Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu trebuie udati iarna. mai deloc. se spune ca floarea cactusului este expresia suferintei acestuia din timpul iernii cand nu-l udam prea des. pe cat de tare a suferit iarna pe atat de frumoasa este vara floarea lui. legenda 8)

eu asa fac si infloresc toata vara. am specii putin pretentioase cu flori rosii si albe.

al tau trebuie sa ie impresionant de un metru inaltime. un exemplar rar, as spune.

incearca sa nu-l uzi deloc pana se face cald si-l scoti afara. daca-l vezi ca-si schimba aspectul pui putina apa desi nu cred a se vaintampla asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da pai asata fac de cativa ani ..nul ud deloc iarna .....nici acum nu l-am mai udat din octombrie...sa vedem vara asta infloreste ... am citit si eu o gramada de articole si carti in care scrie cum se ingrijesc cactusii si vreau sa spun ca in ultimii ani (7-8 ) de cand il ingrijesc dupa carti decat creste, face pui si atat ... si nici inainte cand nui dateam prea multa importanta si il udam putin dar si iarna si tot nu inflorea ...v-am zis a inflorit o singura data ( are o floare alb-mov, mare si cu pistilele care ies asa din mijlocul ei ) si a inflorit la 5 ani de cand il aveam dar nu mai tin minte cum l-am ingrijit iarna aceea fiindca eram micuta eram un copil de cls. 5 .....

multumesc pentru sfat ....chiar astept vara cu nerabdare sa vad daca infloreste ca pot sa spun ca anul acesta i-am acordata atata importanta, am incercat sal ingrijesc cum stiu eu mai bine ... am scris pe toate forumurile ca sa vad idei, pareri , sfaturi , fiindca mie un drag de el pt ca este asa mare si gros si pedeasupra este si singura floare pe care o mai am in casa ...

 

asa trebuie sa infloreasca cactusul meu .... decat ca pistilele eram mai lungi la al meu nustiu de ce ...

post-314608-1298893344_thumb.jpg

Editat de Sweetybad23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce frumos. :)

 

insa te rog sa-l iubesti si daca nu infloreste. oricum cred ca e o planta foarte frumoasa.

 

 

il iubesc :lol2: :doh: ..iti dai seama... de aceea a si ramas singura floare din casa .... cand s-au mutat parintii mei si mau lasat singura in casa le-am zis sa ia toate florile ca nu am timp sa le ingrijesc, inafara de cactusul meu :o: ... altfel nu-l mai opream daca nu-l iubeam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

Va rog sa-mi spuneti cum se numeste cactusul din imagine. Mi-ar prinde bine si cateva sfaturi de ingrijire.

Multumesc.

post-295764-0-36584300-1301785085_thumb.jpg

Editat de Artemmis

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti

Am ajuns pe acest site,datorita intamplarii.Am gasit un cactus la tomberon,probabil ca cineva nu mai are nevoie de el si la aruncat la gunoi.Nu pot pretinde ca sunt un pasionat de cactusi,dar indragesc in general florile si natura .Deci am luat acest cactus la-m dus acasa la-m curatat si la-m spalat cu in jet de apa.Dar mia-m dat seama ca nu prea stiu prea multe despre aceste plante oarecum rare,si acesta e motivul care ma facut sa ajung pe acest site pentru a capata unele detalii de la profesionisti pasionati de aceste plante.Deci pt moment va rog daca se poate daca cineva ma poate ajuta sa indentific soiul sau cum se numeste cum sa-l imultesc si cum sal ingrijesc in continuare.Am facut niste poze pe care lea-m postat pe http://parol1949.sunphoto.ro. stiu daca am reusit(nu ma prea pricep nici la PC-uri)Astept sfaturile dv si va multumesc anticipat

post-355660-0-64679800-1323723614_thumb.jpg

post-355660-0-94487100-1323723622_thumb.jpg

post-355660-0-57569400-1323723642_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E frumos...

 

Nu sunt botanist, dar am crescut intr-o casa plina cu cactusi. Nu astepta sfaturi uimitoare de la mine, totusi. Incep prin a spune, ca cactusul e o planta adaptata vietii in conditiile cele mai neprietenoase de pe Terra. Deci mare lucru nu trebuie sa ii faci. Nu il uda mult, pentru ca putrezeste! Ii trebuie putina apa, soare, un sol nu foarte indesat (usor nisipos, deci). Ai remarcat ca are niste puiuti. Daca desprinzi (fara sa te intepi prea tare) unul, si il pui pe un sol umed si nisipos, se prinde, fara sa faci tu nimic altceva. In doi ani poti sa umpli 20 de ghivece cu cactusi, in acest mod, daca asta doresti.

Editat de nu vreau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duminică, 26 Mai 2013

 

 

Dragoste "nebună şi înţepătoare"| GALERIE FOTO

 

Autor: Feri PredescuUn constănţean deţine cea mai mare colecţie privată de cactuşi din România ,peste 6.700 de specii diferite, multe dintre ele unice în Europa.

 

IMG_6895_01_93b3ebcce0_thumb_630_380.jpg

IMG_6908_thumb_630_380.JPGIMG_6909_thumb_630_380.JPG

IMG_6922_thumb_630_380.JPG <BR

IMG_6938_thumb_630_380.JPG

IMG_6969_thumb_630_380.JPG

IMG_6919_01_thumb_630_380.JPG

 

Pasiunea lui Basarab Popa pentru cactuşi s-a născut în urmă cu aproape 30 de ani. când era elev la liceul din Codlea. "Am fost în prima practică la serele de acolo şi când am intrat în expoziţie, a fost dragoste la prima vedere, o dragoste înţepătoare la prima vedere şi aşa a rămas", spune râzând Basarab Popa.

 

Sera colecţionarului de cactuşi se întinde pe aproape 400 mp şi, în această perioadă a anului, este plină ochi cu înţepătoare" înflorite. Pentru el, cactuşii nu mai au niciun secret. Ştie cum se numesc, cum se dezvoltă, cum şi cât se îngrijesc. Este adeptul creşterii plantei fără îngrăşăminte sau alţi stimulatori. Zilnic, lucrează "cu migală chinezeacă" pentru a le asigura un cadru natural şi aşteaptă de fiecare dat[ fascinat, să înflorească.

 

"Trebuie să ai multă răbdare, chiar şi 10 ani, pentru a obţine o floare de cactus, iar frumuseţea florii rivalizează din punctul meu de vedere cu cea a orhideelor". Basarab Popa face orice pentru a procura şi alte specii de cactuşi, oferă plante la schimb, cumpără , şi de oriunde ajunge în lume, în vacanţe sau cu treabă, se întoarce cu cactuşi."Clubul ţepoşilor este mare în lume", spune el în glumă. Comunică pe facebook sau prin telefon cu iubitorii de cactuşi din ţară şi străinătate." Nu face decât să mă bucure că nebunia asta a mea este recunoscută şi de către alte persoane". Recunoaşte că soţia se mai supără pe el când vede cât cheltuieşte pentru pasiunea lui, dar şi pentru că îşi petrece mai toată ziua în sera de cactuşi. "Practic, părţile astea financiare nu mai contează, cea mai mare bucurie pentru mine este acum, în lunile astea când ei încep să înflorească", spune colecţionarul de cactuşi fără a da amănunte despre cheltuieli, dar recunoscând însă că "este o pasiune costisitoare".

 

În Constanţa, numele lui Basarab Popa este legat de pepiniera de plante ornamentale care se întinde pe aproape 2 hectare, în aceeaşi locaţie cu colecţia sa privată de cactuşi. Se spune despre el că ar fi vărul primarului Radu Mazăre, dar niciunul dintre ei nu au confirmat vreodată legătura de rudenie. Asta ar putea fi însă explicaţia numeroaselor contracte încheiate de firma lui Basarab Popa cu primăria şi Consiliul Judeţean Constanţa pentru ornamentarea cu plante verzi a litoralului. Este însă o figură discretă, care lipseşte total din peisajul public local.

 

 

 

http://www.evz.ro/detalii/stiri/dragoste-nebuna-si-intepatoare-1039164.html#ixzz2UL42T2Pc

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a close up of a cactus: Saguaro cactus blooming flowers

Arizona's iconic saguaro cactus is flowering "wrong" — and no one knows why (msn.com)   

"Arizona news outlets are reporting that many of the cacti are budding on their sides, a phenomenon never seen before. It is a development that has researchers curious — and a little worried.  Obviously, something changed in the saguaros' environment that triggered a mass mis-sprouting. Some researchers believe the culprit may be environmental."

*Curiozitatea este ca au crescut pe trunchiul plantei noi boboci, altadata doar pe "top" se vedea acestea.*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×