Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Moralitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cand si de ce invocam moralitatea?

hai sa-ti zic o chestie tare...

este imoral sa ucizi...da?

ei...pentru unii oameni este moral sa ucizi si nu ai ce sa le faci, nu te poti atinge nici cu un fir de ata de ei..se stie asta si sunt protejati.

ghici...

.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa-ti zic o chestie tare...

este imoral sa ucizi...da?

ei...pentru unii oameni este moral sa ucizi si nu ai ce sa le faci, nu te poti atinge nici cu un fir de ata de ei..se stie asta si sunt protejati.

ghici...

.........

"pentru unii oameni este moral sa ucizi" ....probabil pentru psihotici. (daca a fi moral inseamna a respecta reguli sociale)

 

pentru cine e imorala crima? si pentru cine e amorala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ramane cu morala universal valabila? Putem spune ca exista? Sau ne raportam la ea doar ipotetic?

 

Nu-mi vine in minte nimic ce poate fi cu adevarat universal valabil, sa nu tine cont de spatiu si timp, pentru a-l putea numi moral si aplicabil tuturor.

 

Ce mie mi se pare moral altora li se poate parea o atrocitate.

 

A fi moral inseamna a respecta reguli sociale. Stabilite de cine si in ce conditii? Aceleasi reguli mai pot fi aplicate si dupa 10, 20 sau 90 de ani? Bineinteles ca nu. Atunci, se schimba si sensul moralitatii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca a fi moral inseamna sa ai bunul simt, care va fi valabil si peste timp, cel putin asa mi se pare logic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"pentru unii oameni este moral sa ucizi" ....probabil pentru psihotici. (daca a fi moral inseamna a respecta reguli sociale)

 

pentru cine e imorala crima? si pentru cine e amorala?

te-ai gandit vreodata ca pentru un aparator al patriei este moral sa ucizi?

te-ai gandit vreodata ca pentru un "securist", un spion, este moral sa ucizi?

este vorba despre o altfel de moralitate...este moral sa-ti aperi tara...nu?

ar fi imoral si lipsa de lasitate daca predai armele...nu?

......................

eheii....

Khristine:Ce mie mi se pare moral altora li se poate parea o atrocitate

--si invers

uite cine a dat inca un raspuns frumos...mai parere care ai o parere

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te-ai gandit vreodata ca pentru un aparator al patriei este moral sa ucizi?

te-ai gandit vreodata ca pentru un "securist", un spion, este moral sa ucizi?

este vorba despre o altfel de moralitate...este moral sa-ti aperi tara...nu?

ar fi imoral si lipsa de lasitate daca predai armele...nu?

......................

eheii....

Khristine:Ce mie mi se pare moral altora li se poate parea o atrocitate

--si invers

uite cine a dat inca un raspuns frumos...mai parere care ai o parere

te-ai gandit vreodata ca a fi "aparator al patriei" sau spion e o modalitate prin care societatea insasi furnizeaza acoperire pentru o stuctura psihotica? si ca tocmai societatea inlesneste crima (si tot ceea ce un om considera a fi "crima" relativ la propriile norme) ca fiind un ceva de ordinul moralei care de fapt, cum spuneam, acopera clinicul?

Intreb, raspuns nu am.

Editat de părere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te-ai gandit vreodata ca a fi "aparator al patriei" sau spion e o modalitate prin care societatea insasi furnizeaza acoperire pentru o stuctura psihotica? si ca tocmai societatea inlesneste crima (si tot ceea ce un om considera a fi "crima" relativ la propriile norme) ca fiind un ceva de ordinul moralei care de fapt, cum spuneam, acopera clinicul?

Intreb, raspuns nu am.

hai sa te iau altfel, caci ai aruncat-o in carca societatii.

cat de moral este faptul ca, intr-o anumita conjunctura, nefavorabila tie, vei fi pus/a sa actionezi in mod violent in a-ti apara aproapele?

incearca sa desprinzi scene din filme si fa o analiza .

acum sa nu ma iei cu si despre filme ca nu tine..

un film ca exemplu: basic instinct...

cat de imoral este sa te aperi si sa aperi , cu riscul de a provoca moartea celuilalt?

psihopatul versus victima.

altceva:

cat este de imoral pentru politist faptul ca este pus in situatii de acest gen?...( este un aparator al ordinii publice si nu al statului in sine )

.......................

am deviat putin de la tema initiala care, presupun ca nu se vroia sa aiba aceasta tenta.

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ramane cu morala universal valabila? Putem spune ca exista? Sau ne raportam la ea doar ipotetic?

 

Nu-mi vine in minte nimic ce poate fi cu adevarat universal valabil, sa nu tine cont de spatiu si timp, pentru a-l putea numi moral si aplicabil tuturor.

 

Ce mie mi se pare moral altora li se poate parea o atrocitate.

 

A fi moral inseamna a respecta reguli sociale. Stabilite de cine si in ce conditii? Aceleasi reguli mai pot fi aplicate si dupa 10, 20 sau 90 de ani? Bineinteles ca nu. Atunci, se schimba si sensul moralitatii?

este necesara prezenta unor anumite standarde (un cod de valori prestabilite......insa curiozitatea este de catre cine?)...pe care omul doritor de o viata morala sa se poata baza...

altfel anarhia si-ar arata coltii....si se pare ca si-o cam arata...

unii se lauda cu imoralitatea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este necesara prezenta unor anumite standarde (un cod de valori prestabilite......insa curiozitatea este de catre cine?)...pe care omul doritor de o viata morala sa se poata baza...

altfel anarhia si-ar arata coltii....si se pare ca si-o cam arata...

unii se lauda cu imoralitatea...

 

N-am zis ca nu. Dar tocmai aici e problema. Cine si dupa ce criterii le stabileste? Si cum facem sa nu fim nevoiti sa le schimbam in functie de intamplari, timp, oameni, etc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ramane cu morala universal valabila? Putem spune ca exista? Sau ne raportam la ea doar ipotetic?

 

Nu-mi vine in minte nimic ce poate fi cu adevarat universal valabil, sa nu tine cont de spatiu si timp, pentru a-l putea numi moral si aplicabil tuturor.

 

Ce mie mi se pare moral altora li se poate parea o atrocitate.

 

A fi moral inseamna a respecta reguli sociale. Stabilite de cine si in ce conditii? Aceleasi reguli mai pot fi aplicate si dupa 10, 20 sau 90 de ani? Bineinteles ca nu. Atunci, se schimba si sensul moralitatii?

Cum cine impune ..?

Statul..care impune o anumita conduita, iar cetatenii sunt obligati sa o respecte. Altfel incalci ordinea publica si valorile fundamentale ale omului, deci implicit si legile penale .

Si se poate schimba sensul moralitati in functie de evolutia societatii, in timp si spatiu. Dar foarte putin. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×