Sari la conținut
Forum Roportal
ICE-D

Cine este D-zeu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exact asa cum spui ! Dar l-a vazut si in toata grandoarea dar vad ca pe asta nu o stii , cand , si unde !!!

Cine a mai putut sa faca asta vreodata ? Sa vorbeasca din mijlocul unii tufis care arde ?

In mijlocul tufisului care arde nu era nimeni sa vorbeasca! Avea Moise vedenii daca nu chef sa excrocheze primitivii care-l inconjurau!

Iar Moise i-a vazut grandoarea cand acest dumnezeu a ucis primi nascuti ai dusmanilor evreilor.

In plus de asta ne arata si noua "adevarata sa grandoare" cand il indeamna pe Moise la CRIMA, si nu oricum ci pana si asupra sotiei sale si a celui mai bun prieten care nu crede in acest dumnezeu monstruos si orgolios!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mijlocul tufisului care arde nu era nimeni sa vorbeasca! Avea Moise vedenii daca nu chef sa excrocheze primitivii care-l inconjurau!

Iar Moise i-a vazut grandoarea cand acest dumnezeu a ucis primi nascuti ai dusmanilor evreilor.

In plus de asta ne arata si noua "adevarata sa grandoare" cand il indeamna pe Moise la CRIMA, si nu oricum ci pana si asupra sotiei sale si a celui mai bun prieten care nu crede in acest dumnezeu monstruos si orgolios!

Daca ai scris asta , inseamna ca stii si de ce Dumnezeu a facut asa. Oare stii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai scris asta , inseamna ca stii si de ce Dumnezeu a facut asa. Oare stii ?

Normal ca stiu ...

Acel asa zis Dumnezeu nu este CREATORUL ci cel alungat de CREATOR din cer intre noi pe pamant ...stai ca iti caut citatul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In plus de asta ne arata si noua "adevarata sa grandoare" cand il indeamna pe Moise la CRIMA, si nu oricum ci pana si asupra sotiei sale si a celui mai bun prieten care nu crede in acest dumnezeu monstruos si orgolios!

Intrebarea e : de ce a facut Dumnezeu asta ? Stii ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea e : de ce a facut Dumnezeu asta ? Stii ?

Din acelasi motiv pentru care nu i-a pedepsit nici pe criminalii "Fiului" sau, si nici pe altii megacriminali ai istoriei, care au ucis in NUMELE sau!

 

Acest Dumnezeu putea sa impiedice crimele si suferinta macar prin "legi in cartea sfanta" dar nu a facut-o desi stia ce se va intampla!

Acest Dumnezeu nu e Dumnezeul Adevarat adica Creatorul ci cel care se pretinde Dumnezeu si a fost alungat de CREATOR din ceruri ... adica diavolul!

 

Poti de la Diavol (chiar daca ii place sa fie numit Dumnezu) sa te astepti la ceva bun?

Si intradevar atatea crime, arderi pe rug, razboaie si murdarii cate s-au petrecut in 2000 de ani de crestinism ...nici dracu daca era la putere nu putea lasa si tolera.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din acelasi motiv pentru care nu i-a pedepsit nici pe criminalii "Fiului" sau, si nici pe altii megacriminali ai istoriei, care au ucis in NUMELE sau!

 

Acest Dumnezeu putea sa impiedice crimele si suferinta macar prin "legi in cartea sfanta" dar nu a facut-o desi stia ce se va intampla!

Acest Dumnezeu nu e Dumnezeul Adevarat adica Creatorul ci cel care se pretinde Dumnezeu si a fost alungat de CREATOR din ceruri ... adica diavolul!

 

Poti de la Diavol (chiar daca ii place sa fie numit Dumnezu) sa te astepti la ceva bun?

Si intradevar atatea crime, arderi pe rug, razboaie si murdarii cate s-au petrecut in 2000 de ani de crestinism ...nici dracu daca era la putere nu putea lasa si tolera.

Toate cele ce s-au intamplat nu sunt fapte crestine , evident. Insa au fost prevazute cu mult timp inainte. In ultima carte , numita Apocalipsa , se spune si de ce s-au intamplat , si inca se intampla atatea rele in lume ! Se spune clar de ce se intampla toate astea !

 

Soimos , tot nu mi-ai raspuns cum se numeste aceea fapta prin care parintii se jertfesc pentru copii lor , ca acestora ( copiilor ) sa le fie bine !!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimos , tot nu mi-ai raspuns cum se numeste aceea fapta prin care parintii se jertfesc pentru copii lor , ca acestora ( copiilor ) sa le fie bine !!!!!

Care parinte s-a jertfit pentru copilul sau?

A murit cumva Dumnezeu din dragoste pentru Isus?

Sau uiti ca pe crucea lui Isus era scris INRI ...adica Rex Judaiorum si nu mantuitorul oamenilor!

Aceasta smecherie a crestinismului politic nu se gaseste nici macar in primele evanghelii scrise in greaca veche!

Daca accepti ca Dumnezeu inseamna si ADEVAR ...te rog documenteaza-te si vezi ce a patit saracul Erasmus din Roterdam care a tradus aceste prime evanghelii!

Vezi de ce a fost cat pe aci sa fie excomunicat si ucis ...exact ptr ca nu a reiesit din ele nici doctrina Filiorum si problema mantuirii si nici Trinitatea!

De ce fugi de Adevar?

Iti place sa te balacesti in minciuna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care parinte s-a jertfit pentru copilul sau?

A murit cumva Dumnezeu din dragoste pentru Isus?

Sau uiti ca pe crucea lui Isus era scris INRI ...adica Rex Judaiorum si nu mantuitorul oamenilor !!!

Parintele care isi iubeste copilul ( dar vada ca tu nus tii ce insemna asta ).

Esti total dezinformat . Isus care e fiul lui Dumezeu a murit pentru ca oamenii sa fie salvati ! ( insa tu nici asta nu stii , iara daca o stii , doresti sa-i minti pe cei care nu stiu si , prin asta tu il ai ca domn pe care te-a mintit si pe tine ).

INRI inseamna Rex Judaiorum , stii si de ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti total dezinformat . Isus care e fiul lui Dumezeu a murit pentru ca oamenii sa fie salvati ! ( insa tu nici asta nu stii , iara daca o stii , doresti sa-i minti pe cei care nu stiu si , prin asta tu il ai ca domn pe care te-a mintit si pe tine ).

 

da iar hitler si stalin au fost copii lui satan trimisi pe pamant pentru suprematia rasei ariene si a ideii marxiste....biblia este atat de denaturata si pervertita incat devine amuzanta cateodata...cand isus moare de ce a strigat: de ce mai parasit tata? doar era fiul lui d-zeu si stia care este misunea lui nu? este pur si simplu aberant sa mai credem o poveste de acum 2000 de ani, dar se pare ca multi s-au nascut cu biblia in locul cordonului ombilical :blink: credeti de frica si doar atat, putini sunt cei care cred sincer...si o sa iti raspund aici si la principiul de incerititudine, care spune ca nu se poate determina cu precizie pozitia unei particule (daca vrei sa continuam discutia pe tema asta esti binevenit)asta ca analogie...la fel si cu isus...au trecut 2000 de ani chiar poate sa creda intr-adevar cineva ca noi am primit totul intact? sa fim seriosi, nu va uitati la tv? 2 stiri identice , pe 2 canale diferite = 2 versiuni diferite, probabil se cred la nivel micro baietii..afirmati cu atata convingere niste lucruri incat ati fi in stare sa va lasati omorati de buna voie, numai ca sa demonstrati ca aveti dreptate...daca tot il divinizati atat de mult pe isus ati fi putut macar sa il dati jos de pe cruce nu sa il lasati acolo...dar nu pentru ca asa vedem cat a patimit el pentru noi si prin ce chinuri a trecut ca sa ne salveze pe noi.....ciudat ca pe acoperisul fiecarei biserici se afla o cruce si din cate stim noi isus a fost rastignit pe cruce nu? ce coincidenta nasoala,sa mori de ras nu alta...practic voi va inchinati celor care l-au rastignit si nici macar nu va dati seama, sa mori de ras nu alta...care este cel mai sigur loc ca sa ascunzi un lucru? il lasi la vedere...la fel si cu crucea pe fiecare biserica,este pusa intr-un loc unde sa o vada si orbul si tocmai de asta lumea nu isi da seama...a da si ca sa fiu on-topic: eu sunt d-zeu :) cred ca o sa ma trazneasca pentru asemenea cuvinte :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....biblia este atat de denaturata si pervertita incat devine amuzanta cateodata...cand isus moare de ce a strigat: de ce mai parasit tata? doar era fiul lui d-zeu si stia care este misunea lui nu?

Eli, Eli, lama sabahtani !!! Adica , Dumnezeul meu , Dumnezeul meu , pentru ce m-ai parasit !!! Asta e chintesenta invataturii crestine ! Cauta ce s-a intamplat in Templul din Ierusalim in momentul acela ! Toata misiunea lui Isus se poate rezuma la acel strigat ! Dumnezeul meu Dumnezeul meu , pentru ce m-ai parasit !!!! Dumnezeu asa de mult iubeste oamenii inca si-a jertfit si fiul pentru ei ! Isus ca stiut ca va muri pentru oameni , si chiar de asta a venit ! Se stia cu 700 de ani inainte de a veni prin ce va trece ! Pentru asta a spus Isus in acel moment , acele cuvinte , pentru ca cei care citesc asta , sa stea sa se gandeasca la aceste cuvinte si nu ca si majoritatea , care habar nu au de ce a spus ele acele vorbe !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×