba rezolvare doar prin metoda bibliei, si daca cineva reuseste sa demonstreze contrariul, eu sunt primul care-l felicit si-l accept.

 

Legea lui este viata si multi pacatuiesc zilnic incercand sa ii suprime orice forma de desfasurare.....

Absolut de acord cu tine. Exact asta sustine si Legea celor zece porunci pronuntabila si in cele doua, si demonstrata prin viata Domnului Hristos. Ea mai este insumata si in cuvinte de genul: "cine stie sa faca un bine si nu-l face, savarseste un pacat"-cuvinte de provenienta biblica.

 

Iti dai seama cum interpreteaza asta un fanatic ?-Sefu da-mi si mie 10 kg de tnt ca vreau sa vad romeo si julieta la teatrul national din Ierusalim, ca oricum isus a murit pentru pacatele mele? Acum aveti si raspunsul in caz ca va intrebati de ce rad fericiti arabii cand fac pe kamikaze....
Nu stiu de la care fanatic ai luat inspiratia asta, dar eu o primesc ca de la tine.

E imposibil sa spui totul in cateva cuvinte si tocmai de aceea nu agreez compartimentarea in felul acesta a unui text care numai in intregime poate sa exprime ceea ce dorea autorul sau (in cazul asta eu).

Nu ma refeream la pacatele din viitor ci la cele din trecut. Nu poti fi iertat de ceva ce inca nu ai facut, dar nici prea usor de un pacat facut cu premeditare. Venirea la Hristos se face numai in urma unei sincere pocainte, si nu a uneia formale. Dumnezeu si-a rezervat dreptul si posibilitatea de a citi sinceritatea inimii noastre, asa ca nu-L poti insela. Cine pacatuieste cu gandul ca Cineva a platit deja pt fapta lui, se inseala. Dumnezeu are capacitatea de a judeca cu dreptate si va sti cat de premeditat sau de inconstient s-a savarsit o fapta, cat din asta este vina faptuitorului si cat a influentelor exterioare, si daca regretul convertitului este sincer sau nu.

 

Cand (daca) o sa ne judece , o sa o faca in baza vietii pe care ai dus-o si nu d.p.d.v crestin.....

 

Apostolul Pavel exprima asta in modul urmator: "Neamurile care nu au o lege fac din fire lucrurile Legii si prin aceasta demonstreaza ca lucrarea Legii este facuta in inima lor". Adica fiecare va fi judecat dupa ceea ce a crezut, dar asta nu-mi da dreptul de a nu predica Evanghelia, si sa neglijez astfel porunca lui Hristos.

Despre crestinismul zileleor noastre am mai vorbit, si fiindca cuprinde foarte multe lucruri contrare bibliei, i-ti dau dreptate.

 

Asa ar trebui sa faca fiecare parinte copilului daca greseste....dute ma in pulberea marii ca nu te mai cunosc, ai uitat ca ai incalcat principiul echivalentei?

Sa fiu sincer nu prea inteleg la ce se refera principiul asta al echivalentei, dar daca se refera la Legea Vietii despre care vorbeai, atunci cred ca da. Numai ca noi umanii nu avem cum sa dam sentinte definitive, atunci cand definitiv inseamna etern.

Sau mai bine zis, nu ar trebui sa le dam ca sa nu fim nevoiti sa regretam mai tarziu cand vom constata ca ne-am pripit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×