Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Parerea mea este ca trebuie sa-l izolezi de celelalte plante. Daca ai posibilitatea sa-l tii la rece-10-12 grade fara sa-l uzi,poate isi revine. Nu umbla acum la radacini ,mai lasa-l o luna asa la odihna si nici nu-i administra ingrasaminte.Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca trebuie sa-l izolezi de celelalte plante. Daca ai posibilitatea sa-l tii la rece-10-12 grade fara sa-l uzi,poate isi revine. Nu umbla acum la radacini ,mai lasa-l o luna asa la odihna si nici nu-i administra ingrasaminte.Succes.

 

 

l-am separat de ceilalti (desi aveau aceeasi radacina) si l-am pus si pe el in pamant separat, desi nu mai sper sa se vindece... e gol pe dinauntru.... l-am pus cu gaura in jos...

 

De cat timp ii ai?

 

inainte de Craciun l-am cumparat.... :P

i-am schimbat pamantul, asta fac primul lucru dupa ce-i aduc acasa.... le creez spatiul lor personal, cu pietricele si pamant cu nisip!

 

sper ca ceilalti pe care ii mai am sa ramana sanatosi si frumosi!!

 

thanks for advice, Oana si Sicamin!!! :crazy: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desiderio, nu ne-ai mai spus ce-ti face cactusul bolnavior :lol: . Ai mei isi fac "somnul de frumusete". Sper sa infloreasca in aceasta primavara-vara.Deocamdata ma bucur de frumusetea florilor craciunitei care este o "verisoara" de-a lor.

post-52669-1171038690_thumb.jpg

post-52669-1171038700_thumb.jpg

post-52669-1171038711_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desiderio, nu ne-ai mai spus ce-ti face cactusul bolnavior :airkiss: . Ai mei isi fac "somnul de frumusete". Sper sa infloreasca in aceasta primavara-vara.Deocamdata ma bucur de frumusetea florilor craciunitei care este o "verisoara" de-a lor.

 

 

intradevar superbe flori!!

 

cactusul cel bolnavior a murit :roll: .... dar ceilalti parca se pregatesc sa iasa din "somnul de frumusete" ...... nu sper la flori (poate doar la unii), pt ca majoritatea sunt inca puiutzi, dar sper sa creasca...... unii deja au inceput sa faca pui sau alte "ramurele"!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cactusii mei, care anul acesta nu au vrut sa infloreasca. Nu stiu ce i-a suparat. :focus:

 

foarte frumosi si mari. dar la vremea asta infloreau?? am avut si eu din acela glob,dar a murit si au murit toti puii lui. un singur pui traieste, pe care l-am facut cadou!

 

uite-i si pe ai mei.. scuze, unele poze nu sunt clare!

post-67259-1177857758_thumb.jpg

post-67259-1177857879_thumb.jpg

post-67259-1177857926_thumb.jpg

post-67259-1177857976_thumb.jpg

post-67259-1177858059_thumb.jpg

post-67259-1177858125_thumb.jpg

post-67259-1177858171_thumb.jpg

post-67259-1177858233_thumb.jpg

post-67259-1177858271_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumosi si mari. dar la vremea asta infloreau?? am avut si eu din acela glob,dar a murit si au murit toti puii lui. un singur pui traieste, pe care l-am facut cadou!

 

uite-i si pe ai mei.. scuze, unele poze nu sunt clare!

 

Anul acesta ,nu stiu care este cauza,aveam balconul plin de flori,dar se pare ca nu le place ceva!

am un cactus mare ,cca 80 cm,s-a ingalbenit!

din cactusii tai imi place fff mult cel cu flori roz.

 

Acesti cactusi se gasesc peste tot ,pe marginea drumului,frctele se mananca,se numesc "Ficchi D'India"

post-87259-1177869753_thumb.jpg

post-87259-1177869808_thumb.jpg

post-87259-1177869856_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din cactusii tai imi place fff mult cel cu flori roz.

 

pe cel cu flori roz l-am cumparat de o sapt cu cateva flori si plin de boboci. au inflorit toti.... acum vad ca mai cresc altii... sper sa ma descurc si sa infloreasca si anul viitor. e adevarat ca daca sunt udati iarna nu infloresc????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca se pune apa doar odata pe saptamana ,dar fff putina.nu sant f informata,dar am sa ma informez si am sa-ti spun!

 

Sicamin,iti plac?

post-87259-1177885338_thumb.jpg

post-87259-1177885356_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×